wtv.pl
Polityk Jacek Żalek nie popiera aborcji, ale byłby w stanie zabić człowieka?

Wikimedia.com/Lukas Plewnia CC BY-SA 2.0

Jest za zupełnym zakazem aborcji, ale posunąłby się do najgorszego czynu? Oburzające słowa polityka, który świętował wyrok TK

30 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

W 2019 r. w czasie rozmowy z Robertem Mazurkiem poseł Jacek Żalek potwierdził, że jest za zakazem aborcji. Niemniej warto zwrócić uwagę na jego odpowiedź w kwestii gwałtu i jego sprawcy. Polityk wprost mówi, że gotowy byłby "zatłuc&quot

  • W 2019 r. na łamach "Dziennika gazety Prawnej" ukazał się wywiad Roberta Mazurka z posłem Jackiem Żalkiem z Porozumienia

  • W rozmowie polityk przyznał, że jest za całkowitym zakazem aborcji, ale gotowy jest ewentualnego "zatłuc" sprawcę gwałtu na swojej żonie

  • Wywiad dostarcza wyjątkowo rozbieżnych poglądów na to, jak powinna wyglądać postawa chrześcijańska

Słowa Jacka Żalki z 2019 r. na temat aborcji dla nikogo nie był zaskoczeniem. Co innego już odpowiedź na pytanie Roberta Mazurka dotycząca działań względem osoby dopuszczającej się gwałtu.

Okazuje się, że gdy aborcja i gwałt przybiera zdecydowanie bardziej osobisty wymiar trudniej już kierować się wzniosłymi ideami i pięknymi słowami. Jacek Żalek w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" w czerwcu 2019 r. powiedział kilka zastanawiających kwestii.

Jacek Żalek jest przeciwnikiem aborcji

Przeciwnicy aborcji wskazują na konieczność ochrony życia od momentu poczęcia. Niestety obowiązek ten wydaje się, w większości przypadków kończyć się w momencie narodzin dziecka. Dorośli ludzie nie mogą już cieszyć się chrześcijańską postawą posła Jacka Żalek.

W czasie wywiadu Robert Mazurek zapytał polityka o to, czy aborcja powinna być dozwolona w jakikolwiek przypadku. Przekazał on jednoznaczna odpowiedź w tej kwestii.

- Nie powinna być - i tak zresztą mówi orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z czasów, gdy zasiadał w nim prof. Andrzej Zoll. Nie da się obronić tego, że życie które zaczyna się w momencie poczęcia, może zostać odebrane - stwierdził jasno jeden z liderów Porozumienia.

Dziennikarz przeprowadzający do grudnia wywiady dla "Dziennika Gazety Prawnej" drążył temat i zapytał, czy aborcja powinna być zakazana także wtedy, gdy dziecko poczęte zostało w wyniku gwałtu. Również wtedy odpowiedź była twierdząca.

Aborcja jest niedozwolona, ale inny grzech już tak?

Jacek Żalka stwierdził w 2019 r., że dążyłyby do tego, by aborcji nie mogła dokonać nie tylko osoba zgwałcona. W rozmowie z Robertem Mazurkiem dla "DGP" przyznał, że przekonywałby zgwałcone nastolatki do donoszenia ciąży "bo ono (dziecko - przyp red.) nie jest winne temu, co się stało". Trudno zrozumieć zapominanie o psychice zgwałconej kobiety żyjącej z poczuciem, że nosi w sobie dziecko przestępcy, który ją skrzywdził.

Okazuje się jednak, że poseł związany z Porozumieniem oraz od 2020 r. sekretarz stanu w resorcie do spraw funduszy i polityki regionalnej przypadku, gdy sprawa ma bardziej osobisty wymiar, nie jest już tak wzniosły i niosący kaganek chrześcijaństwa. Robert Mazurek zapytał go w 2019 r., co by zrobił, gdyby to jego żona została zgwałcona.

- [...] najpierw zatłukłbym tego, który to zrobił. Zgrzeszyłbym, bo nie okazałbym miłosierdzia, skrzywdziłbym go, co nie wyrównałoby krzywdy i nie przywróciłoby szczęścia mojej żony. Jednocześnie nie zgodziłbym się, by zabić dziecko [...]. [...] Ono nie jest niczemu winne i nie mogę go zabić tylko dlatego, że jego matce został zadany gwałt - wyrokował w 2019 r. Jacek Żalka, który nie widzi sprzeczności w deklaracji gotowości do "zatłuczenia" dorosłego człowieka z całkowitym zabronieniem aborcji.

Wydaje się, że Jacek Żalka nie jest niestety chrześcijaninem godnym naśladowania, a stosowane przez niego wyznaczniki wiary, którymi się kieruje, są niestety mocno relatywne i zależne od jego własnej sytuacji. Łatwo wyrokować, gdy tragedia nie dotyka nas, dlatego może lepiej tworzyć zaplecze medyczne i wsparcie psychologiczne dla osób stojącymi przed wyborem dokonania aborcji, niż całkowicie jej zakazywać?

Jacek Żalek mówi o symbolice opublikowania wyroku

Już nie w 2019 r. a dosłowne kilka dni temu Jacek Żalek zdecydował się na skomentowanie opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego praktycznie zakazującego aborcji w Polsce. Poseł w dacie 27 stycznia widzi dużą symbolikę.

- Data opublikowania wyroku jest symboliczna, bo zbiegła się z rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz. Historia pokazuje, do jakiej nieprawdopodobnej podłości zdolny jest człowiek, który wyzbywa się przyzwoitości i rezygnuje z podstawowych praw w imię swoiście pojętej nauki. Eksperymenty Niemców i mordy były dokonywane w imię nauki, właśnie swoiście pojętej – ze skrzywieniem ideologicznym. Dziś protestujący posługują się tymi samymi symbolami w odniesieniu do problemu z zakresu medycyny, bo błyskawica, która jest ich symbolem, była symbolem kobiecych oddziałów SS. I to jest przerażające - cytuje posła Jacka Żalka "Gazeta Wyborcza".

Trudno zrozumieć, jak po tylu publikacjach i artykułach ktokolwiek może utożsamiać jeszcze błyskawicę z formacją SS. Teza ta została już wielokrotnie dosłownie wyśmiana, a internauci karykatyzując ją pytają, czy Poczta Polska, czy Szare Szeregi również powiązane są z nazistami.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna" wywiad Roberta Mazurka opublikowany 14.06.2019 r.; "Gazeta Wyborcza"

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • 20 tys. złotych za urodzenie dziecka z wadą letalną? Kolejny pomysł rządzących ma przekonać kobiety

  • Kolejny incydent niebezpiecznego "morsowania" w górach. Żołnierze uratowali dwóch mężczyzn na szczycie Tarnicy

  • Kaczyński tłumaczy zakup felernych respiratorów. "Służby specjalne nie widziały przeciwwskazań"

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >