wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Co ukrywa abp Leszek Sławoj Głódź? Sprawa słynnego duchownego pedofila, Henryka Jankowskiego budzi coraz więcej wątpliwości

26 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Michalina Kobla

Udostępnij:

Abp Leszek Sławoj Głódź od jakiegoś czasu wzbudza coraz większe kontrowersje. Ubiegły rok był dla niego szczególnie trudny, ze względu na obnażający jego relację z podwładnymi materiał telewizyjny oraz list wiernych, którego był adres

Materiał TVN24 "Czarno na białym" ujawnił mobbing, którego dopuszczać się wobec podwładnych miał abp Głódź. Poza złym traktowaniem pracowników, duchownemu zarzucono również skłonność do pijaństwa. W ubiegłym roku kapłan został także adresatem listu wiernych gdańskiego kościoła, którzy oskarżali go o używanie mowy nienawiści i ukrywanie przypadków pedofilii w kościole.

Drugi z przytoczonych zarzutów właśnie powraca i to ze szczególną mocą. Archidiecezja gdańska miała bowiem zająć się sprawą prałata "Solidarności", księdza Henryka Jankowskiego. Ta jednak stoi w miejscu.

Abp Leszek Sławoj Głódź bierny wobec zarzutów

Po tym, jak kolejne ofiary kapłana ujawniły w mediach swoje historię, jego pomnik w Gdańsku został obalony. Scena ta pojawiła się w głośnym dokumencie braci Sekielskich, "Tylko nie mów nikomu".

Jedną z ofiar Jankowskiego jest Barbara Borowiecka. W październiku ubiegłego roku zgłosiła swoją sprawę do gdańskiej kurii i usłyszała, że "prowadzenie postępowania procesowego jest niemożliwe".

Ksiądz Rafał Dettlaff, kanclerz kurii napisał w tym miesiącu do Borowieckiej, informując że komisja badająca sprawę prałata została powołana. Miało to mieć związek z wyraźną sugestią nuncjatury apostolskiej.

Zbigniew Nosowski w najnowszym wydaniu magazynu "Więź" zwraca jednak uwagę, że wokół działań abp Głódzia narasta wiele wątpliwości. Komisja miała bowiem zostać powołana 18 marca 2019 roku a więc ponad rok, zanim poinformowano o tym poszkodowaną. Działania metropolity Nosowski określa mianem "gry w ciuciubabkę".

 - Komisja do zbadania sprawy ks. Jankowskiego została powołana już 18 marca 2019 r. Wówczas powołano pełnomocników, którzy byli gotowi rozmawiać z Panią Barbarą B. już 15 kwietnia 2019 r. W skład komisji wchodzą kanoniści, historyk i biegła psycholog - pisała Katolicka Agencja Informacyjna.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >