Przed ambasadą RP w Berlinie spłonął samochód dyplomatyczny. Oficjalne oświadczenie w sprawie wydał polski ambasador.. Twitter/@cezarygmyzŹródło: Twitter/@cezarygmyz
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 24 Lutego 2021

Ambasador RP wydał oświadczenie dotyczące podpalenia samochodu w Berlinie. Ważny apel

Przed ambasadą RP w Berlinie spłonął samochód dyplomatyczny. Oficjalne oświadczenie w sprawie wydał polski ambasador, apelując, by nie wyciągać pochopnych wniosków. „W związku z zajściem prewencyjnie wzmocniono ochronę budynku", czytamy w przytaczanym przez Wirtualną Polskę oświadczeniu.

Powołując się na berliński portal TAG24, WP wskazuje, że w dzielnicach Schmargendorf oraz Prenzlauer Berg doszło do dwóch pożarów, w których łącznie spłonęło 5 pojazdów. Według niemieckich dziennikarzy „seria pożarów” rozpoczęła się w okolicy godziny 1 w nocy przy ulicy Einsteinstrasse.

Około godziny 2:40 w Berlinie podpalono samochód należący do polskiej ambasady. Ogień doszczętnie zniszczył tylną oraz środkową część auta. Akcja gaśnicza miejscowej straży pożarnej trwała przeszło dwie godziny.

Z informacji przekazanych przez rzecznika berlińskiej straży wynika, że przyczyny pożaru nie są znane. Na całe szczęście w wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń, zaznacza Wirtualna Polska.

Berlin. Ambasada RP wydała komunikat

W związku z podpaleniem oficjalne oświadczenie wystosował ambasador RP w Berlinie. W komunikacie rzecznika Dariusza Pawłosia dla Polskiej Agencji Prasowej zwrócono uwagę, by zbyt pochopnie nie interpretować zajścia jako zdarzenie mające motywy polityczne.

Dziennikarz, który pracował 8 lat dla TVP przerwał milczenie. Dziennikarz, który pracował 8 lat dla TVP przerwał milczenie. "Trzy lata milczałem, ale dłużej nie mogę"Czytaj dalej

Wskazano, że na ten moment nie należy łączyć podpalenia z atakami na polską ambasadę „nieprzyjaznych Polsce środowisk”, jak niszczenie pomników, wystaw lub środków komunikacji publicznej.

Jest zdecydowanie za wcześnie, aby sprawie tej przypisywać podtekst polityczny, wskazał z kolei ambasador Andrzej Przyłębski.

I dodał: Być może jest to akt zwykłego wandalizmu. Okoliczności podpalenia bada berlińska policja, a placówka jest w stałym kontakcie z oficerem łącznikowym niemieckiej policji odpowiedzialnej za ochronę placówek dyplomatycznych.

Zaznaczono, że wobec zajścia zdecydowano się prewencyjnie wzmocnić budynek Ambasady RP w Berlinie.

źródło: WP / PAP

Artykuły polecane przez redakcję WTV: