Dziś katolicy i protestanci świętują Chrzest Pański. Wikimedia Commons/Piera della FrancescaŹródło: Wikimedia Commons/Piera della Francesca
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 10 Stycznia 2021

Ważna informacja dla wielu katolików. Dziś Niedziela Chrztu Pańskiego

Niedziela Chrztu Pańskiego, jedno z ważniejszych świąt w chrześcijańskim kalendarzu, rozpoczyna czas publicznej działalności Jezusa, więc i jego świadomej misji. Kończy ona również okres Bożego Narodzenia w Kościele katolickim. To wydarzenie w Ewangelii stało się również jednym z kluczowych wydarzeń, które sprawiły, że wyznawców Jezusa nazywa się chrześcijanami.

  • Dzisiejsza niedziela to Niedziela Chrztu Pańskiego
  • Święto to kończy okres bożonarodzeniowy w Kościele katolickim i jest początkiem publicznej działalności Jezusa
  • To właśnie od chrztu wyznawcy Chrystusa nazywani są chrześcijanami

- To objawienie misji Chrystusa - mówił na antenie Polskiego Radia ks. Jan Sikorski. 

Dziś katolicy i protestanci świętują Chrzest Pański. To ważne wydarzenie w chrześcijańskim kalendarzu

Niedziela Chrztu Pańskiego to święto obchodzone we wszystkich wspólnotach chrześcijańskich. Choć ze względu na przesunięcie kalendarzowe, w kościołach wschodnich obchodzi się je później, to katolicy i protestanci świętują je właśnie dziś - w pierwszą niedzielę po święcie Epifanii (znanym szerzej jako święto Trzech Króli).

Upamiętniać ma ono początek publicznej działalności Chrystusa, czyli chrzest w Jordanie dokonany rękami Jana Chrzciciela oraz wskazanie Jezusa przez Boga po dokonaniu obrzędu. Wiąże się to również z początkiem nauczania syna Maryi i jego misji. 

- Obmywa nas z grzechu i jednocześnie prowadzi do zmartwychwstania - mówił o tym wydarzeniu i znaczeniu chrztu w Kościele ks. Jan Sikorski z parafii pw. św. Józefa w Warszawie w rozmowie z Polskim Radiem. 

Wyciekły prywatne wiadomości Marty Lempart. Obrażała posłankę RazemWyciekły prywatne wiadomości Marty Lempart. Obrażała posłankę RazemCzytaj dalej

- Ta niedziela jest znakiem tego, kim jest Chrystus i jednocześnie znakiem kim my w Chrystusie jesteśmy: zostaliśmy ochrzczeni - wprowadzeni w ciało mistyczne Chrystusa, w Kościół i mamy znak niezatarty, którego nikt i nic zmazać nie może - podkreślił.

Podczas rozmowy zachęcał również do modlitwy za rodziców chrzestnych, a ich samych o to, by mieli w opiece modlitewnej dzieci, przy których chrzcie czuwali. 

Ta niedziela jest również świętem patronalnym dla Ruchu Światło-Życie w Kościele katolickim, a dla wielu odłamów protestanckich - dniem, w którym dokonuje się chrztu na ludziach dorosłych - w ten sposób przyjmowani są oni w pełni do wspólnoty. 

Chrześcijanie wzięli się z chrztu. Dlaczego to wydarzenie jest tak ważne?

Działalność chrzcielną rozpoczął Jan Chrzciciel, który po polaniu wodą z rzeki Jordan głowy Chrystusa, odchodzi w cień i potem ginie. Jego działalność miała dać jednak podstawy dla późniejszego nauczania Jezusa ogromne znaczenie - przede wszystkim słuchacze Jana przeszli niejako pod opiekę nowego przewodnika.

Potem, przez długie lata, chrzest był jedynym symbolem, który odróżniał żydów wierzących w zmartwychwstanie Jezusa od pozostałych. U początków chrześcijaństwa, to właśnie żydzi byli głównymi wyznawcami nowej religii - trwały również dysputy, czy wierni mogą pochodzić z innych wyznań. 

Należy jednak zauważyć, że nazwa „chrześcijanie” przyszła z zewnątrz - w ten sposób pokazywano, że są oni obcy judaizmowi. 

Choć w różnych religiach chrześcijańskich zmieniają się formy wielu sakramentów - niektóre w ogóle nie istnieją w niektórych wyznaniach - to łączy je właśnie chrzest, symbol, który pozwolił nowej wspólnocie oddzielić się od pozostałych.

źródło: [polskieradio24.pl]

Artykuły polecane przez redakcję WTV: