wtv.pl
Abp Gądecki

Piotr Molecki/East News

Abp Gądecki o imigrantach. Padły znaczące słowa

30 Maja 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Abp Gądecki poprowadził homilię, podczas której zachęcał do przyjaznego patrzenia na uchodźców. Hierarcha kontynuował narrację papieża Franciszka w sprawie budowania społeczeństwa ponad podziałami. Czy znaczące słowa duchownego wpłyną na poglądy Zjednoczonej Prawicy?

Dziś w Piekarach Śląskich odbyła się długo zapowiadana pielgrzymka do Matki Bożej Piekarskiej z udziałem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski - Abpa Gądeckiego.

Hierarcha o godzinie 11:00 poprowadził mszę świętą w Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Wygłosił specjalną homilię dla zebranych.

Abp Gądecki zaapelował o solidarność z uchodźcami

Duszpasterz wskazał, że każde państwo ma prawo do podejmowania działań na rzecz powstrzymania nielegalnej imigracji. Podkreślił jednak różnicę między słowem imigrant a uchodźca. Apelował o okazanie solidarności z tymi, którzy przez prześladowania na tle politycznym lub religijnym muszą uciekać z własnych krajów.

- Trzeba formować w sobie "serce otwarte na cały świat", także na ludzi uciekających przez wojnami, prześladowaniami, katastrofami naturalnymi, przed pozbawionymi skrupułów przemytnikami, ludzi wyrwanych ze swoich wspólnot pochodzenia - deklarował abp Gądecki.

Kardynał Stanisław Dziwisz i papież Franciszek

Teolog zabrał głos ws. wezwania polskich biskupów do Watykanu

CZYTAJ DALEJ

Kwestię budowania społeczeństwa opartego na braterstwie, pojednaniu i szacunku abp Gądecki określił jako zadanie dla każdego mężczyzny i młodego człowieka. Warto podkreślić, że pielgrzymka została zorganizowana jedynie dla osób płci męskiej. Uczestniczyć w niej mogli dorośli mężczyźni oraz młodzi chłopcy.

- Potrzebne są serca gotowe na otwarcie korytarzy humanitarnych; zapewnienie schronienia, bezpieczeństwa i podstawowych świadczeń; ofiarowanie możliwości pracy i formacji; sprzyjanie łączeniu rodzin; ochronie młodocianych - dodawał.

Abp Gądecki przypominał, że wszyscy należymy do jednej rodziny i mamy takie same prawo do korzystania z dóbr Ziemi. Zwrócił także uwagę na miłość, która rodzi się z okazywania solidarności i wsparcia dla potrzebujących.

- Mądrość wiary umacnia w nas przekonanie, że wszyscy należymy do jednej rodziny. Zarówno migranci, jak społeczności lokalne, które ich przyjmują i wszyscy mamy takie samo prawo do korzystania z dóbr ziemi, których przeznaczenie jest powszechne - komentował.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Episkopat.pl/PAP]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >