wtv.pl > Polska > Brytyjska mutacja koronawirusa w województwie pomorskim
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:15

Brytyjska mutacja koronawirusa w województwie pomorskim

Brytyjska mutacja
Jakub Kaminski/East News
  • Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w rozmowie z Polską Agencją Prasową wskazał wprost "Brytyjska mutacja koronawirusa opanowała województwo pomorskie"

  • Mutacja ma obejmować nawet 80% osób zakażonych. Wariant brytyjski jest o wiele bardziej zakaźny. Na ciężki przebieg są narażeni nie tylko seniorzy

  • Województwo najprawdopodobniej już znajduje się w szczycie trzeciej fali zachorowań

- Brytyjska mutacja koronawirusa opanowała województwo pomorskie - wyjaśnił Karpiński dla Polskiej Agencji Prasowej. Wyliczył też, ile zakażeń w regionie stanowią przypadki brytyjskiej mutacji. - Brytyjska mutacja COVID-19 stanowi nawet 80 proc. zakażeń w regionie - dodawał medyk, deklarując, iż na Pomorzu już wystąpił szczyt trzeciej fali zachorowań. Wciąż nie wiadomo, kiedy konkretnie dojdzie do obniżenia dziennej liczby zakażeń.

W województwie pomorskim brytyjska mutacja objęła 80% zachorowań. Ekspert wyjaśnia, z czym mierzą się medycy

- Mutacja brytyjska, według lekarzy, jest o wiele bardziej zakaźnym wariantem. Naukowcy podkreślają, że daje ona inne objawy. Kaszel, zmęczenie, ból gardła i bóle mięśni mogą występować częściej u osób, które zaraziły się brytyjskim wariantem B.1.1.7. Rzadziej natomiast mogą pojawiać się zaburzenia węchu i smaku - wyjaśniali przedstawiciele rządu.

W ciągu ostatnich 24 godzin zrealizowano i przebadano na obecność koronawirusa 73 tysiące pacjentów. Ostatecznie pozytywny wynik otrzymało 21 049 obywateli kraju. W samym województwie pomorskim wykryto 1494 zachorowań. W jednostce terytorialnej odnotowano 33 zgony. 30 z nich dotyczyło osób cierpiących na choroby współistniejące.

Wciąż zachowana jest duża rezerwa wolnych łóżek. Na 28 075 miejsc zajętych jest 19 541. Wciąż jednak nie osiągnęliśmy szczytu trzeciej fali w skali kraju. 

W całym kraju dostępnych jest 2830 respiratorów. Zajętych zaś jest 2011. Od początku pandemii na kwarantannie domowej przebywa 310 551 obywateli. Od początku kryzysu epidemicznego ozdrowiało 1 546 151 Polek i Polaków. Nieustannie rośnie liczba pacjentów, którzy przyjęli szczepienie na koronawirusa. Mowa o 4 487 273 osobach. Pierwszą dawkę przyjęło 2 891 753 pacjentów. Pełną odporność nabyło już 1 595 520 zakwalifikowanych

Przedstawiciele Rady Ministrów zapowiedzieli otwarcie szpitala tymczasowego w gdańskim Centrum Kongresowo-Wystawienniczym AmberExpo. Początkowo uruchomiono 56 łóżek, choć docelowo placówka będzie mogła przyjąć nawet 400 pacjentów. 

W województwie pomorskim od dziś obowiązują zaostrzone restrykcje sanitarno-epidemiczne. Klasy I-III szkół podstawowych pobierają edukację w trybie hybrydowym. Pozostałe klasy uczą się zdalnie. Ponownie zamknięto hotele, kina, teatry, muzea i pozostałe instytucje kultury. Baseny i pozostałe ośrodki aktywności fizycznej są dostępne jedynie dla osób uprawiających sport zawodowo, a nie amatorsko. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Polska Agencja Prasowa/GOV/Ministerstwo Zdrowia]

Powiązane