wtv.pl
Daniel Obajtek nowe informacje

East News/Andrzej Iwanczuk

Kontrola majątkowa Daniela Obajtka. Agenci CBA ujawnili już wcześniej nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych

18 Marca 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Nie milkną echa afery związanej z prezesem Orlenu Danielem Obajtkiem. Dziennikarze dotarli do informacji, z których wynika, że był wójt Pcimia miał składać fałszywe zeznania majątkowe, nieuwzględniające prawdziwych wartości należących do nie

  • Z dokumentów, do jakich dotarł Tvn24.pl wynika, że informacje o nieprawidłowościach w oświadczeniach majątkowych Daniela Obajtka przedstawionych wczoraj przez Macieja Wąsika są niekompletne

  • Podczas pierwszej kontroli majątkowej CBA prezesa Orlenu udowodniono, że miał on m.in. znacznie zaniżać wartość posiadanych przez siebie nieruchomości

  • Choć sprawa trafiła do prokuratury, śledztwo zostało umorzone ze względu na brak wystarczających informacji

Daniel Obajtek od kilku dni nie schodzi z pierwszych stron gazet. Informacje agentek CBA, do których dotarł TVN24.pl mogą mu poważnie zaszkodzić. 

Co ukrywał Daniel Obajtek?

Daniel Obajtek znalazł się w poważnych tarapatach i nic nie sugeruje, by miał się z nich szybko wydostać. Zaczęło się od śledztwa "Gazety Wyborczej", która ujawniła nieprawidłowości majątkowe prezesa Orlenu, opierając się m.in. na informacjach dotyczących zakupu po zaniżonej cenie apartamentu na jednym z najbardziej prestiżowych warszawskich osiedli. 

Szybko okazało się, że to nie jedyne tego typu "zakupy" prezesa Orlenu, o których opinia publiczna dotąd nie miała pojęcia. Dziennikarze zaczęli przypatrywać się nieruchomościom należącym do Daniela Obajtka i szybko wyszło na jaw, że były wójt Pcimia może mieć sporo do ukrycia

Okazuje się, że CBA kontrolowało majątek szefa państwowej spółki dwukrotnie, o czym poinformował wczoraj wiceminister spraw wewnętrznych.  

- Wśród ustaleń CBA zawarło tezy mówiące, że Daniel Obajtek nie wykazał kilkutysięcznej kwoty, którą miał na koncie bankowym. Raz w zawiadomieniu jest mowa o 9 tysiącach, a raz o 4,5 tysiącach. Daniel Obajtek zaniżył szacunkową wartość domu raz wskazując na 400 tysięcy, podczas gdy biegły powołany przez CBA wskazał na 493 tysiące - poinformował posłów Maciej Wąsik. 

Prezes Orlenu ma za uszami więcej, niż ujawniono? 

Jak ustalił portal TVN24.pl, wiceminister spraw wewnętrznych podczas swojej przemowy nie ujawnił wszystkich informacji, do których dotarło wówczas CBA. Z dokumentu dotyczącego pracy dwóch agentek krakowskiego oddziału organizacji wynika, że Daniel Obajtek zaniżył w swoich zeznaniach majątkowych wartość wielu nieruchomości

Chodzi m.in. o dom w Stróży, który ma mieć wartość 493 700 zł. Prezes Orlenu wycenił go w swoim orzeczeniu na 400 000 zł. Daniel Obajtek miał też ukryć fakt wybudowania na działce w Kopalinie czterech budowli o łącznej wartości 291 400 zł. 

Były wójt Pcimia miał też znacznie zaniżyć kwotę swojego długu - z przedstawionych dokumentów, do których dotarł Tvn24.pl wynika, że Daniel Obajtek obniżył ją o 86 763 zł. Choć raport przedstawiony przez dwie agentki CBA doprowadził do rozpoczęcia śledztwa prokuratury przeciwko prezesowi Orlenu, sprawa szybko się zakończyła. 

W 2013 r. umorzono dochodzenie w sprawie nieprawidłowości w wykazach majątkowych Daniela Obajtka, argumentując takie postanowienie niewystarczającymi informacjami mogącymi wykazać i bezsprzecznie udowodnić popełnienie przez niego przestępstwa. 

W 2018 r. ponownie przyjrzano się oświadczeniom majątkowym prezesa Orlenu i jak poinformował wczoraj wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik, CBA nie wykazała żadnych nieprawidłowości w przedstawionych przez niego danych. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: tvn24.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >