wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ruszyły przygotowania pod całkowity zakaz aborcji? Nagła i nieoczekiwana zmiana na ważnym stanowisku

29 Października 2019

Autor tekstu:

Michalina Kobla

Udostępnij:

Aborcja, in vitro i regulujące dostęp do nich prawa po raz kolejny znalazły się w centrum polskiej debaty publicznej. Wszystko za sprawą zmiany na stanowisku krajowego konsultanta ds. genetyki. Zastępujący Marię Sąsiadek Andrzej Kochański wsławił się kont

Andrzej Kochański został mianowany na stanowisko doradcy przez obecnego ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego. Decyzja wzbudza, tak jak i sam zainteresowany, spore kontrowersje. Do tej pory Kochański zasłynął krytyką, i tak wyjątkowo restrykcyjnego, polskiego prawa aborcyjnego oraz metody zapłodnienia in vitro.

Aborcja eugeniczna, jako wyraz bezsilności medycyny. Zdumiewające poglądy doradcy

Andrzej Kochański do tej pory pełnił funkcję eksperta Zespołu ds. Bioetyki Konferencji Episkopatu Polski oraz członka Rady Naukowej Centrum Bioetyki Ordo Iuris. Wielokrotnie, krytycznie wypowiadał się na temat aborcji i metody in vitro.

 - Aborcja eugeniczna jest wyrazem bezradności medycyny i obrazem medycyny pozbawionej środków diagnostycznych i terapeutycznych, medycyny słabej i właściwie wstydliwym wyznacznikiem jej zacofania - mówił profesor w czasie konferencji prasowej "Medycyna w służbie życiu. O zakaz aborcji eugenicznej w polskim prawie", organizowanej przez abp. Henryka Hosera i Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Zatrzymaj aborcję".

W 2013 roku Kochański krytykował również in vitro. Profesor straszył, że ta metoda ta prowadzić może do autyzmu i upośledzeń. 

Decyzja o powołaniu Kochańskiego na stanowisko krajowego konsultanta ds. genetyki najprawdopodobniej nie została skonsultowana z Naczelną Izbą Lekarską, ani środowiskiem genetyków. NIL nie wydało jeszcze stanowiska w tej sprawie. Wiadomo jednak, że do tej pory przeciwstawiało się m.in. wprowadzaniu klauzuli sumienia i innym rozwiązaniom, proponowanym przez środowisko profesora. 

Dodatkowo, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie, gdzie zatrudniony jest Kochański, wielokrotnie odcinał się od jego wypowiedzi.

Czy czeka nas zaostrzenie prawa aborcyjnego?

Decyzja ministra Szumowskiego jest kolejnym sygnałem ze strony obozu rządzącego, że w obecnej kadencji Sejmu może dojść do zaostrzenia prawa aborcyjnego. Wspomnieć wystarczy wypowiedź Jacka Sasina na chwilę przed ciszą wyborczą. 

– Czekamy na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ ustawowe zagwarantowanie tej kwestii będzie dużo słabszą gwarancją, że ta sprawa zostanie raz na zawsze rozwiązana tak, jak byśmy chcieli – żeby aborcja eugeniczna była niemożliwa - powiedział Sasin na łamach "Naszego Dziennika".

W tym samym czasie "Gazeta Wyborcza" nieoficjalnie poinformowała o rzekomej obietnicy Jarosława Kaczyńskiego, dotyczącej planowanego zaostrzenia tzw. kompromisu aborcyjnego.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >