Auchan. Wikimedia/BKPŹródło: Wikimedia/BKP
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 18 Października 2020

Auchan, Carrefour i Kaufland w Polsce zagrożone? Niebawem mają stać się nierentowne, ekspert wyjaśnia

Już niedługo wiele hipermarketów w Europie będzie musiało się zamknąć. Wszystko przez nowy podatek dla sklepów wielkopowierzchniowych, który dotknie przede wszystkim sieciowych gigantów. W kość dostaną Auchan, Carrefour czy Kaufland. Czy opłata odbije się czkawką klientom?

Słuchając wypowiedzi pani Renaty Juszkiewicz, prezeski Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, możemy być tego pewni.

Ojciec Andrzeja Dudy przyłapany, dziennikarze mają zdjęcia. Jan Duda może zapłacić wysoką karę?Ojciec Andrzeja Dudy przyłapany, dziennikarze mają zdjęcia. Jan Duda może zapłacić wysoką karę?Czytaj dalej

Nowy podatek dla hipermarketów

W programie "Money. To się jednak liczy" serwisu money.pl na temat nowej opłaty, podatku handlowego, który ma być nałożony wkrótce na sklepy, wypowiedziała się Renata Juszkiewicz, prezeska Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. Na wprowadzenie nowej opłaty rząd ostrzył sobie zęby już dawno, a teraz, po tym jak rzeczniczka generalna Trybunału Sprawiedliwości UE, Juliane Kokott, ogłosiła, że jej wprowadzenie może być zgodne z unijnymi przepisami, na właścicieli sieci handlowych padł blady strach.

Podatek handlowy miałby przede wszystkim uderzyć w duże sieci, głównie hipermarkety (czyli sklepy wielkopowierzchniowe o powierzchni przekraczającej 2,5 tys. mkw). Stawka przebiegałaby liniowo - 0,8 proc. dla firm o mniejszych obrotach, czyli od 17 do 170 mln zł rocznie i druga stawka, która dotyczyłaby sklepów o obrotach powyżej 170 mln zł. Takie działanie miałyby przede wszystkim zrównać szanse mniejszych dyskontów i wielkich sklepów, a w rzeczywistości łatać dziurę budżetową. Próby wprowadzenia opłaty trwają od wielu lat i teraz nastąpił przełom. To ważne dla rządu, bo dziura budżetowa sięga już 80 mld zł i czymś trzeba ją zapełnić.

To już koniec Auchan, Kauflanda i Carrefoura?

Jarosław Jakimowicz w bezczelny sposób uniża kobietom, sprowadzając je do roli praczek i sprzątaczek. Znów odpływa i przesadzaJarosław Jakimowicz w bezczelny sposób uniża kobietom, sprowadzając je do roli praczek i sprzątaczek. Znów odpływa i przesadzaCzytaj dalej

Takie wieści z pewnością nie spodobały się przedsiębiorcom. Renata Juszkiewicz powiedziała kilka gorzkich słów w kierunku rządzących.

- Dziś wiele sklepów działa na bardzo niskich marżach, żeby utrzymać jak najkorzystniejsze ceny przy zachowaniu jakości. Dodatkowy podatek sprawi, że staną się po prostu nierentowne - mówi. Czy to oznacza, że hipermarkety po jego wprowadzeniu się zamkną lub znikną z polskiego rynku tak, jak robi to powoli Tesco?

- Najbardziej ucierpią te sklepy wielkopowierzchniowe, które mają najniższą rentowność, czyli przede wszystkim hipermarkety - twierdzi Juszkiewicz.

Scenariusz z zamknięciem sklepów wydaje się jednak mało prawdopodobny - bardzo możliwe, że podobnie jak to było w przypadku obłożeniem podatkiem banków, tym razem również zapłacą klienci. Ceny w sklepach mogą wzrosnąć. Na razie jednak podatek handlowy wciąż jest w planach i należy czekać na ostateczną decyzję Unii Europejskiej w tej sprawie.

DZISIAJ GRZEJE:

1.Przerażające nagranie z warszawskiego metra. Służby nie chciały zareagować, pasażerowie wzięli sprawy we własne ręce

2. Nawet 2 tys. złotych zupełnie nowej emerytury. Wystarczy zaopiekować się specjalnym zwierzęciem

3. Policja interweniowała ws. mszy świętej. Ksiądz stanie przed sądem

źródło: [money.pl][bussinesinsider.com.pl]

Mężczyzna zapłacił banknotem 200 zł. Kasjer oniemiał, gdy przyjrzał się bliżej, od razu sięgnął po telefonMężczyzna zapłacił banknotem 200 zł. Kasjer oniemiał, gdy przyjrzał się bliżej, od razu sięgnął po telefonCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Minister zdrowia wygadał się w Polsacie. Nie ma żadnych złudzeń. "Będziemy utrzymywali reżim". Złe wieści dla Polaków i turystów zza granicy
  2. Polacy powinni przygotować się na drugi lockdown? Rzecz rządu zdradził plany
  3. Tego jeszcze nie było. Czy zakupy dla wszystkich w godzinach dla seniorów jednak mogą być możliwe? Jeden sklep znalazł sposób
  4. Lech Wałęsa ma dość, puściły mu nerwy. "Typ znowu pomawia mnie i ubliża"
  5. Zmiana w rządzie definitywnie przesądzona, klamka zapadła. Ujawniono datę zaprzysiężenia Przemysława Czarnka
  6. Tragedia na Mazowszu - Ojciec przypadkowo zabił córeczkę
  7. 90% porażek podczas pieczenia ciast wynika z 4 banalnych błędów. Niemal każdy ma je na sumieniu, lepiej ich unikać

Źródło: [The Sun/Super Express]

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News