wtv.pl

Skrin z konferencji prasowej: https://www.facebook.com/wpunkt.online/videos/278602700581073

Powstaje nowa instytucja Społecznego Rzecznika Praw Obywatelskich. Stanowisko obejmie Piotr Ikonowicz

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Maja Staśko

Udostępnij:

Od kilku tygodni trwa dyskusja o kandydatach na Rzecznika Praw Obywatelskich. W końcu wczoraj sejm przegłosował na to stanowisko polityka PiS-u, Bartłomieja Wróblewskiego. "Za" zagłosowało 240 posłów, "przeciw" - 201, a 1

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" przez IBRIS wynika, że ponad 25% osób wybrałoby na Rzecznika Praw Obywatelskich Piotra Ikonowicza, kandydata zgłoszonego przez Lewicę. 20,9% zdecydowałoby się na prof. Sławomira Patyrę zgłoszonego przez Koalicję Obywatelską, a tylko 11% - na Bartłomieja Wróblewskiego. Pozostałe osoby nie wiedzą, kogo by wybrały (28%) lub zagłosowałyby na kogoś innego (14,9%).

"Rzecznik Praw Obywatelskich, jak sama nazwa wskazuje, jest dla obywateli. A wśród nich największym poparciem cieszy się Piotr Ikonowicz" - skomentowała ten sondaż na Twitterze Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka Lewicy.

Piotr Ikonowicz to działacz społeczny, który pomaga ludziom w potrzebie: eksmitowanym, wyzyskiwanym, krzywdzonym. Wspólnie z Agatą Nosal-Ikonowicz prowadzi Ruch Sprawiedliwości Społecznej.

Od września 2015 r. Rzecznikiem Praw Obywatelskich był Adam Bodnar. Jego pięcioletnia kadencja wygasła we wrześniu zeszłego roku. Mimo to sprawował tę funkcję ze względu na przepis ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, który pozwala mu pełnić obowiązki po zakończeniu kadencji aż do wybrania następcy.

15 kwietnia rano Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej zdecydował, że przepis ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, który pozwala mu pełnić obowiązki po zakończeniu kadencji, o ile sejm nie wybrał następcy, jest niezgodny z konstytucją. Przepis ma stracić moc obowiązującą po upływie trzech miesięcy od opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw. Wyrok został opublikowany tego samego dnia. To wyrok na Adama Bodnara w tej funkcji. 

"Czuję się nie tylko kandydatem Lewicy - czuję się kandydatem ulicy"

15 kwietnia w trakcie konferencji prasowej Lewica opowiadała, jak w czasie kampanii na rzecz Piotra Ikonowicz jeździła po całej Polsce. "Udało się załatwić mieszkanie do pani Anity w Gdańsku, udało się nagłośnić kwestię Solarisa pod Poznaniem, w którym pracownicy są zwalniani za to, że chorują".

Piotr Ikonowicz przemawiał:

"Dziękuję za poparcie klubowi parlamentarnemu "Lewica". Ale od kilku dni czuję się nie tylko kandydatem Lewicy - czuję się kandydatem ulicy. Moja kandydatura rozbudziła wielkie oczekiwania społeczne. Ludzie uwierzyli, że ta ofiarność w działaniu, jaką my przejawiamy jako społecznicy, w naszym oddolnym organizowaniu się, zostanie zinstytucjonalizowana. Że pomaganie będzie instytucją. Że stawanie po stronie słabszych będzie instytucją. Że będzie miało swój budynek, swój budżet, swoich fachowych pracowników na etatach. Byłby to dla praw człowieka, wolności obywatelskiej nieprawdopodobny postęp"

"Instytucja, która miała patrzeć władzy na ręce i władzę kontrolować, będzie obsadzona przez władzę"

Piotr Ikonowicz na konferencji dodał:

"Dotychczas byliśmy obserwatorami zmagań między rządem i opozycją, między PiS-em a Platformą. Ale dzisiaj, w wieczornym głosowaniu, odbędzie się przeciąganie liny między klasą polityczną a społeczeństwem. Dlatego jeszcze raz apeluję do polityków, którzy będą dzisiaj głosowali, żeby odrzucili spór międzypartyjny i wsłuchali się w głosy swoich wyborców. Wśród wyborców Platformy Obywatelskiej popiera mnie 40%. Konkurenta wysuniętego przez Platformę - 20%. Większość ludzi nie wie, nie interesuje się, wciąż jeszcze stoi w boku - bo jeżeli jakaś instytucja nie rozbudza nadziei, to nie budzi również zainteresowania. Ale teraz rodzi się ta wielka nadzieja, której nie chcemy dać umrzeć. Zwłaszcza że na horyzoncie rysuje się po wyroku Trybunału Konstytucyjnego sytuacja, w której instytucja, która miała patrzeć władzy na ręce i władzę kontrolować, będzie obsadzona przez władzę. Władza wyznaczy ludzi, którzy będą ją rozliczać. Trybunał Konstytucyjny pełnił po raz kolejny rolę usługową wobec władzy. Usługa została wykonana".

Utworzenie nowej instytucji: Społeczny Rzecznik Praw Obywatelskich

"Ja chcę Wam powiedziedzieć, koledzy z PiS-u, koledzy z Platformy - że Wasz upór, jeśli nas pokonacie w głosowaniu sejmowym, nas nie powstrzyma. Dlatego że ciąży na nas wielka solidarność tych rozbudzonych nadziei. I dlatego niezależnie od wyniku tej całej procedury, chcę złożyć tutaj osobiste przyrzeczenie - i to nie tylko w imieniu własnym, ale w imieniu dziesiątek, a nawet setek wolontariuszy, działaczy społecznych w całym kraju. Jeżeli ta instytucja zostanie zamknięta na trzy spusty, będzie jeszcze jedną przystawką władzy - to my i tak utworzymy niezależny urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Ten urząd to będzie federacja dziesiątek, setek organizacji społecznych, grupowych, środowiskowych, lokalnych, które walczą z krzywdą, z wyzyskiem, z dyskryminacją - z tym wszystkim, co sprawia, że ludzie cierpią".

"Nie sądźcie, ludzie u władzy, że możecie powstrzymać tę rosnącą falę walki o sprawiedliwość i prawa człowieka" - zakończył Piotr Ikonowicz.

Cała konferencja do obejrzenia TUTAJ.

Sejm wybrał posła PiS-u Bartłomieja Wróblewskiego

Tego samego dnia odbyło się głosowanie w sejmie na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Piotr Ikonowicz został odrzucony głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości i Koalicji Obywatelskiej. Większością głosów sejm wybrał posła PiS-u Bartłomieja Wróblewskiego. By został Rzecznikiem, senat musi wyrazić na to zgodę. A w senacie przewagę ma opozycja.

Następne posiedzenie senatu zaplanowano na 12-14 maja. Senat ma 30 dni, aby zwołać posiedzenie w tej sprawie.

Protesty solidaryzujące się z RPO

W dniu głosowania aktywiści protestowali w obronie RPO jako niezależnego od rządu stanowiska. Jak podaje kolektyw "Szpila", który koordynuje udzielanie pomocy osobom zatrzymanym, policja w trakcie protestów solidaryzujących się z RPO zatrzymała pięć osób. Dalej Szpila podaje:

"- dwie osoby miały złamany palec- co najmniej jedna osoba została poddana całkowicie zbędnej, biorąc pod uwagę charakter zarzutów, kontroli osobistej- przez kilka godzin trzymano osobę, która ostatecznie opuściła komendę wyłącznie z podejrzeniem popełnienia wykroczenia.- co najmniej jedna osoba przez wiele godzin miała ręce skute kajdankami z tyłuPrzez wiele godzin prawnicy i prawniczka nie mogli uzyskać żadnych informacji o osobach zatrzymanych. Dopuszczono ich do nich dopiero po kilku godzinach (pierwsza osoba po prawie dwóch). Nie mogli uzyskać jednoznacznych informacji o miejscu pobytu osób zatrzymanych po tym, jak część pojechała do szpitala na Solcu i do PdOZ. Ostatnia osoba została przewieziona do PdOZ po 6 rano, wtedy też pracę zakończyli prawnicy.Czekamy na dalsze czynności.Żadna z czterech zatrzymanych osób nie ma jeszcze przedstawionych zarzutów. Nie wiadomo kiedy zaczną się te czynności. Osoby zatrzymane i prawnicy słyszeli od policji o możliwym przeprowadzeniu spraw w trybie przyspieszonym, możliwość jego zastosowania została wpisana do protokołów zatrzymań jako okoliczność uzasadniającą zatrzymanie.To stała praktyka. Od czasu zatrzymań sierpniowych groźba trybu przyspieszonego była wyciągana wielokrotnie, jak do tej pory wobec nikogo go nie zastosowano. To oczywiście nie oznacza, że to się nie wydarzy".

"Z całego kraju sypią się zgłoszenia. Jest pięknie!"

Tymczasem Piotr Ikonowicz podjął działania w celu utworzenia sieci Społecznego Rzecznika Praw Obywatelskich w całym kraju.

"Już zgłaszają sie wolontariusze do organizacji biur Społecznego Rzecznika Praw Obywatelskich. Niedługo ruszy tez zbiórka funduszy. Ludzie nam uwierzyli i nie zamierzamy ich zawieść" - napisał na Facebooku.

Piotr Ikonowicz przekazał nam, że dziś zaczęły napływać zgłoszenia, na razie z kilkunastu miast i miasteczek.

Maja StaśkoAutor

Maja Staśko - aktywistka, dziennikarka, autorka książek i scenariuszy

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maja.stasko@iberion.pl

Podobne artykuły

Nowa Biała. Mieszkańcy opisali walkę z żywiołem. Nowe, niepokojące relacje

Czytaj więcej >
Poważna awaria w mBanku

Awaria w mBanku. Klienci nie mogą się logować do swoich kont, czy dokonywać transakcji. Pojawią się zgłoszenia o znikaniu z kont pieniędzy

Czytaj więcej >

Konin. Włamywacz zasnął w trakcie napadu. Był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk zawiadamia o zamknięciu Szpitala Narodowego

Michał Dworczyk ogłosił zamknięcie tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym

Czytaj więcej >