wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Aleksander Kwaśniewski ostro o Andrzeju Dudzie. "Robi krzywdę Polsce"

1 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski wystąpił w programie Wirtualnej Polski "Tłit", gdzie w krytyczny sposób wypowiedział się na temat prezydentury Andrzeja Dudy. "Robi krzywdę Polsce, walce z COVID-em i urzędowi prezydenta"

Były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski wystąpił w czwartek w programie Wirtualnej Polski "Tłit", gdzie komentował bieżące wydarzenia na polskiej scenie politycznej ze szczególnym uwzględnieniem walki rządu z epidemią. Sam Kwaśniewski również przeszedł zakażenie koronawirusem.

- Przechodziłem ciężko, także cały luty mam w gruncie rzeczy wykreślony z życiorysu, ale teraz już jest dużo lepiej, z tym że trzeba pamiętać, że ta rekonwalescencja pocovidowa trwa długo, zazwyczaj kilka miesięcy - mówił były prezydent w programie Wirtualnej Polski. 

W programie "Tłit" Aleksander Kwaśniewski zwrócił także uwagę na symptomatyczny dla Polski brak osoby, która byłaby w stanie prowadzić narrację dotyczącą epidemii ponad politycznymi podziałami i w oderwaniu od doraźnych interesów.

Zdaniem Aleksandra Kwaśniewskiego tym, co na niekorzyść odróżnia Polskę od innych krajów, które także walczą z epidemią "metodą prób i błędów", jest fakt, że "w sprawy covidu została tak bardzo uwikłana polityka".

- Rząd cały czas jednak zajmuje się bardziej polityką niż covidem i ten covid jest też w politykę włączony. Tak było przy okazji wyborów prezydenckich, tak było w pewnych momentach, kiedy już ogłaszano zwycięstwa - tłumaczył były prezydent w programie "Tłit".

Tymczasem dobre zarządzenie epidemią wymagałoby według Aleksandra Kwaśniewskiego jak najdalej idącego oddzielenia podejmowanych w tej sferze działań od polityki i zbudowania ponadpartyjnego porozumienia.

Aleksander Kwaśniewski o Andrzeju Dudzie

W programie "Tłit" Aleksander Kwaśniewski sugerował, że w Polsce rolę osoby, która prowadzi spójną i odpolitycznioną narrację na temat epidemii, mógłby odgrywać prezydent, który jednak wydaje się zupełnie nie poczuwać do odpowiedzialności w tej kwestii.

 - Nie rozumiem, dlaczego w związku z pandemią prezydent Andrzej Duda nie zbudował pozycji osoby, która szczególnie jest na to uwrażliwiona, zajmuje się tym. W innych krajach głos liderów w sprawach pandemii nie dość, że jest poważny, częsty i odpowiedzialny, to jest też wysłuchiwany. Tak jest z Borisem Johnsonem, Angelą Merkel czy z prezydentem Macronem - cytuje Aleksandra Kwaśniewskiego Wirtualna Polska.

Według Aleksandra Kwaśniewskiego postawa prezydenta Dudy, który zachowuje się, jakby "abdykował", jest tym bardziej niezrozumiała, że jest to jego druga kadencja i nie czekają go już kolejne wybory prezydenckie, nie powinien zatem odczuwać presji ze strony Jarosława Kaczyńskiego lub premiera Morawieckiego w związku ze swoimi wypowiedziami czy działaniami.

Źródło: Wprost, Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl / "Tłit"

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Raper Mata uderzył w TVP, Kurskiego i Pawłowicz. Sędzia odpowiedziała

  • Müller o planach po 9 kwietnia: Wiele obostrzeń pozostanie z nami na kolejne tygodnie

  • Abp Głódź straci kolejne zaszczyty? Pałac Prezydencki odpowiada

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >