wtv.pl > Polityka > Brytyjska ambasada zamieściła walentynkowy wpis. Znalazł się w nim Andrzej Duda
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:42

Brytyjska ambasada zamieściła walentynkowy wpis. Znalazł się w nim Andrzej Duda

Brytyjska ambasada
Jan Bielecki/East News

"Znajdź sobie kogoś, kto będzie patrzył na Ciebie tak, jak Prezydent Andrzej Duda patrzy na księcia Williama" - czytamy we wpisie brytyjskiej ambasady na Facebooku. 

Znajdź sobie kogoś, kto będzie patrzył na Ciebie tak, jak Prezydent Andrzej Duda patrzy na księcia Williama ????????????...

Opublikowany przez British Embassy Warsaw Niedziela, 14 lutego 2021

Za pośrednictwem Facebooka brytyjska ambasada zrobiła dowcip Andrzejowi Dudzie

Zdjęcie przedstawia Andrzeja Dudę i Agatę Dudę wraz z księciem Williamem i jego małżonką. Fotografia została wykonana w 2017 roku, gdy para książęca odwiedziła Polskę. Jednym z punktów podróży było spotkanie z parą prezydencką. 

Dowcip, choć niewinny, mógł wywołać kontrowersje. Dyplomacja wymaga nie tylko znajomości protokołów i zasad etykiety. Jest to także wyjątkowo delikatna dziedzina. Brytyjska ambasada pod opisem zdjęcia umieściła komunikat, w którym opisała relacje, jakie podtrzymuje z naszą ojczyzną.

"Polsko-brytyjskie relacje to związek z ponad stuletnim stażem - przez tyle lat zdążyliśmy się już dobrze poznać, ale nadal odkrywamy się nawzajem, by wzmocnić naszą więź na kolejne dekady" - podają w publikacji. Następnie pracownicy jednostki dyplomatycznej zadali obserwującym ważne pytanie.

"Za co Wy kochacie relacje polsko-brytyjskie?" - czytamy. Część internautów poczuła się obrażona dowcipem brytyjskiej ambasady. "Jeżeli to taki sarkazm, to niech najbardziej odważni zaproponują Polskiej Ambasadzie w UK opublikować zabawne zdjęcia członków rodziny Królewskiej. Z zabawnym wpisem. Przecież Walentynki" - czytamy.

Inni użytkownicy społecznościowego medium wskazywali, że kochają relacje polsko-brytyjskie "za stronę ambasady na Facebooku".

Warto podkreślić, że początki relacji polsko-angielskich sięgają aż do XI wieku. Wówczas nawiązaliśmy pierwsze kontrakty ze stroną brytyjską. Współpraca do XV wieku ograniczała się do wymiany handlowej. Wielka Brytania odegrała ważną rolę w życiu Polaków podczas II wojny światowej. 

Wielka Brytania wraz z Francją zadeklarowały poparcie dla zapewnienia polskiej niepodległości. Polski rząd na uchodźctwie od czerwca 1940 roku do 1945 roku był usytuowany w Londynie. Co więcej, kraje Europy, poza sojusznikami III Rzeszy, samych agresorów i ZSSR, uznawały Radę Ministrów za jedyny organ mogący decydować o Rzeczpospolitej. 

Polacy także odegrali ważną rolę w życiu mieszkańców Wielkiej Brytanii. Polacy i Brytyjczycy wspólnie walczyli z III Rzeszą, gdy ta uderzyła w naszego sojusznika. Dobrze znany nam Dywizjon 303 stał się najskuteczniejszą jednostką w bitwie.

- Gdyby nie wspaniałe polskie dywizjony i ich niedościgłe męstwo, nie zaryzykowałbym twierdzenia, że wynik tej bitwy byłby taki sam - deklarował Oficer Królewskich Sił Lotniczych, sir Hugh Dowding, cytowany przez GOV.pl. 

Obecnie współpraca polsko-brytyjska dotyczy nauki, polityki, ekonomii, a także kultury. Wielokrotnie dochodzi do spotkań między szefami rządów, poszczególnych ministrów, czy też parlamentarzystów obu państw. Jak widać, przedstawiciele państw prowadzą także bardzo aktywną dyplomację publiczną.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [British Embassy Warsaw]

Powiązane