wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Tylko w ciągu jednego tygodnia z Kościoła odeszło 77 osób. Licznik apostazji bije

12 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

W minionym tygodniu ze wspólnoty wystąpiło aż 77 osób. Choć Licznik Apostazji, założony przez radną Wiosny Agatę Diduszko-Zyglewską wraz z Robertem Biedroniem, funkcjonuje od zaledwie miesiąca, wskazuje na 1334 osoby, które postanowił

Zainteresowanie apostazją rośnie po wydarzeniach z października i listopada ubiegłego roku, gdy Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z polską konstytucją.

Osią konfliktu uczyniono wówczas Kościół, o co, nawiasem mówiąc, postarał się sam Jarosław Kaczyński, apelując: – Trzeba się temu przeciwstawić. To obowiązek państwa, ale także obowiązek nasz, obowiązek obywateli. [...] Przede wszystkim musimy bronić polskich kościołów. Musimy ich bronić za każdą cenę .

I dalej: – Wzywam wszystkich członków Prawa i Sprawiedliwości i wszystkich, którzy nas wspierają, do tego, by wzięli udział w obronie Kościoła. W obronie tego, co dziś jest atakowane i jest atakowane nieprzypadkowo .

Rośnie liczba aktów apostazji

Z inicjatywy Agaty Diduszko-Zyglewskiej, Roberta Biedronia oraz Joanny Sheuring-Wielgus uruchomiono platformę, za pomocą której można zaobserwować, ile osób zdecydowało się wystąpić z Kościoła Katolickiego.

Jak wskazuje Onet, Licznik Apostazji funkcjonuje od niespełna miesiąca. Zgromadzone dane już zdają się jednak sugerować, że instytucja będzie zmuszona poradzić sobie z kolejnym problem – wzmożonymi przypadkami wyjścia ze wspólnoty.

Portal zaznacza, że w mediach społecznościowych uruchomiono specjalną grupę, na której użytkownicy internetu nawzajem udzielają sobie rad dotyczących aktu apostazji. Na ten moment zrzesza ona przeszło 15 tys. osób.

Dane zgromadzone na Liczniku Apostazji wskazują z kolei na wystąpienie z Kościoła 1334 osób. Jedynie w pierwszym tygodniu stycznia, na podobny krok zdecydowało się 77 wiernych.

Ci ludzie złożyli swoje akty woli w parafiach 370 miejscowości – w tym wiele naprawdę małych, gdzie nikt nie jest anonimowy – mówi Agata Diduszko-Zyglewska, cytowana przez Onet.

Stawce przewodzi Warszawa. Tuż za nią znajduje się Kraków, Poznań i Wrocław.

Nasze dane są wciąż mocno niekompletne, bo większość ludzi wciąż nie wie o liczniku, ale każdego dnia odnotowujemy nowe zgłoszenia i w miesiąc zgromadziliśmy ich więcej niż kościół w ciągu kilku lat – dodaje radna z Wiosny.

źródło: Onet / Twitter

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >