Banknoty polskie. Pixabay/ Konica Monolta DimageŹródło: Pixabay/ Konica Monolta Dimage
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 28 Kwietnia 2020

W Polsce już nie rodzi się więcej dzieci? Stan sprzed programu 500 plus

500 plus już nie działa? Czy to rzeczywiście program wspierający ubogich? Spadek liczby urodzeń sięgnął poziomu sprzed wprowadzenia programu.

Według raportu GUS w marcu urodziło się w Polsce raptem 27 tysięcy dzieci. Wynik ten oznacza spadek liczby urodzeń do poziomu sprzed wprowadzenia programu 500 plus. Wielu ekspertów zadaje sobie teraz pytanie, jak odzyskać dodatni przyrost naturalny?

Atakowało go TVP, ale wciąż walczy o dobro pacjentów. Ekspert ujawnił niepokojące faktyAtakowało go TVP, ale wciąż walczy o dobro pacjentów. Ekspert ujawnił niepokojące faktyCzytaj dalej

500 plus już nie daje gwarancji przyrostu naturalnego

Przyrost naturalny jest bardzo ważny dla państwa. W grę wchodzą także kwestie ekonomiczne. Chodzi o to, że starzejące się społeczeństwo potrzebuje kogoś, kto będzie gwarantem wypłacalności państwa. Dobrym rozwiązaniem jest polityka prorodzinna. Rządowy program "Rodzina 500 plus" początkowo spełniał swoją rolę. Rodzice otrzymują co miesiąc 500 zł aż do momentu, kiedy dziecko uzyska pełnoletniość. Pomysł zdawał się działać, ale, jak się okazuje, liczba urodzeń znów spada.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Atakowało go TVP, ale wciąż walczy o dobro pacjentów. Ekspert ujawnił niepokojące fakty
2. Warszawa szuka oszczędności. Ratusz zacznie od lamp na ulicach

Na taki stan rzeczy wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich może być styl życia społeczeństwa. Ludzie młodzi mają wiele obaw przed założeniem rodziny. Mało kogo stać na posiadanie potomstwa. Nowe, łatwo dostępne mieszkania i dbanie o środowisko są bardzo ważne. Ludzie obawiają się, że ich dzieci będą musiały żyć na wyniszczonym katastrofą klimatyczną świecie. To także wpływa na niż demograficzny.

Politycy początkowo wierzyli, że wzrost liczby urodzeń będzie trwały. Rzeczywistość okazała się inna. 500 plus, zamiast niwelować różnice społeczne, zaczęło napędzać konsumpcję. Błędem tego programu mogło okazać się transferowanie środków bez względu na kryterium dochodowe. Środki trafiają tym sposobem w dużej mierze do zamożnych ludzi. Część ekspertów sugeruje, że w ramach sprawiedliwości społecznej powinniśmy nieco zmienić kryterium dochodowe. 

Politycy, szczególnie w dobie pandemii, powinni zobaczyć, co jest priorytetem, jeśli zależy im, aby starzejące się społeczeństwo miało swoich następców. Oprócz wsparcia socjalnego potrzebuje także godnych warunków do życia i pracy.

Źródło: [Bezprawnik]

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jest data, kiedy najwcześniej pojawi się szczepionka na COVID-19. Naukowcy nie mają wątpliwosci
  2. Auchan ma nowy pomysł na realizowanie dostaw do klientów. Ma być najszybszy w Polsce
  3. Poczta Polska już jest w posiadaniu naszych danych wrażliwych. Wielu będzie wściekłych
  4. Ksiądz pozwolił zdjąć maseczki podczas mszy w kościele. Jego tłumaczenia odbierają mowę
  5. Nagle kot zamknął właścicieli na balkonie. Musiała interweniować straż w polskim mieście
  6. Nie tylko pandemia, kolejna okropna wiadomość na majówkę dla Polaków. Wielu zapomni nawet o spacerze