W Polsce wskaźnik bezrobocia jest najwyższy od trzech lat
Bez pracy w Polsce pozostaje obecnie przeszło milion osób
Choć wzrost bezrobocia na początku roku ma charakter cykliczny, dane są najgorsze od prawie 3 lat
Eksperci mówią ponadto o kolejnych problemach, w tym planowanych zwolnieniach grupowych
W urzędach pracy zarejestrowanych jest obecnie 1,09 miliona osób bez pracy, wynika z danych GUS, których szczegóły przytacza internetowy serwis radia RMF FM.
Liczba bezrobotnych wzrosła tym samym o 44 tysiące.
Najgorzej rzecz przedstawia się w województwie warmińsko-mazurskim. Bezrobocie wynosi tam 10,6 procent. Rmf24.pl zaznacza, że w części powiatów, w tym choćby braniewskim czy kętrzyńskim, pracy nie ma nawet co piąty pracownik.
W zlokalizowanym na Mazowszu powiecie szydłowieckim odnotowano z kolei stopę bezrobocia na poziomie 25,3 proc.
Bezrobocie w Polsce. Nadchodzą grupowe zwolnienia
Portal wskazuje, że wzrost bezrobocia w styczniu odnotowywany jest niemal co roku. Sytuacja ma związek m.in. z brakiem prac sezonowych oraz końcem programów aktywizacyjnych finansowanych ze środków Funduszu Pracy. Zauważalne skoki odnotowano również na początku 2018 i 2019 roku.
6,5-procentowa stopa bezrobocia nadal oznacza jednak, że GUS odnotował najgorszy wynik od niemal 3 lat. Bezrobocie na poziomie 6,6 proc. odnotowano w marcu 2018 roku.
Rząd usiłuje jednocześnie uspokajać nastroje, zapewniając, że rynek pracy ma się dobrze. Wiceszefowa resortu pracy Iwona Michałek przekonywała, że w lutym wskaźnik spadnie do 6,4 proc., wskazuje wspomniany serwis.
Jednocześnie z różnych części kraju płyną dość niepokojące wieści.
Według informacji reporterów RMF FM w najbliższych tygodniach zwolnienia grupowe może przeprowadzić nawet 211 firm, co oznaczałoby, że na podobne rozwiązanie zdecyduje się niemal dwukrotnie więcej przedsiębiorców niż przed rokiem o tej samej porze.
W efekcie pracę może stracić niemal 25 tys. osób.
źródło: rmf24.pl
Artykuły polecane przez redakcję WTV: