wtv.pl
Tadeusz Rydzyk

Flickr/Piotr Drabik

Afera na uczelni Rydzyka. Posłowie zdecydowali się na interwencję

16 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Tadeusz Rydzyk ponownie znalazł się w poważnych tarapatach. Parlamentarzyści otrzymali doniesienia o możliwym łamaniu przepisów. Podjęto interwencję poselską oraz przedłożono zawiadomienia do Komendy Miejskiej Policji w Toruniu.

  • 15 kwietnia portal o2.pl opublikował rozmowę ze studentem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej Tadeusza Rydzyka. Z jego reakcji wynikało, że na terenie uniwersytetu ma dochodzić do łamania zasad sanitarno-epidemicznych

  • W akademiku miały odbywać się dyskoteki. Zajęcia mają być prowadzone w trybie stacjonarnym. Studenci oraz pracownicy uczelni mają nie nosić maseczek, jak i nie stosować się do zasad dystansu społecznego

  • Posłowie Lewicy - Beata Maciejewska i Maciej Kopiec - przeprowadzili interwencję poselską w Komendzie Miejskiej Policji w Toruniu. Złożono zawiadomienia o możliwości rażącego złamania panujących obostrzeń

Beata Maciejewska opublikowała wpis, w którym przedstawiła dokumenty skierowane do inspektora Macieja Lewandowskiego - Komendanta Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. Wszystko wskazuje na to, że sprawą Tadeusza Rydzyka będzie musiał zająć się sam kierownik jednostki. Posłowie Wiosny Roberta Biedronia oparli swoją interwencje o ogólnodostępne doniesienia prasowe dziennikarzy portalu o2.pl.

Tadeusz Rydzyk ma poważny problem. Kolejne zawiadomienie w jego sprawie.

- Studenci w akademiku nie przestrzegają obostrzeń, nie noszą maseczek, mimo wywieszonych napisów o tym, by je nosić. Nikt nie nosi - mówił anonimowy rozmówca portalu. Maciejewska i Kopiec wskazali, że na terenie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej może dochodzić do hucznych imprez. Zwrócono uwagę na stacjonarny charakter zajęć, prowadzonych, najprawdopodobniej, bez maseczek i zachowanego odstępu. 

- Na terenie akademika, który jest przepełniony, studenci mieszkają nie zachowując reżimu sanitarnego i nie stosując się do wprowadzonych przez rząd obostrzeń - tłumaczą funkcjonariuszowi w piśmie. Dodano, iż pokoje uczniów są trzyosobowe, choć jest to niezgodne z wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

Warto podkreślić, że inspektorzy dwukrotnie interweniowali na uczelni. Pierwsza kontrola miała miejsce 23 marca, a kolejna 14 kwietnia. W obu przypadkach, jak podaje o2.pl, nie stwierdzono uchybień, czy też innych form łamania obostrzeń. Nieoficjalnie mówi się o panice wśród studentów. 

Posłowie przypomnieli o wycieczkach autokarowych oraz podróżach na Jasną Górę, w których udział brał sam Tadeusz Rydzyk. Zachowanie władz uczelni określili jako skrajnie nieodpowiedzialne. Beata Maciejewska i Maciej Kopiec poprosili Macieja Lewandowskiego o udzielenie informacji na trzy pytania.

Spytano, czy funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Toruniu podejmowali interwencję na terenie WSKSiM w związku z podejrzeniem rażącego łamania obowiązujących obostrzeń. Parlamentarzyści chcą także dowiedzieć się, z jakich przyczyn nie wyciągnięto konsekwencji wobec Tadeusza Rydzyka. Poproszono również o doprecyzowanie, czy władze uniwersytetu lub studenci ponieśli kary za możliwe nieprzestrzeganie restrykcji. 

Przedstawiciele jednostki mają dwa tygodnie na przygotowanie obszernej odpowiedzi. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Wiadomości TVP zaatakowały Adama Bodnara

  • Hartman: Ochotnicze Hufce Pracy czy Twitter?

  • Powstaje nowa instytucja Społecznego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Źródło: [O2.pl/Twitter/Beata Maciejewska]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >