Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o problemach z dostawami szczepionek.. Wirtualna Polska / "Tłit" [screenshot]Źródło: Wirtualna Polska / "Tłit" [screenshot]
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 19 Lutego 2021

Dziwna sytuacja ze szczepieniami? Niedzielski: "Jesteśmy wściekli"

W programie "Tłit" minister zdrowia Adam Niedzielski pytany był o różnice w liczbach zamówionych i dostarczonych szczepionek przeciwko koronawirusowi. Adam Niedzielski przyznał, że ten stan rzeczy może spowodować opóźnienia w programie szczepień.

  • Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o dostawach szczepionek
  • Do Polski dotarło niewiele ponad 10 proc. zamówionych szczepionek AstraZeneca
  • "Jesteśmy wściekli" - powiedział minister Adam Niedzielski w rozmowie z Wirtualną Polską

Dziennikarz Wirtualnej Polski w programie "Tłit" pytał ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o różnice w liczbach zamówionych i dostarczonych szczepionek przeciw koronawirusowi wyprodukowanych między innymi przez firmę AstraZeneca

Adam Niedzielski: "Jesteśmy wściekli"

- Jesteśmy wściekli z tego powodu. AstraZeneca jest dobrym przykładem, bo my mieliśmy mieć jej 10 milionów w pierwszym kwartale, a będziemy mieli milion z kawałkiem, więc to nie jest różnica kilkuset tysięcy, bo może w przypadku Pfizera i Moderny mamy te zmniejszenia rzędu kilkuset tysięcy, a tutaj to są już miliony - mówił w programie "Tłit" minister Adam Niedzielski.

- To po prostu nas przesuwa w zupełnie inną pozycję, bo wczoraj chociażby mieliśmy dzień, kiedy zostało 160 tysięcy osób zaszczepionych. Czyli można powiedzieć, że każdego dnia moglibyśmy co najmniej tyle osób szczepić, a to oznacza, że mielibyśmy 4-5 milionów szczepień miesięcznie, a to i tak nie jest wykorzystanie pełnej infrastruktury - tłumaczył Adam Niedzielski w rozmowie z Wirtualną Polską.

Na przeszkodzie tym ambitnym planom stoją jednak właśnie opóźnienia w dostawach szczepionek. - O ile w styczniu, kiedy byliśmy na pewnym rozpędzie, to można było powiedzieć, że aż tak nam to nie doskwierało, a teraz nam bardzo brak szczepionek doskwiera - mówił minister zdrowia w programie Wirtualnej Polski "Tłit".

W związku z tym dziennikarz Wirtualnej Polski dopytywał ministra, czy polski rząd szuka możliwości zakupu szczepionek spoza Unii Europejskiej. - To jest bardzo delikatny temat. Ja mogę tylko potwierdzić, że się rozglądamy, ale żadnych szczegółów w tym zakresie nie mogę ujawnić - odpowiedział wymijająco Adam Niedzielski.

Pierwszy wywiad po odejściu Marzeny Rogalskiej z TVP. Emocjonalna reakcjaPierwszy wywiad po odejściu Marzeny Rogalskiej z TVP. Emocjonalna reakcjaCzytaj dalej

Jak podaje Wirtualna Polska, pomimo utrudniających postępy programu szczepień problemów z dostępnością szczepionek minister zdrowia Adam Niedzielski w dalszym ciągu uważa, że do jesieni zaszczepiona zostanie większa część Polaków.

- Podtrzymuję tę deklarację. Uważam, że mamy tak skonstruowany system, że jesteśmy w stanie do jesieni zaszczepić te 70 proc. dorosłych obywateli, czyli mniej więcej dwadzieścia kilka milionów osób- mówił Adam Niedzielski.

Minister zdrowia zwrócił jednak uwagę na dwa ryzyka związane z programem szczepień, które mogą uniemożliwić zrealizowanie wspomnianego celu. Pierwszym ryzykiem miałby być właśnie brak wystarczających dostaw szczepionek, a drugim - rozwój epidemii.

- Jeżeli będziemy mieli trzecią falę, która osiągnie ogromną skalę, wtedy siły i zasoby systemu medycznego będą musiały zostać poświęcone walce z COVID-em, a nie systematycznemu prowadzeniu akcji szczepień - tłumaczył w piątkowej rozmowie z Wirtualną Polską minister zdrowia Adam Niedzielski.

Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: