Andrzej Duda podczas kampanii w wyborach prezydenckich 2015. Wizyta w Lubartowie. Wikimedia Commons/ Radosław CzarneckiŹródło: Wikimedia Commons/ Radosław Czarnecki
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 27 Kwietnia 2020

Oficjalne oświadczenie Andrzeja Dudy ws. służby zdrowia. Podpisał deklarację

Andrzej Duda zapewnił, że za jego kadencji nie ma mowy o prywatyzacji służby zdrowia. To ważna deklaracja, ale czy szczera?

W czasie pandemii ważny, jak nigdy dotąd jest równy dostęp do służby zdrowia. Zagrożeniem dla publicznych placówek jest prywatyzacja. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że za jego kadencji nie dojdzie do tego. Czy jest konsekwentny w swoich słowach?

Minister podała datę odmrożenia gospodarki. Wiele osób, może być zaskoczonychMinister podała datę odmrożenia gospodarki. Wiele osób, może być zaskoczonychCzytaj dalej

Andrzej Duda zapewnia, że nie dojdzie do prywatyzacji szpitali

Piękne hasła i liczne zapewnienia to nieodłączny element kampanijnego krajobrazu. Andrzej Duda zobowiązał się do podpisania stosownej deklaracji w sprawie publicznych ośrodków zdrowia. Prezydent zapewnił też, że jest to przesłanie, które towarzyszy mu już od wielu lat. Podkreślił, że w dobie koronawirusa wyraźnie widać jak ważny jest równy dostęp do darmowego leczenia.

Jak zauważa Robert Biedroń, lewicowy kandydat w wyścigu o fotel prezydencki, podpisując drugą tarczę antykryzysową, prezydent przyłożył rękę do komercjalizacji szpitali. Poseł zapewnił, że Lewica złoży stosowny projekt, który zabezpieczy szpitale przed prywatyzacją. Politycy Nowej Lewicy (SLD i Wiosna), a także partii Razem od lat, konsekwentnie sprzeciwiają się prywatyzacji publicznych placówek.

Sejm kilka tygodni temu poparł tzw. "ustawę COVID-ową", w której w późniejszym etapie prac pojawił się dodatkowy zapis. Pozwala on na zmianę formy organizacyjno-prawnej Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Dzięki temu placówka szybko może się stać podmiotem prywatnym. "Ten skandaliczny przepis został wprowadzony bez realnej debaty w Sejmie, nie było jej ani na posiedzeniu komisji, ani na posiedzeniu plenarnym. Ten przepis wygląda na lobbingową wrzutkę"-powiedział jeden z lewicowych liderów, Adrian Zandberg.

Za pięknymi słowami polityków rzadko idą czyny. Zapewnienia urzędującego prezydenta okazały się mżonką. Podpisał ustawę, która wygląda jak przygotowania do akcji prywatyzacyjnej. Silne, publiczne szpitale to równy dostęp do opieki medycznej dla obywateli. Można wątpić, czy dla Andrzeja Dudy jest to priorytet, jeśli zatwierdza dokumenty, które tę prywatyzację ułatwiają.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zaskakujące wyniki badań. Naukowcy sprawdzą czy nikotyna zapobiega rozprzestrzenianiu się komórek wirusa
  2. Premier: już od 4 maja zniesienie kolejnych obostrzeń. Wielu Polaków długo na to czekało
  3. Papież Franciszek nawołuje wiernych do ważnej decyzji. Może mieć wpływ na życie każdego
  4. mBank go ukarał, bo nie dopełnił formalności przez zamknięte urzędy. Czy każdego klienta spotkać może niesprawiedliwość?
  5. Polacy na potęgę wypłacają pieniądze. W bankomatach zaczyna brakować gotówki, chodzi o konkretne nominały
  6. Wakacje 2020 będą inne niż wszystkie inne. Eksperci zdradzili, jak będą wyglądały, aż trudno uwierzyć

Źródło [TVP, Polsat New]