wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Oficjalne oświadczenie Andrzeja Dudy ws. służby zdrowia. Podpisał deklarację

27 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Justyna Klimasara

Udostępnij:

Andrzej Duda zapewnił, że za jego kadencji nie ma mowy o prywatyzacji służby zdrowia. To ważna deklaracja, ale czy szczera?

W czasie pandemii ważny, jak nigdy dotąd jest równy dostęp do służby zdrowia. Zagrożeniem dla publicznych placówek jest prywatyzacja. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że za jego kadencji nie dojdzie do tego. Czy jest konsekwentny w swoich słowach?

Andrzej Duda zapewnia, że nie dojdzie do prywatyzacji szpitali

Piękne hasła i liczne zapewnienia to nieodłączny element kampanijnego krajobrazu. Andrzej Duda zobowiązał się do podpisania stosownej deklaracji w sprawie publicznych ośrodków zdrowia. Prezydent zapewnił też, że jest to przesłanie, które towarzyszy mu już od wielu lat. Podkreślił, że w dobie koronawirusa wyraźnie widać jak ważny jest równy dostęp do darmowego leczenia.

Jak zauważa Robert Biedroń, lewicowy kandydat w wyścigu o fotel prezydencki, podpisując drugą tarczę antykryzysową, prezydent przyłożył rękę do komercjalizacji szpitali. Poseł zapewnił, że Lewica złoży stosowny projekt, który zabezpieczy szpitale przed prywatyzacją. Politycy Nowej Lewicy (SLD i Wiosna), a także partii Razem od lat, konsekwentnie sprzeciwiają się prywatyzacji publicznych placówek.

Sejm kilka tygodni temu poparł tzw. "ustawę COVID-ową", w której w późniejszym etapie prac pojawił się dodatkowy zapis. Pozwala on na zmianę formy organizacyjno-prawnej Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Dzięki temu placówka szybko może się stać podmiotem prywatnym. "Ten skandaliczny przepis został wprowadzony bez realnej debaty w Sejmie, nie było jej ani na posiedzeniu komisji, ani na posiedzeniu plenarnym. Ten przepis wygląda na lobbingową wrzutkę"-powiedział jeden z lewicowych liderów, Adrian Zandberg.

Za pięknymi słowami polityków rzadko idą czyny. Zapewnienia urzędującego prezydenta okazały się mżonką. Podpisał ustawę, która wygląda jak przygotowania do akcji prywatyzacyjnej. Silne, publiczne szpitale to równy dostęp do opieki medycznej dla obywateli. Można wątpić, czy dla Andrzeja Dudy jest to priorytet, jeśli zatwierdza dokumenty, które tę prywatyzację ułatwiają.

Źródło [TVP, Polsat New]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >