wtv.pl > Pogoda > Alert RCB w związku z burzami wysłany. IMGW przewiduje silne nawałnice, wydano alert III stopnia
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:56

Alert RCB w związku z burzami wysłany. IMGW przewiduje silne nawałnice, wydano alert III stopnia

Ostrzeżenia III stopnia przed burzami. Wysłano również alert RCB
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News, IMGW

Do wielu osób dotarł już alert RCB w związku z prognozą pogody. IMGW ostrzega, że niedziela będzie kolejnym dniem z gwałtownymi wyładowaniami. Tym razem będzie jeszcze niebezpieczniej, wydano ostrzeżenia III stopnia.

Ostatnie tygodnie upływają pod znakiem silnych burz i kolejnych nawałnic. W niedzielę 18 lipca nad Polskę ponownie napłyną niebezpieczne fronty powietrza.

IMGW nie ukrywa, że w niedzielę sytuacja stanie się jeszcze poważniejsza. Od godziny 11 do poniedziałku, do godziny 6 rano w południowo-wschodniej części kraju obowiązuje alert III stopnia.

Gdzie jest burza? Ostrzeżenia przed silnymi wyładowaniami

Noc z soboty na niedzielę była dla strażaków bardzo pracowita. Tylko na samym Mazowszu wyjeżdżali oni blisko 600 razy, w tym aż 251 razy do zdarzeń w związku z silnym wiatrem.

18 lipca również przygotować należy się na niebezpieczną aurę. Prognoza pogody oraz ostrzeżenia IMGW wskazują, że najaktywniejsze komórki burzowe zagrażają mieszkańcom w pasie od Bielska-Białej, przez Kraków, powiat dąbrowski, Tarnobrzeg, powiat kraśnicki i Lublin, kończąc na przygranicznym powiecie włodawskim.

>

Źródło: IMGW

Ostrzeżenia II stopnia w związku z frontem burzowym wydano dla mieszkańców powiatu raciborskiego, wodzisławskiego, miasta Rybnik, Katowic, dalej przez powiaty zawierciański, jędrzejowski, kielecki, staszowski, ostrowiecki, puławski, parczewski aż do powiatu bialskiego.

Od powiatu lubartowskiego, łukowskiego i bialskiego z Białą Podlaską mieszkańcy przygotować muszą się jeszcze na wysokie temperatury. Meteorolodzy IMGW podtrzymali tam alert II stopnia przed upałem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

IMGW ostrzega przed nawalnymi opadami deszczu

Siła żywiołu jest ogromna, co pokazują ostatnie coraz powszechniejsze podtopienia. Również w niedzielę po południu oraz wieczorem i w nocy deszcz może przynieść ze sobą realne zagrożenie.

Eksperci IMGW nie ukrywają, że to właśnie deszcz będzie dziś największym niebezpieczeństwem. - [...] silne, miejscami nawalne opady deszczu, natężenie opadów sięgać może około 20 mm/10 min, całkowita wysokość do 60 mm, a wyniku kumulacji, w ciągu kilku godzin, nawet do 100mm - przekazano w komunikacie.

Wysłano już alert RCB

Służby przygotowują się do intensywnych działań. Już teraz do sporej ilości Polaków trafił alert RCB. Eksperci monitorujący zagrożenia ostrzegają również w sieci.

Ostrzeżenie trafiło do mieszkańców województw: małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego oraz części województwa świętokrzyskiego i śląskiego.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl Zdjęcie główne: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News, IMGW

Powiązane