Beata Szydło jest najbardziej wpływową polityczką w Polsce. Jan BIELECKI/East News; ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER; Piotr Molecki/East News
Źródło: Jan BIELECKI/East News; ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER; Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 8 Marca 2021

Najbardziej wpływowa kobieta w polskiej polityce wg sondażu United Surveys

Była premier Beata Szydło została wskazana przez ankietowanych najczęściej. Mieli oni wskazać maksymalnie trzy kobiety z polskiej polityki, które ich zdaniem mają największe wpływy. Co ciekawe blisko połowa nie potrafiła tego zrobić. Wśród osób, które zdecydowały się odpowiedzieć na to pytanie, najczęściej wskazywano właśnie poprzedniczkę Mateusza Morawieckiego, która od pewnego czasu raczej unika pierwszych rzędów politycznego życia.

  • Na zlecenie RMF FM oraz "Dziennika Gazety Prawnej" przeprowadzono sondaż mający sprawdzić kto zdaniem Polaków jest najbardziej wpływową kobietą w polskiej polityce
  • Największe Popracie w tej kwestii uzyskała była premier Beata Szydło (24,3 proc.)
  • Drugie miejsce zajęła Beata Nowacka (11,4 proc.) natomiast trzecie Elżbieta Witek (11,3 proc.)
  • Na liście znalazły się jeszcze Marta Lempart, Julia Przyłębska, Joanna Scheuring-Wielgus, czy Jadwiga Emilewicz

Sondaż, w którym zwyciężczynią okazała się Beata Szydło, przeprowadzony został dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. Wykonała go firma United Surveys.

Wyniki ankiety zapewne były dla Beaty Szydło zaskoczeniem. Od kilku lat bowiem unika aktywnego zaangażowania w rodzimą politykę i skupia się na wykonywaniu obowiązków europosłanki.

Polacy uważają, że Beata Szydło jest najbardziej wpływową kobietą w polskiej polityce

Obecnie Beata Szydło nie kieruje już działaniami polskiego rządu i skupia się na sprawach o nieco większej skali oddziaływania. Jej miejsce zajął Mateusz Morawiecki, jednak dziś to właśnie jego poprzedniczka znalazła się w centrum uwagi.

Polacy mieli wskazać maksymalnie trzy kobiety, które ich zdaniem mają najwięcej do powiedzenia w kwestii politycznej. Co ciekawe i mocno obrazujące spojrzenie społeczeństwa na kobiety w polityce, aż 48 proc. respondentów zdecydowało się wybrać odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

Fatalna tragedia w woj. łódzkim. Na miejscu ponad 20 jednostek straży pożarnejFatalna tragedia w woj. łódzkim. Na miejscu ponad 20 jednostek straży pożarnejCzytaj dalej

Ostatnie miejsce na podium sondażu przeprowadzonego przez United Surveys zajęła Elżbieta Witek. Marszałek Sejmu osiągnęła wynik 11,3 proc. Na drugim miejscu uplasowała się natomiast Barbara Nowacka. Posłanka osiągnęła nieznacznie lepszy wynik: 11,4 proc.

Natomiast Beata Szydło zdeklasowała swoją konkurencję. Polacy najczęściej właśnie byłą premier wskazywali jako tą mającą najwięcej do powiedzenia w polskiej polityce, mimo iż od 2019 r. jej miejsce pracy znajduje się daleko poza granicami kraju.

Kto jeszcze znalazł uznanie wśród Polaków?

Kogo w sondażu wykonanym dla RMF FM i "Dziennika gazety Prawnej" pokonała jeszcze Beata Szydło? Lista nie jest długa, jednak w kwestii przebijania szklanego sufitu mamy jeszcze wiele do zrobienia.

Poza wymieniony wcześniej podium, gdzie znalazły się Elżbieta Witek (3 miejsce: 11,3 proc.), Beata Nowacka (drugiej miejsce: 11,4 proc.) oraz zwyciężczyni Beata Szydło (24,3 proc.) ankietowani wskazywali jeszcze: Beatę Kempę (8,1 proc.), Julię Przyłębską (6,9 proc.), Jadwigę Emilewicz (5,4 proc.), Martę Lempart (5,1 proc.), Ewę Kopacz (4,9 proc.), Małgorzatę Kidawe-Błońską (4,7 proc.), Joannę Scheuring-Wielgus (4,5 proc.), Katarzynę Lubnauer (4,0 proc.), Izabelę Leszczynę (3,4 proc.), Joannę Muchę (2,7 proc.), Aleksandrę Dulkiewicz (2,7 proc.), Kamilę Gasiuk-Pihowicz (1,9 proc.), Marlenę Maląg (0,7 proc.), Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk (0,6 proc.), Klementynę Suchanow (0,4 proc.), Magdalenę Biejat (0,4 proc.), Annę Marię Żukowską (0,1 proc.) i Marcelinę Zawiszę (0,1 proc.).

Prawica nie zna kobiet w polityce?

Co ciekawe sondaż United Surveys przeprowadzony 5 marca przy wykorzystaniu metody CATI przyniósł ze sobą wnioski dotyczące elektoratu głównie prawej strony sceny politycznej. Okazuje się bowiem, że osoby deklarujące, iż w wyborach oddają głos na Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz'15 w 100 proc. wybrali odpowiedzieć "nie wiem/trudno powiedzieć".

Jak podaje RMF FM "podobnie było w przypadku zwolenników Konfederacji - zdania w tym temacie nie miało aż 85 proc. badanych". Z pozostałych 15 proc. największą zgodność miało ze sobą 5 proc. zdecydowanych respondentów opowiadających się po stronie Konfederacji. Wskazali oni, iż to nie Beata Szydło jest najbardziej wpływowa, a Jadwiga Emilewicz oraz Małgorzata Kidawa-Błońska.

Źródło: RMF FM / Dziennik Gazeta Prawna / Wirtualna Polska

Artykuły polecane przez redakcję WTV: