wtv.pl
Aleksandra Koncewicz Rulewska

pixy.org

Nie żyje znana polska aktorka, Aleksandra Koncewicz-Rulewska

18 Marca 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Nie żyje Aleksandra Koncewicz-Rulewska. Przykre informacje o śmierci aktorki przekazał dziennikarz i krytyk teatralny - Jan Bończa-Szabłowski. Wciąż nie wiemy, co było przyczyną zgonu, choć poinformowano, że doszło do niego w jednym z warszawskich szpital

Aleksandra Koncewicz-Rulewska zmarła w wieku 90 lat. Pierwsze kroki na scenie artystycznej stawiała już w 1951 roku. Znana jest z produkcji takich jak "Plebania", "Na Wspólnej", "07 zgłoś się", a także "Matki, żony i kochanki". Artystka od zawsze jednak uwielbiała pracę na deskach teatrów.

Przykre informacje podała "Rzeczpospolita".

Nie żyje Aleksandra Koncewicz-Rulewska. Aktorka zmarła w warszawskim szpitalu

- Scena była moją wielką miłością w pełni odwzajemnioną i dlatego nie miałam żadnych wątpliwości, czy w 1960 roku przyjąć kolejną wielką postać w teatrze, czy zadebiutować w filmie. Zwłaszcza że proponował mi rolę pewien debiutant. Tyle, że tym debiutantem był Roman Polański, a propozycją – jego nominowany potem do Oscara „Nóż w wodzie” - wspominała cytowana przez "SE". 

90-latka regularnie grała w Teatrze Dramatycznym w Poznaniu, Teatrze Klasycznym, Teatrze Rozmaitości i Teatrze "Na Targówku". Za zasługi na rzecz rozwoju polskiej kultury już w 1968 roku otrzymała Złoty Krzyż Zasługi. Dwukrotnie została wyróżniona w plebiscycie "Expressu Poznańskiego". 

Artystka po raz pierwszy pojawiła się na ekranach telewizorów w 1973 roku w produkcji "Wielka Miłość Balzaka". Opinia publiczna najlepiej pamięta zmarłą z ostatniego angażu w 2006 roku, gdy odgrywała rolę członkini rady parafialnej w "Plebanii". Na przestrzeni 33 lat aktywności przed kamerą, Koncewicz wystąpiła w blisko 35 filmach. Do ponad 20 projektów użyczyła zaś swojego głosu.

W większości seriali występowała epizodycznie. Największą uwagę poświęcała na bezpośredni kontakt z widzem w poznańskich i warszawskich teatrach. - Była silną osobowością, doskonale wpisywała się w typ aktorki heroiny, oprócz talentu miała wielką klasę. Do nas, młodych, podchodziła zawsze życzliwie - wspominał dla "Rzeczpospolitej" dawny współpracownik zmarłej - Artur Barciś. 

Aleksandra Koncewicz-Rulewska zostanie pochowana 19 marca o godzinie 13:00 na Wólce Węglowej. Nie wiadomo, co było przyczyną śmierci.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Rzeczpospolita/Super Express]

undefined

Podobne artykuły

Zofia Klepacka i Katarzyna Zillmann

Gwiazdy

Zofia Klepacka udostępniła zdjęcie z Katarzyną Zillmann. "Sport ponad wszystko"

Czytaj więcej >
Nie żyje Jan Pęczek

Gwiazdy

Nie żyje Jan Pęczek. Aktor miał 71 lat

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Awantura z udziałem Magdy Gessler. Restauratorka dała się sprowokować

Czytaj więcej >
Alan z "Warsaw Shore" w ramach zabawy udawał, że chce wsadzić psa na grilla

Gwiazdy

Alan z "Warsaw Shore" pokazał, jak dla "żartów" wsadza psa na grilla. Zwierzę było przerażone, ale jego właściciel bawił się wybornie

Czytaj więcej >
W czasie koncertu w ramach "Wakacyjnej Trasy Dwójki" Izabela Trojanowska upadła na scenie

Gwiazdy

W czasie "Wakacyjnej Trasy Dwójki" Izabela Trojanowska przewróciła się na scenie

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Władze TVP podały powód zwolnienia wydawcy "Pytania na śniadanie"

Czytaj więcej >