wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Andrzej Duda z wizytą w Radomiu. Kulisy spotkania z prezydentem

16 Lutego 2021

Autor tekstu:

Weronika Szatkowska

Udostępnij:

Andrzej Duda dzisiaj, czyli 16 lutego odwiedził Zespół Szkół Muzycznych imienia Oskara Kolberga w Radomiu. Celem spotkania było wzięcie udziału w uroczystej gali wręczenia nagród "Dla Dobra Wspólnego".

  • Andrzej i Agata Dudowie odwiedzili Zespół Szkół Muzycznych imienia Oskara Kolberga w Radomiu

  • Głównym powodem wizyty była uroczysta gala wręczenia nagród "Dla Dobra Wspólnego"

  • Para prezydencka nie spodziewała się powitania przez Strajk Kobiet

Placówki przygotowywały się na wizytę pary prezydenckiej, czego można było się dowiedzieć z lokalnych mediów. Na miejscu o bezpieczeństwo głowy państwa miały zadbać takie jednostki jak straż pożarna, policja, jak i Służba Ochrony Państwa, a przygotowania rozpoczęto z dużym wyprzedzeniem - jak donosi Echo Dnia.

Organizacją samej gali zajmowała się zewnętrzna firma. My ze swojej strony, jako Zespół Szkół, zapewniliśmy do tego odpowiednią przestrzeń, czyli przede wszystkim salę koncertową - mówił Adrian Hanke, zastępca dyrektora na łamach Echa Dnia.

Budynek przeszedł kontrolę stanu technicznego. Strażacy sprawdzili instalacje przeciwpożarowe i wyjścia ewakuacyjne. Od jakiegoś czasu zamknięty jest również parking, ponieważ będzie on wykorzystany przez naszych gości - zapewniał dyrektor.

Uroczystą galę wręczenia nagród można było obejrzeć online na na fanpage'u Kancelarii Prezydenta RP na Facebooku.

Andrzeja Dudę powitał Strajk Kobiet 

Andrzej Duda jednak nie do końca spodziewał się, tego co zastał. Przed budynkiem Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu pojawiła się garstka protestujących, którzy reprezentowali Strajk Kobiet. Ma to związek bezpośrednio z 27 stycznia 2021 roku. Dzień, który z pewnością na długo zapamięta większość polskich kobiet. Przed północą opublikowano wtedy wyrok Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności aborcji embriopatologicznej z polskim prawem. W Dzienniku Ustaw pojawiło się wtedy uzasadnienie dla kontrowersyjnej decyzji z dnia 22 października 2020 roku.

Art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz. U. Nr 17, poz. 78, z 1995 r. Nr 66, poz. 334, z 1996 r. Nr 139, poz. 646, z 1997 r. Nr 141, poz. 943 i Nr 157, poz. 1040, z 1999 r. Nr 5, poz. 32 oraz z 2001 r. Nr 154, poz. 1792) jest niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej - to zapis, który znalazł się w Dzienniku Ustaw na krótko przed północą 27 stycznia. 

Jednocześnie sprawiło to, że  kompromis aborcyjny, trwający w kraju od 1993 r. przestał obowiązywać, a aborcja embriopatologiczna stała się niezgodna z polskim prawem. Mimo protestów w większości miast w Polsce, nie przystano na prośbę obywateli. W praktyce oznaczało to także skazanie kobiet, które miały dokonać zabiegu przerwania ciąży po 27 stycznia uprzednio zgodnie z polskim prawem, na donoszenie jej i skazanie po urodzeniu na śmierć jednostki spowodowaną wadami genetycznymi lub życie z głęboką niepełnosprawnością.

Strajk Kobiet w Radomiu nie miał łatwego zadania. Cały teren Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu kilka godzin przed przyjazdem Andrzeja Dudy był zamknięty i otoczony przez oddziały policji, Służby Ochrony Państwa, oraz Straż Miejską. Grupa strajkujących została odizolowana przez policję, ale nie zniechęciło to zebranych do walki o swoje prawa. Strajkujące i strajkujący wyciągnęli transparenty "witając" w ten sposób Andrzeja Dudę, na obszarach, na których umożliwiono im przebywanie. 

To jest prezydent „lepszego sortu”, notariusz rządu, „długopis”, ale nie prezydent mojego kraju. Andrzej Duda powiedział, że wszyscy powinniśmy się cieszyć, że policja nikogo nie zabiła, nie ważne, że pałuje, łamie ręce, a panowie łaskawcy w mundurach pozwalają nam wrócić do domu. Może jeszcze dziś Andrzej Duda takich bohaterów dziś odznaczy – mówiła Ewelina z Radomia, jak informuje portal Radom Nasze Miasto.

Andrzej Duda szybko wjechał na teren, nie zważając ani nie reagując na okrzyki protestujących Polek i Polaków. Prędko przemieścił się do budynku Zespołu Szkół.

Źródło: Echo Dnia, Radom Nasze Miasto

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >