wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Agata Młynarska nie pozostawiła suchej nitki na Czarnku po słowach o dziewczynkach. "Proszę pomyśleć o diecie i ruchu"

6 Lutego 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Wypowiedź ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, który zapowiadając walkę z otyłością wśród uczniów zasugerował, że w przypadku dziewcząt jest to "większy problem", wywołała wiele krytycznych reakcji. Ministrowi odpo

  • Przemysław Czarnek zapowiedział "odchudzanie" uczniów

  • Minister zasugerował, że wśród dziewczynek jest to "większy problem"

  • Wypowiedź Czarnka wywołała falę krytyki

  • Głos w sprawie zabrała także dziennikarka Agata Młynarska

W środę odbyła się konferencja prasowa ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, podczas której zapowiedział pakiet wsparcia dla uczniów wracających do nauki stacjonarnej. Przypomnijmy, że 18 stycznia naukę w szkole wznowili uczniowie klas I-III.

Jak podaje Radio ZET, wsparcie to ma dotyczyć czterech sfer: zdrowia psychicznego uczniów, badań wzroku (który mógł się pogorszyć u uczniów wskutek nauki zdalnej wykorzystującej urządzenia elektroniczne), niwelowania "niedostatków wiedzy" poprzez dodatkowe zajęcia oraz walki z otyłością wśród uczniów.

- Robimy specjalny program wsparcia dla dzieci i młodzieży, żeby z tą otyłością walczyć - mówił przywoływany przez Radio ZET minister Czarnek, zapowiadając wprowadzenie specjalnych zajęć, ćwiczeń i gier mających na celu przeciwdziałanie otyłości wśród najmłodszych.

- Część z tych zajęć już jest uruchomiona przez ministerstwo sportu, ale chcemy dołożyć dodatkowe zajęcia, zwłaszcza skierowane do dziewcząt, bo tu jest większy problem, bo w zajęciach pozalekcyjnych głównie biorą udział chłopcy - dodał Czarnek. I to właśnie ta wypowiedź wywołała najwięcej kontrowersji, bo słowa ministra odczytano jako wyraz podwójnych standardów, seksizmu i dyskryminacji dziewcząt.

Na łamach WTV.pl aktywistka i feministka Maja Staśko zwracała uwagę, że tego rodzaju wypowiedzi wysoko postawionego polityka powielają szkodliwe stereotypy dotyczące wyglądu dziewcząt i kobiet, narażając ich zdrowie psychiczne.

Agata Młynarska o Czarnku

W związku z wypowiedziami Przemysława Czarnka na temat "odchudzania" uczniów głos zabrała także dziennikarka Agata Młynarska, która również wytknęła mu, że jego słowa mogą być szkodliwe dla psychiki młodych dziewcząt

"Z dziewczynkami w ogóle jest problem. Mają własne zdanie, mówią, co myślą, walczą o swoje prawa, robią kariery, kochają, kogo chcą i jak chcą, bywają w różnych rozmiarach, rodzą dzieci. A jak już zostaną matkami, to z pazurami rzucą się, żeby je bronić" - czytamy we wpisie opublikowanym przez Agatę Młynarską na Instagramie.

Agata Młynarska poruszyła w swoim wpisie także temat opłakanego stanu psychiatrii dziecięcej w Polsce. "Nie ma gdzie leczyć dzieci. Także z zaburzeń w odżywianiu. Niestety, nasze dzieci wyjdą z pandemii z różnymi problemami, także z otyłością. Jest ona w Polsce od dawna epidemią wśród naszych dzieci i młodzieży" - napisała dziennikarka, przypominając, że zna skalę problemu ze względu na to, że zrealizowała na ten temat film dokumentalny.

"Nie dokładajmy im problemów, nie stygmatyzujmy naszych dzieci. One bardzo cierpią i potrzebują wsparcia. Ale przede wszystkim systemowej pomocy" - apeluje w swoim wpisie Agata Młynarska, zauważając zarazem, że wygląd ministra Czarnka sugeruje, że jest on w "ciąży gastronomicznej" i sam powinien dać najmłodszym przykład, odchudzając się.

"Proszę pomyśleć o diecie i ruchu. Przecież przykład idzie z góry, a w zdrowym ciele zdrowy duch! Czyż nie tak?" - skwitowała swój wpis Agata Młynarska.

Źródło: Radio ZET

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Pixabay/_Alicja_ - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Nie żyje Jerzy Kieżun, bohater powstania warszawskiego

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >

Polska

Lubuskie. 3-latka pogryziona przez amstaffa, pokaleczona trafiła do szpitala

Czytaj więcej >