wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Policja interweniowała ws. mszy świętej. Ksiądz stanie przed sądem

18 Października 2020

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Zdawałoby się, że w przeciwieństwie do siłowni czy basenów, w kościołach znajdujących się na terenie strefy czerwonej warunki są dość łagodne - obostrzenia właściwie się nie zmieniły, a jak się okazuje, i tak nie są przestrzegane. W poniedziałek pr

Sprawa dotyczy jednej z parafii w archidiecezji przemyskiej, a konkretnie w dekanacie Leżajsk II. 

Zbyt wielu wiernych na mszy świętej

Obostrzenia dla kościoła są niezwykle łagodne w porównaniu do innych branż - kiedy zamykane są siłownie, baseny i ograniczana jest diametralnie dopuszczalna liczba osób, która może przebywać w restauracjach czy sklepach, kościoły potraktowane były dość łagodnie. Głównie obowiązywała zasada zakrywania nosa i ust oraz liczba wiernych na poziomie maksymalnie 50. Zasady jednak się zmieniły, a wiele powiatów, które wcześniej znalazły się w strefie żółtej trafiło do czerwonej - to mocno zmieniło kwestię związaną z obostrzeniami.

W kościołach podobne zasady towarzyszyły od maja. 50 osób w kościele, wszyscy którzy się w nim znajdują mają obowiązek zakrywania nosa i ust (prócz kapłana odprawiającego mszę) oraz wprowadzono własne restrykcje dotyczące m. in. podawania komunii na rękę. Jak się okazało, nawet w maju, kiedy sytuacja była poważna, w kościele w Leżajsku na mszy pojawiło się powyżej 50 osób. Złamano obostrzenia, a proboszcz parafii stanie w poniedziałek przed sądem - grozi mu grzywna do 500 zł lub nagana. 

Nie wszyscy są jednak zadowoleni z powodu takiego obrotu sprawy i prawdopodobnego ukarania księdza.

Stowarzyszenie Europa Tradycja: władza nie sięga w obszar religii

Sprawę nagłośniło Stowarzyszenie Europa Tradycja, do którego zadań należą: przywracanie struktur społecznych realizujących obowiązywanie nauczania moralnego w ujęciu chrześcijańskim, ochrona wolności, swobód oraz praw człowieka i obywatela, pomoc prawna, w szczególności w zakresie pełnej realizacji zasad wynikających ze swobody sumienia i wyznania. 

Według stowarzyszenia, polskie prawo nie pozwala na narzucanie regulacji prawnych kościołom. 

- "Tym bardziej nakazywania kapłanom, co mają robić, czynienia z nich organów wykonawczych przepisów narzuconych Kościołowi przez państwo - a tego właśnie dotyczy proces, który rozpocznie się w najbliższych dniach w Leżajsku" - można przeczytać na ich stronie.

W ramach tej wypowiedzi napisano również, że kapłanowi nie wolno, zgodnie z prawem kościelnym, wyrzucić nikogo z kościoła, co regulują już również państwowe przepisy. 

Podczas rozprawy zostanie przesłuchany zarówno ksiądz, jak i świadkowie. Wyrok może się okazać precedensem dla dalszych spraw podobnego typu. 

źródło: [tvn24.pl]

Anna DymarczykAutor

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Marek BAZAK/East News

Polska

Weekendowa przerwa techniczna w bankach. Jakie utrudnienia czekają na klientów?

Czytaj więcej >
TRICOLORS/East News

Polska

Rafał Ziemkiewicz zatrzymany lotnisku. Służby zabrały mu telefon i leki

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska

Prof.Horban: Rada Medyczna coraz bliżej zarekomendowania obostrzeń. Ograniczenia na wzór Francji

Czytaj więcej >
Straż Graniczna komentuje sprawę uchodźców z Michałowa

Polska

"Odmówili złożenia takiego wniosku w Polsce". SG komentuje sprawę uchodźców z Michałowa

Czytaj więcej >
Protesty: pod Kancelarią Premiera rozbiło się "czerwone miasteczko"

Polska

Protest pracowników sądów i prokuratur. Pod KPRM wyrosło "czerwone miasteczko"

Czytaj więcej >
Lublin

Polska

Lublin: Odnaleziono ciała trójki martwych dzieci. Ich matka przyznała się, że to ona je zabiła

Czytaj więcej >