wtv.pl > Polityka > Abp Gądecki o imigrantach. Padły znaczące słowa
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:49

Abp Gądecki o imigrantach. Padły znaczące słowa

Abp Gądecki
Piotr Molecki/East News

Abp Gądecki poprowadził homilię, podczas której zachęcał do przyjaznego patrzenia na uchodźców. Hierarcha kontynuował narrację papieża Franciszka w sprawie budowania społeczeństwa ponad podziałami. Czy znaczące słowa duchownego wpłyną na poglądy Zjednoczonej Prawicy?

Dziś w Piekarach Śląskich odbyła się długo zapowiadana pielgrzymka do Matki Bożej Piekarskiej z udziałem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski - Abpa Gądeckiego.

Hierarcha o godzinie 11:00 poprowadził mszę świętą w Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Wygłosił specjalną homilię dla zebranych.

Abp Gądecki zaapelował o solidarność z uchodźcami

Duszpasterz wskazał, że każde państwo ma prawo do podejmowania działań na rzecz powstrzymania nielegalnej imigracji. Podkreślił jednak różnicę między słowem imigrant a uchodźca. Apelował o okazanie solidarności z tymi, którzy przez prześladowania na tle politycznym lub religijnym muszą uciekać z własnych krajów.

- Trzeba formować w sobie "serce otwarte na cały świat", także na ludzi uciekających przez wojnami, prześladowaniami, katastrofami naturalnymi, przed pozbawionymi skrupułów przemytnikami, ludzi wyrwanych ze swoich wspólnot pochodzenia - deklarował abp Gądecki.

Kwestię budowania społeczeństwa opartego na braterstwie, pojednaniu i szacunku abp Gądecki określił jako zadanie dla każdego mężczyzny i młodego człowieka. Warto podkreślić, że pielgrzymka została zorganizowana jedynie dla osób płci męskiej. Uczestniczyć w niej mogli dorośli mężczyźni oraz młodzi chłopcy.

- Potrzebne są serca gotowe na otwarcie korytarzy humanitarnych; zapewnienie schronienia, bezpieczeństwa i podstawowych świadczeń; ofiarowanie możliwości pracy i formacji; sprzyjanie łączeniu rodzin; ochronie młodocianych - dodawał. Abp Gądecki przypominał, że wszyscy należymy do jednej rodziny i mamy takie same prawo do korzystania z dóbr Ziemi. Zwrócił także uwagę na miłość, która rodzi się z okazywania solidarności i wsparcia dla potrzebujących.

- Mądrość wiary umacnia w nas przekonanie, że wszyscy należymy do jednej rodziny. Zarówno migranci, jak społeczności lokalne, które ich przyjmują i wszyscy mamy takie samo prawo do korzystania z dóbr ziemi, których przeznaczenie jest powszechne - komentował.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Episkopat.pl/PAP]

Tagi:
Powiązane