wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Auchan, Carrefour i Kaufland w Polsce zagrożone? Niebawem mają stać się nierentowne, ekspert wyjaśnia

18 Października 2020

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Już niedługo wiele hipermarketów w Europie będzie musiało się zamknąć. Wszystko przez nowy podatek dla sklepów wielkopowierzchniowych, który dotknie przede wszystkim sieciowych gigantów. W kość dostaną Auchan, Carrefour czy Kau

Słuchając wypowiedzi pani Renaty Juszkiewicz, prezeski Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, możemy być tego pewni.

Nowy podatek dla hipermarketów

W programie "Money. To się jednak liczy" serwisu money.pl na temat nowej opłaty, podatku handlowego, który ma być nałożony wkrótce na sklepy, wypowiedziała się Renata Juszkiewicz, prezeska Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. Na wprowadzenie nowej opłaty rząd ostrzył sobie zęby już dawno, a teraz, po tym jak rzeczniczka generalna Trybunału Sprawiedliwości UE, Juliane Kokott, ogłosiła, że jej wprowadzenie może być zgodne z unijnymi przepisami, na właścicieli sieci handlowych padł blady strach.

Podatek handlowy miałby przede wszystkim uderzyć w duże sieci, głównie hipermarkety (czyli sklepy wielkopowierzchniowe o powierzchni przekraczającej 2,5 tys. mkw). Stawka przebiegałaby liniowo - 0,8 proc. dla firm o mniejszych obrotach, czyli od 17 do 170 mln zł rocznie i druga stawka, która dotyczyłaby sklepów o obrotach powyżej 170 mln zł. Takie działanie miałyby przede wszystkim zrównać szanse mniejszych dyskontów i wielkich sklepów, a w rzeczywistości łatać dziurę budżetową. Próby wprowadzenia opłaty trwają od wielu lat i teraz nastąpił przełom. To ważne dla rządu, bo dziura budżetowa sięga już 80 mld zł i czymś trzeba ją zapełnić.

To już koniec Auchan, Kauflanda i Carrefoura?

Takie wieści z pewnością nie spodobały się przedsiębiorcom. Renata Juszkiewicz powiedziała kilka gorzkich słów w kierunku rządzących.

- Dziś wiele sklepów działa na bardzo niskich marżach, żeby utrzymać jak najkorzystniejsze ceny przy zachowaniu jakości. Dodatkowy podatek sprawi, że staną się po prostu nierentowne - mówi. Czy to oznacza, że hipermarkety po jego wprowadzeniu się zamkną lub znikną z polskiego rynku tak, jak robi to powoli Tesco?

- Najbardziej ucierpią te sklepy wielkopowierzchniowe, które mają najniższą rentowność, czyli przede wszystkim hipermarkety - twierdzi Juszkiewicz.

Scenariusz z zamknięciem sklepów wydaje się jednak mało prawdopodobny - bardzo możliwe, że podobnie jak to było w przypadku obłożeniem podatkiem banków, tym razem również zapłacą klienci. Ceny w sklepach mogą wzrosnąć. Na razie jednak podatek handlowy wciąż jest w planach i należy czekać na ostateczną decyzję Unii Europejskiej w tej sprawie.

1. Przerażające nagranie z warszawskiego metra. Służby nie chciały zareagować, pasażerowie wzięli sprawy we własne ręce

2. Nawet 2 tys. złotych zupełnie nowej emerytury. Wystarczy zaopiekować się specjalnym zwierzęciem

3. Policja interweniowała ws. mszy świętej. Ksiądz stanie przed sądem

źródło: [money.pl][bussinesinsider.com.pl]

Źródło: [The Sun/Super Express]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >