wtv.pl > Polityka > Likwidacja TVP Info to nie wszystko. Opozycja chce też zniesienia abonamentu RTV
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:25

Likwidacja TVP Info to nie wszystko. Opozycja chce też zniesienia abonamentu RTV

wtv
WTV.pl
  • Koalicja Obywatelska zapowiedziała, że chce zlikwidować TVP Info oraz znieść abonament RTV

  • W czasie wystąpienia Cezary Tomczyk przekonywał, że pieniądze przeznaczane na media publiczne lepiej służyłby przekazane na służbę zdrowia

  • W biurach KO na terenie całego kraju można składać podpisy pod projektem obywatelskim

W 2021 roku miesięczne koszty abonamentu RTV wynoszą 24,50 zł. Opozycja chce, by podobnie, jak TVP Info opłata ta przestała istnieć. Rozpoczęła się akcja zbierania podpisów mająca zrealizować zakładany cel.

Czy to możliwe, by abonament RTV zniknął z obowiązkowych opłat uiszczanych przez obywateli? Od jakiegoś czasu na ten temat toczy się gorąca dyskusja.

TVP Info i abonament RTV staną się wspomnieniem przeszłości?

Ostatnie ogłoszenie dotyczące planów opozycji na temat TVP Info wzbudziło spore poruszenie i wydaje się, że dodanie do tego likwidację abonamentu RTV może jedynie zwiększyć zainteresowanie kolejnych potencjalnych wyborców.

Od dawna mówi się o tym, że abonament RTV to opłata, która przez wielu obywateli jest po prostu ignorowana. Realne wpływy z niej w ogóle nie pokrywają się z tymi, które powinny trafiać do kasy państwa na pokrycie "misji" m.in. Telewizji Polskiej.

Niestety od jakiegoś czasu misja ta jest nie tylko podważana. Coraz częściej pada argument, że abonament RTV jest zbędny, gdyż TVP Info nie jest wolną od politycznych wpływów tubą rządzących. Dodatkowo w dyskusji krytycznej dla przekazywania pieniędzy na utrzymanie mediów publicznych wskazywane jest, iż chociażby Telewizja Polska może liczyć na hojne wsparcie z budżetu państwa.

Opozycja ogłosiła, że zaczyna zbierać podpisy pod projektem obywatelskim mającym zaowocować likwidacją abonamentu RTV. W mediach społecznościowych pokazano zdjęcia z regionalnych biur KO, gdzie można znaleźć listy.

Opozycja chce likwidacji abonamentu RTV

- W ciągu ostatnich lat na Telewizję Publiczną przekazano ponad 5 miliardów złotych. Za te pieniądze można było kupić ponad 50 milionów szczepionek dla obywateli. Tymczasem TVP to miejsce, gdzie szczuje się ludzi, gdzie nastawia się jednych przeciwko drugim - mówił cytowany przez Radio Zet Cezary Tomczyk z Platformy Obywatelskiej.

Wydaje się, że poprzez zniesienie obowiązku opłacania abonamentu RTV opozycja chce ograniczyć możliwości publicznego nadawcy w nadawaniu treści określanych jako stronnicze. Abonament RTV oraz sposób działania TVP Info wydają się bezpośrednio ze sobą powiązane. Jednocześnie w trakcie wystąpienia polityk opozycji wskazał, dlaczego zdecydowano się na wybranie opcji walki o zmiany poprzez projekt obywatelski.

- Pieniądze na propagandę zawsze się znajdą. Składamy projekt obywatelski, gdyż taki akt nie trafi do zamrażarki marszałek Elżbiety Witek - wyjaśniał Cezary Tomczyk. Na Twitterze pojawiły się fotografie dokumentujące rozpoczęcie procesu zbierania podpisów.

W regionalnych biurach rozpoczęło się zbieranie podpisów

- TVP to telewizja jednej partii, a opłacają ją wszyscy obywatele - mówił Jan Grabiec, pełniący funkcję rzecznika Platformy Obywatelskiej. Dodawał jednocześnie, iż kraj będzie lepszy, gdy pieniądze przeznaczone na TVP Info, w tym te z abonamentu RTV, przeznaczone zostaną chociażby na służbę zdrowia.

W mediach społecznościowych znaleźć można szereg zdjęć z regionalnych oddziałów KO, gdzie pokazywane są miejsca z listami oraz ludzie, którzy zdecydowali się poprzeć pomysł opozycji.

- Od rana w biurach poselskich w całej Wielkopolsce tłumy osób, które chcą podpisać się pod obywatelskim projektem inicjatywy ustawodawczej dotyczącym likwidacji @tvp_info oraz abonamentu RTV, jest moc  - przeczytać można na profilu wielkopolskiego oddziału.

Źródło: Radio Zet / Twitter.com

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane