wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Konferencja Michała Dworczyka i Adama Niedzielskiego. Ogłosili dalszy harmonogram szczepień

19 Lutego 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Właśnie teraz Adam Niedzielski przekazuje najważniejsze informacje dotyczące harmonogramu szczepień. Od początku realizacji zabiegów udało się przekazać Polakom aż 2 556 999 dawek preparatów Pfizera i BioNtechu-u, Moderny i Astra Zeneci. Dru

  • Do 15 marca ma zakończyć się proces szczepień uzupełniających dla medyków. Jeszcze wcześniej, bo 7 marca zakończą się szczepienia nauczycieli. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zaznacza jednak, iż jest to data umowna

  • Od 15 marca punkty szczepień będą otwarte na przewlekle chorych. Od 22 marca ruszą zabiegi dla pracowników służb mundurowych

  • W pierwszym kwartale bieżącego roku Polska otrzyma o 6 milionów dawek mniej, niż deklarowały koncerny

Michał Dworczyk wraz z Adamem Niedzielskim przyznali, że do końca marca zaszczepionych będą już 3 miliony Polaków. Zutylizowano jedynie 4125 dawek. 

Właśnie teraz Adam Niedzielski zwołał konferencję prasową

Polska znajduje się na pierwszym miejscu jeśli chodzi o liczbę dawek na 100 osób w populacji w Unii Europejskiej. Dworczyk podziękował medykom, a także pracownikom 6 tysięcy punktów szczepień. Tuż za Polską uplasowała się Rumunia, a za nią Grecja, Hiszpania, Portugalia, Niemcy, Szwecja, Włochy.

Odnotowano jedynie 2364 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jedynie 15% z nich zaklasyfikowano jako poważny. Jedynie 17 pacjentów zmagało się z wyjątkowo ciężkimi dolegliwościami. Pozostałe objawy zaliczały się do łagodnych (84%). Może to być między innymi  ból ramienia, drżenie, bądź ból stawów. 

W pierwszym kwartale 2021 roku Polska otrzyma o 6 milionów mniej dawek szczepionek. Adam Niedzielski i Michał Dworczyk podkreślają jednak, że nie jest to zła sytuacja. - W innych krajach całkowicie wstrzymano podawanie pierwszych dawek - zapewnia szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

W najbliższych tygodniach ma dojść do zakończenia procesu szczepienia nauczycieli. Chodzi konkretnie o 7 marca, choć jest to umowna data. Tego samego dnia mają ruszyć zabiegi uzupełniające dla personelu medycznego. 15 marca ma dojść do szczepienia osób przewlekle chorych. 22 marca zaś w kolejkach będą mogli ustawić się pracownicy służb mundurowych. Po zakończeniu procesu punkty szczepień zostaną otwarte na osoby w wieku między 60. a 65. rokiem życia.

Adam Niedzielski wskazał, że do skrupulatnej realizacji Narodowego Programu Szczepień niezbędne jest utrzymanie płynności dostaw. Minister Zdrowia zwrócił także uwagę na rosnącą dynamikę zakażeń. Ponownie odnotowano 8 777 zakażeń, jednak zjawisko ma nie wpłynąć na proces redystrybucji szczepień. - Wczoraj przekroczyliśmy granicę 9 tysięcy, ale my porównujemy dane do analogicznego dnia w poprzednim tygodniu - podał polityk. 

- Patrząc na ostatnie dwa tygodnie, widzimy bardzo dynamiczny przyrost nowych zakażeń. Ta średnia dzienna wahała się wokół 5,5 tysięcy przypadków dziennie. Tymczasem przekraczamy 6,5 tysiąca przypadków dziennie, co oznacza ponad 33% wzrost z tygodnia na tydzień. Mamy do czynienia z trwałą tendencją - przekazał Adam Niedzielski.

- Nie kierujemy się tylko nowymi przypadkami, ale też innymi parametrami, wskazującymi na przyszłe decyzje dotyczące obostrzeń. Ważnym parametrem jest liczba zajętych łóżek w szpitalu - Obecnie zagwarantowano 26 tysięcy łóżek - dodawał. 

Adam Niedzielski potwierdził, że w Polsce pojawiła się nie tylko brytyjska mutacja koronawirusa, ale także mutacja południowo-afrykańska, którą odnotowano w okolicach Suwałk. Obie mutacje działają na przyśpieszenie procesów pandemicznych. Doszło także od zmniejszenia dyscypliny społecznej. - Dyscyplina społeczna razem z mutacjami to elementy krytyczne, decydujące o rozwoju pandemii na najbliższe dni - podawał przedstawiciel rządu.

Zjednoczona Prawica spodziewa się dalszych wzrostów zachorowań. Zalecono zrezygnowanie z zasłaniania ust i nosa za pomocą szalików i przyłbic. Zabezpieczenia ta nie uchronią przed mutacjami wirusa. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Konferencja Mateusza Morawieckiego. Mówi o nowej inwestycji

  • Popularny dziennikarz odchodzi z TVN24

  • Abp Gądecki w zaskakujących słowach: skrzywdzonym nie zabraknie wsparcia wspólnoty Kościoła

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >