wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Maturę z religii będzie przygotowywał Kościół? Wiceminister edukacji o nowym pomyśle

18 Lutego 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Po tym, jak dziennikarka TVN24 Justyna Suchecka ujawniła, że matura z religii już niedługo może stać się faktem, głos w dyskusji zabierali kolejni politycy, a wśród nich nie mogło zabraknąć opinii Dariusza Piontkowskiego. Były minister, a obecnie w

  • Kolejnym politykiem, który wypowiedział się na temat matury z religii jest Dariusz Piontkowski

  • Wieceminister wskazał, że przedmiot ten trafiłby do puli przedmiotów dodatkowych

  • W czasie wywiadu dla RMF FM przekazał, że to najprawdopodobniej Kościół katolicki będzie odpowiedzialny za stworzenie arkuszowi egzaminacyjnych

Jeszcze do niedawna to Dariusz Piontkowski podejmował decyzje w resorcie edukacji, jednak obecnie zadanie to przejął Przemysław Czarnek. Niemniej polityk nie opuścił Ministerstwa Edukacji i Nauki. Obecnie sprawuje tam funkcję wiceministra.

W czasie jednego z ostatnich wywiadów Dariusz Piontkowski został zapytany o szczegóły na temat szeroko komentowanej ostatnio matury z religii. Wiceminister postanowił podzielić się nową informacją w tej kwestii.

Matura z religii: Dariusz Piontkowski mówi o udziale Kościoła katolickiego

Gościem jednej z audycji RMF FM był wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski. Został zapytany on o maturę z religii. Temat ten niedawno pojawił się w dyskusjach, po tym, jak dziennikarka Justyna Suchecka ujawniła, że resort prowadzony przez Przemysława Czarnka nie widzi problemów, które dostrzegli poprzednicy obecnego ministra (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ<).

Wypowiedź Dariusza Piontkowskiego wnosi do toczących się dywagacji jeszcze jeden temat. Polityk mianowicie wskazał, że to Kościół katolicki najprawdopodobniej mógłby zająć się stworzeniem arkuszy egzaminacyjnych.

- [...] skoro podstawę programową przygotowuje Kościół Katolicki, podobnie byłoby z maturą - powiedział na antenie RMF FM Dariusz Piontkowski. To jednak nie był koniec tego tematu.

Tylko Kościół katolicki? Co z innymi religiami?

Sam pomysł matury z religii jest o tyle kontrowersyjny, że wydaje się wynikiem absurdalnego uprzywilejowania Kościoła katolickiego. Wiele osób stwierdza, że wprowadzenie takiego egzaminu miałoby zasadność w momencie, gdyby była to matura z religioznawstwa, a więc wszystkich wyznań.

W czasie wywiady wiceminister wskazał, że nie istnieją przecież przeciwskazania, aby podobny egzamin został zorganizowany np. z prawosławia, jednak jak wskazał Dariusz Piontkowski "na razie nie było takich wniosków".

Religia trafi na listę przedmiotów obowiązkowych czy dodatkowych?

Polityk postanowił zastrzec, że ewentualne wprowadzenie zmian w liście przedmiotów maturalnych wymaga ogromu pracy. Ewentualna matura z religii nie pojawi się szybciej niż za 2-3 lata. W podobnym tonie wypowiadał się niedawno wiceminister Tomasz Rzymkowski.

W czasie rozmowy na temat matury z religii Dariusz Piontkowski podkreślił, że byłby to jeden z wielu dodatkowych przedmiotów, które obecnie mogą wybrać maturzyści. Ton wypowiedzi kolejnych polityków wskazuje, że egzamin ten to tylko kwestia czasu.

- Uczniowie mogą dziś zdawać różne dodatkowe przedmioty, które niekiedy nawet nie są nauczane w szkole, jak choćby historię sztuki. A przecież egzamin z religii to byłby egzamin z zakresu wiedzy teologicznej, nauki, którą mamy w Polsce również na poziomie akademickim - dodał w RMF FM wiceminister Dariusz Piontkowski.

Źródło: Wirtualna Polska 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >