wtv.pl > Polityka > Konferencja Michała Dworczyka i Adama Niedzielskiego. Ogłosili dalszy harmonogram szczepień
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:24

Konferencja Michała Dworczyka i Adama Niedzielskiego. Ogłosili dalszy harmonogram szczepień

wtv
WTV.pl
  • Do 15 marca ma zakończyć się proces szczepień uzupełniających dla medyków. Jeszcze wcześniej, bo 7 marca zakończą się szczepienia nauczycieli. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zaznacza jednak, iż jest to data umowna

  • Od 15 marca punkty szczepień będą otwarte na przewlekle chorych. Od 22 marca ruszą zabiegi dla pracowników służb mundurowych

  • W pierwszym kwartale bieżącego roku Polska otrzyma o 6 milionów dawek mniej, niż deklarowały koncerny

Michał Dworczyk wraz z Adamem Niedzielskim przyznali, że do końca marca zaszczepionych będą już 3 miliony Polaków. Zutylizowano jedynie 4125 dawek. 

Właśnie teraz Adam Niedzielski zwołał konferencję prasową

Polska znajduje się na pierwszym miejscu jeśli chodzi o liczbę dawek na 100 osób w populacji w Unii Europejskiej. Dworczyk podziękował medykom, a także pracownikom 6 tysięcy punktów szczepień. Tuż za Polską uplasowała się Rumunia, a za nią Grecja, Hiszpania, Portugalia, Niemcy, Szwecja, Włochy.

Odnotowano jedynie 2364 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jedynie 15% z nich zaklasyfikowano jako poważny. Jedynie 17 pacjentów zmagało się z wyjątkowo ciężkimi dolegliwościami. Pozostałe objawy zaliczały się do łagodnych (84%). Może to być między innymi  ból ramienia, drżenie, bądź ból stawów. 

W pierwszym kwartale 2021 roku Polska otrzyma o 6 milionów mniej dawek szczepionek. Adam Niedzielski i Michał Dworczyk podkreślają jednak, że nie jest to zła sytuacja. - W innych krajach całkowicie wstrzymano podawanie pierwszych dawek - zapewnia szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

W najbliższych tygodniach ma dojść do zakończenia procesu szczepienia nauczycieli. Chodzi konkretnie o 7 marca, choć jest to umowna data. Tego samego dnia mają ruszyć zabiegi uzupełniające dla personelu medycznego. 15 marca ma dojść do szczepienia osób przewlekle chorych. 22 marca zaś w kolejkach będą mogli ustawić się pracownicy służb mundurowych. Po zakończeniu procesu punkty szczepień zostaną otwarte na osoby w wieku między 60. a 65. rokiem życia.

Adam Niedzielski wskazał, że do skrupulatnej realizacji Narodowego Programu Szczepień niezbędne jest utrzymanie płynności dostaw. Minister Zdrowia zwrócił także uwagę na rosnącą dynamikę zakażeń. Ponownie odnotowano 8 777 zakażeń, jednak zjawisko ma nie wpłynąć na proces redystrybucji szczepień. - Wczoraj przekroczyliśmy granicę 9 tysięcy, ale my porównujemy dane do analogicznego dnia w poprzednim tygodniu - podał polityk. 

- Patrząc na ostatnie dwa tygodnie, widzimy bardzo dynamiczny przyrost nowych zakażeń. Ta średnia dzienna wahała się wokół 5,5 tysięcy przypadków dziennie. Tymczasem przekraczamy 6,5 tysiąca przypadków dziennie, co oznacza ponad 33% wzrost z tygodnia na tydzień. Mamy do czynienia z trwałą tendencją - przekazał Adam Niedzielski.

- Nie kierujemy się tylko nowymi przypadkami, ale też innymi parametrami, wskazującymi na przyszłe decyzje dotyczące obostrzeń. Ważnym parametrem jest liczba zajętych łóżek w szpitalu - Obecnie zagwarantowano 26 tysięcy łóżek - dodawał. 

Adam Niedzielski potwierdził, że w Polsce pojawiła się nie tylko brytyjska mutacja koronawirusa, ale także mutacja południowo-afrykańska, którą odnotowano w okolicach Suwałk. Obie mutacje działają na przyśpieszenie procesów pandemicznych. Doszło także od zmniejszenia dyscypliny społecznej. - Dyscyplina społeczna razem z mutacjami to elementy krytyczne, decydujące o rozwoju pandemii na najbliższe dni - podawał przedstawiciel rządu.

Zjednoczona Prawica spodziewa się dalszych wzrostów zachorowań. Zalecono zrezygnowanie z zasłaniania ust i nosa za pomocą szalików i przyłbic. Zabezpieczenia ta nie uchronią przed mutacjami wirusa. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV: