Bezrobocie w Polsce ponownie wrosło. W styczniu wyniosło 6,5 proc.. (zdj. ilustr.) pixabay/TomaszSupelŹródło: (zdj. ilustr.) pixabay/TomaszSupel
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 23 Lutego 2021

W Polsce wskaźnik bezrobocia jest najwyższy od trzech lat

Bezrobocie w Polsce uległo ponownemu wzrostowi. W styczniu wyniosło 6,5 proc. Liczba osób pozostających bez pracy wzrosła o 44 tysiące, wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To najwyższy wynik od prawie 3 lat.

  • Bez pracy w Polsce pozostaje obecnie przeszło milion osób
  • Choć wzrost bezrobocia na początku roku ma charakter cykliczny, dane są najgorsze od prawie 3 lat
  • Eksperci mówią ponadto o kolejnych problemach, w tym planowanych zwolnieniach grupowych

W urzędach pracy zarejestrowanych jest obecnie 1,09 miliona osób bez pracy, wynika z danych GUS, których szczegóły przytacza internetowy serwis radia RMF FM.

Liczba bezrobotnych wzrosła tym samym o 44 tysiące.

Najgorzej rzecz przedstawia się w województwie warmińsko-mazurskim. Bezrobocie wynosi tam 10,6 procent. Rmf24.pl zaznacza, że w części powiatów, w tym choćby braniewskim czy kętrzyńskim, pracy nie ma nawet co piąty pracownik.

W zlokalizowanym na Mazowszu powiecie szydłowieckim odnotowano z kolei stopę bezrobocia na poziomie 25,3 proc.

Bezrobocie w Polsce. Nadchodzą grupowe zwolnienia

Portal wskazuje, że wzrost bezrobocia w styczniu odnotowywany jest niemal co roku. Sytuacja ma związek m.in. z brakiem prac sezonowych oraz końcem programów aktywizacyjnych finansowanych ze środków Funduszu Pracy. Zauważalne skoki odnotowano również na początku 2018 i 2019 roku.

Dziennikarz, który pracował 8 lat dla TVP przerwał milczenie. Dziennikarz, który pracował 8 lat dla TVP przerwał milczenie. "Trzy lata milczałem, ale dłużej nie mogę"Czytaj dalej

6,5-procentowa stopa bezrobocia nadal oznacza jednak, że GUS odnotował najgorszy wynik od niemal 3 lat. Bezrobocie na poziomie 6,6 proc. odnotowano w marcu 2018 roku.

Rząd usiłuje jednocześnie uspokajać nastroje, zapewniając, że rynek pracy ma się dobrze. Wiceszefowa resortu pracy Iwona Michałek przekonywała, że w lutym wskaźnik spadnie do 6,4 proc., wskazuje wspomniany serwis.

Jednocześnie z różnych części kraju płyną dość niepokojące wieści.

Według informacji reporterów RMF FM w najbliższych tygodniach zwolnienia grupowe może przeprowadzić nawet 211 firm, co oznaczałoby, że na podobne rozwiązanie zdecyduje się niemal dwukrotnie więcej przedsiębiorców niż przed rokiem o tej samej porze.

W efekcie pracę może stracić niemal 25 tys. osób.

źródło: rmf24.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: