wtv.pl
Danuta Holecka

(screen) Youtube/WTV

Mowa ciała Danuty Holeckiej zdradza wiele niewygodnych faktów. Eksperta wyjaśnia

16 Marca 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Jak wygląda autoprezentacja Danuty Holeckiej i co mówi jej mowa ciała z teraźniejszości i przeszłości? Na te pytania odpowiedziała ekspertka w tej dziedzinie, Daria Domaradzka-Guzik w rozmowie z Michaliną Koblą. Okazuje się, że kiedyś o wiele lepie

  • Danuta Holecka w TVP pracuje od lat. Jej kariera rozwijała się też w czasach, w których u władzy znajdowała się koalicja PO-PSL

  • W 2013 roku przeprowadzała słynną rozmowę z Jurkiem Owsiakiem, dziękując mu za pomoc orkiestry

  • Jej mowę ciała w tamtym momencie i w obecnie, podczas rozmowy z Jackiem Kurskim, przeanalizowała ekspertka w tej dziedzinie, Daria Domaradzka-Guzik

Czy od 2013 roku coś w zachowaniu Holeckiej uległo zmianie? Ekspertka twierdzi, że bardzo wiele. 

Danuta Holecka zmieniła mowę ciała. Ekspertka porównuje

Danuta Holecka od momentu przejęcia TVP przez Jacka Kurskiego, stała się jedną z jej największych gwiazd. Jej twarz stała się nawet synonimem „Wiadomości” TVP. Swoją karierę dziennikarka rozwijała jednak o wiele wcześniej. Przez lata pracowała w TVP Info, gdzie również zdarzało jej się prowadzić ważne rozmowy i programy. 

Przez ten czas styl dziennikarski Holeckiej bardzo się jednak zmienił. Prócz podawania zupełnie innego typu wiadomości i stylu wypowiedzi, wiele zmieniło się również w autoprezentacji dziennikarki. Nagrania z kiedyś i dziś porównała dla redakcji WTV Daria Domaradzka-Guzik w rozmowie z Michaliną Koblą.

W wywiadzie pokazano rozmowę Danuty Holeckiej z Jurkiem Owsiakiem z 2013 roku. Wówczas telewizja publiczna znajdowała się pod zarządem Juliusza Brauna. W rozmowie wyraźnie słychać wzruszenie Holeckiej - okazało się, że prezenterka miała bardzo miłe wspomnienia z serduszkiem WOŚP. 

Daria Domaradzka-Guzik zwróciła uwagę na to, jak w tym czasie prezentowała się Holecka. Jej styl był bardzo wiarygodny dziennikarsko, jak zaznaczała. 

- Mamy do czynienia z osobą, która dość sprawnie zarządza swoim wizerunkiem, jeśli chodzi o komunikację niewerbalną. Jest medialna, dobrze przygotowana, sprawnie akcentuje słowo. Można by rzec - jest spokojna i ten spokój w tym materiale (...) - tam ten spokój widać - zaznaczyła. 

Równie ważne było zachowanie kwestii spójności języka ciała i tego, co się mówi. Daje to większe poczucie wiarygodności danej osoby.

- Komunikacja niewerbalna jest spójna z werbalną. Jak mówi, że się cieszy, że jest zadowolona, to pojawia się uśmiech - usta się rozszerzają w tym uśmiechu. To są drobne mikroekspresje, które dają nam sygnał, że przy spójnej komunikacji werbalnej z niewerbalną możemy sądzić, że jest szczera w rozmowie - wyjaśniła Domaradzka-Guzik.

Porównanie z nagraniem rozmowy z Jackiem Kurskim

Całkowicie inaczej Holecka prezentowała się podczas rozmowy z Jackiem Kurskim w studiu „Wiadomości”, gdy przeprowadzała z nim wywiad. Domaradzka-Guzik wyjaśniła, po czym widać zmiany w zachowaniu dziennikarki. Zaznaczyła, że należy umieć oceniać komunikację w kontekście. 

- Patrząc na to ostatnie nagranie, mamy bardzo dużo niespójności. W pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę kontekst, czyli to, z kim pani redaktor Holecka rozmawia, a na nagraniu widzimy rozmowę z jej szefem, panem prezesem Kurskim - zapowiedziała. 

Jak stwierdziła, widzimy w tym wypadku korzystanie z technik ingracjacji, czyli wkradania się w łaski. Pojawiają się mikrouśmiechy i to w dodatku sztuczne - z zaciśniętymi ustami. 

- Pojawia się bardzo dużo zachowań nadekspresyjnych niespotykanych wcześniej - zauważyła. Wysoko unoszone ręce, podkreślanie każdego słowa gestem czy pochylanie postawy i „dziubki”.

Zdaniem Domaradzkiej-Guzik wywiad Holeckiej z 2013 roku jest lepszy pod kątem warsztatu związanego z mową ciała. Twierdzi, że wywiad z Kurskim był krokiem wstecz w porównaniu do tego, co działu się przed ośmioma laty.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Wpadka w "Milionerach". Uczestniczka nie mogła dobrze odpowiedzieć

  • Kamil Durczok opublikował nagranie w środku nocy. O co chodzi?

  • Wojtunikowi udało się wygrać w sądzie z samym premierem. W tle materiały "ściśle tajne"

źródło: [wtv.pl]

Anna DymarczykAutor

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Szpital psychiatryczny

Wywiady

"Małgosia opowiadała mi o pacjentach, którzy próbują krzywdzić się, czym tylko się da". Co się dzieje w szpitalach psychiatrycznych?

Czytaj więcej >
Jaś Kapela wprost mówi o hipokryzji Kościoła

Wywiady

Jaś Kapela o hipokryzji polskiego Kościoła. Czy Chrystus mógł być wegetarianinem?

Czytaj więcej >
wtv.pl

Wywiady

Iwona Hartwich o Agacie Dudzie: To nie jest moja pani prezydentowa

Czytaj więcej >
Kot Kaczyńskiego

Wywiady

Ekspert skomentował szczegóły opieki Jarosława Kaczyńskiego nad kotem

Czytaj więcej >
wtv.pl

Wywiady

Policja nie zareagowała, bo były mąż "nie połamał Katarzynie nóg". Jej piekło trwa od 5 lat

Czytaj więcej >
W Płocku odbyła się kolejna rozprawa w sprawie Tęczowej Matki Boskiej

Wywiady

Kto kogo tak naprawdę obraża? W Płocku odbyła się kolejna rozprawa w związku z Tęczową Matką Boską

Czytaj więcej >