wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ambasador RP wydał oświadczenie dotyczące podpalenia samochodu w Berlinie. Ważny apel

24 Lutego 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Przed ambasadą RP w Berlinie spłonął samochód dyplomatyczny. Oficjalne oświadczenie w sprawie wydał polski ambasador, apelując, by nie wyciągać pochopnych wniosków. "W związku z zajściem prewencyjnie wzmocniono ochronę budynku", c

Powołując się na berliński portal TAG24, WP wskazuje, że w dzielnicach Schmargendorf oraz Prenzlauer Berg doszło do dwóch pożarów, w których łącznie spłonęło 5 pojazdów. Według niemieckich dziennikarzy „seria pożarów” rozpoczęła się w okolicy godziny 1 w nocy przy ulicy Einsteinstrasse.

Około godziny 2:40 w Berlinie podpalono samochód należący do polskiej ambasady. Ogień doszczętnie zniszczył tylną oraz środkową część auta. Akcja gaśnicza miejscowej straży pożarnej trwała przeszło dwie godziny.

Z informacji przekazanych przez rzecznika berlińskiej straży wynika, że przyczyny pożaru nie są znane. Na całe szczęście w wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń, zaznacza Wirtualna Polska.

Berlin. Ambasada RP wydała komunikat

W związku z podpaleniem oficjalne oświadczenie wystosował ambasador RP w Berlinie. W komunikacie rzecznika Dariusza Pawłosia dla Polskiej Agencji Prasowej zwrócono uwagę, by zbyt pochopnie nie interpretować zajścia jako zdarzenie mające motywy polityczne.

Wskazano, że na ten moment nie należy łączyć podpalenia z atakami na polską ambasadę „nieprzyjaznych Polsce środowisk”, jak niszczenie pomników, wystaw lub środków komunikacji publicznej.

Jest zdecydowanie za wcześnie, aby sprawie tej przypisywać podtekst polityczny, wskazał z kolei ambasador Andrzej Przyłębski.

I dodał: Być może jest to akt zwykłego wandalizmu. Okoliczności podpalenia bada berlińska policja, a placówka jest w stałym kontakcie z oficerem łącznikowym niemieckiej policji odpowiedzialnej za ochronę placówek dyplomatycznych.

Zaznaczono, że wobec zajścia zdecydowano się prewencyjnie wzmocnić budynek Ambasady RP w Berlinie.

źródło: WP / PAP

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Świat

WHO apeluje o noszenie maseczek przez osoby zaszczepione. Zagrożenie kolejną falą koronawirusa?

Czytaj więcej >

Świat

Na Ziemię pospadały fragmenty chińskiej rakiety

Czytaj więcej >
Strzelanina w Kazaniu

Świat

Kazań. Strzelanina w szkole, są ofiary śmiertelne

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjny duchowny wyciągnięty z auta przez policję. Lekceważył obostrzenia

Czytaj więcej >
Jan Paweł II w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski.

Świat

Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

Czytaj więcej >
Trąba powietrzna

Świat

Co najmniej trzy osoby nie żyją, 200 jest rannych. Czechy zniszczone przez żywioł

Czytaj więcej >