500 plus powinno trafiać tylko do najuboższych rodzin?. (zd. il.) ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: (zd. il.) ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 6 Czerwca 2020

Czy 500 plus powinno przysługiwać wyłącznie najuboższym? Coraz więcej głosów za reformą programu

500 plus powinno trafiać tylko do najuboższych rodzin? Takiego zdania jest coraz więcej Polek i Polaków, a także eksperci, od lat przyglądający się sprawie. Do tego grona należy m.in. główny ekonomista ZUS. Prof. Paweł Wojciechowski w wywiadzie udzielonym portalowi Money.pl podkreśla, że to świadczenie powinno być lepiej adresowane i po prostu nie wszystkim się ono należy.

500 plus jest niewątpliwie sztandarowym programem rządu PiS oraz jego symbolem, dzięki któremu, poniekąd, przyciąga swoich wyborców, gdyż chętnych do pobierania tego świadczenia nie brakuje. Początkowo zakładano, że program ten ma na celu wsparcie rodzin ubogich i wyrównanie społeczne, aby żadne polskie dziecko nie odstawało od reszty. Jednak od 2018 roku świadczenie to przysługuje już niemal wszystkim rodzinom, które mają chociaż jedno dziecko do 18 r.ż. oraz bez kryteriów dochodowych. Oznacza to, że 500 plus pobierają również zamożne rodziny, które w gruncie rzeczy wcale tego nie potrzebują. Ten problem zauważa spora część opinii publicznej.

Zakonnica wybierała najładniejsze i najgrzeczniejsze dzieci dla księży, aby mogli je wykorzystywać. Zatrważająca historia wydarzyła się 3 lata temu w ArgentynieZakonnica wybierała najładniejsze i najgrzeczniejsze dzieci dla księży, aby mogli je wykorzystywać. Zatrważająca historia wydarzyła się 3 lata temu w ArgentynieCzytaj dalej

500 plus powinno trafiać tylko do najuboższych rodzin?

Zdaniem niektórych osób, świadczenie 500 plus w takiej formie, w jakiej jest obecnie i gdy przysługuje także najbogatszym, nie jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa i kryzysu z nią związanego. Zdaniem wielu konieczna jest reforma tego programu.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Andrzej Duda właśnie obiecał kolejne 500 plus. Zapewnił, że rząd jest już gotowy, bon turystyczny ulegnie przekształceniu
2. Andrzej Duda zaskoczył wszystkich. Ważna wiadomość dla Polaków na wakacje, wielu się rozczaruje

Nieprzekonany do obecnej formy świadczenia 500 plus, a w szczególności do jej waloryzacji, jest także główny ekonomista ZUS, prof. Paweł Wojciechowski. W wywiadzie dla Money.pl przyznał, że pieniądze te nie wszystkim się należą i powinny trafiać jedynie do rąk najbardziej potrzebujących.

"Uważam, że zamiast podnosić 500+, lepiej je adresować do tych, którzy faktycznie go potrzebują, czyli rodzin o niższych dochodach. To świadczenie nie wszystkim się należy, powinny je otrzymywać dzieci mniej zamożnych rodziców" - powiedział w rozmowie z portalem Money.pl prof. Paweł Wojciechowski z ZUS.

Sporo osób, z powodu pandemii i kryzysu, jest nawet za całkowitym zlikwidowaniem tego świadczenia. Jednak, jak zapewnia rząd, wstrzymanie wypłat z programu 500 plus w związku z wybuchem epidemii koronawirusa nie będzie miało miejsca.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ostrzeżenia IMGW dla kilku województw. Nadciągają burze z gradem
  2. Andrzej Duda zapowiedział kolejne 500 plus. Kto, kiedy i na co dostanie nowy bon
  3. TVP pochwaliło się sukcesem, a po cichu dokonało zwolnienia. Po 30 latach pożegnano zasłużonego pracownika, zadziwiające kulisy sprawy
  4. Tylko jedno polskie miasto wprowadza specjalne obostrzenia. Zadziwiające informacje, co tam się wydarzyło?
  5. Antoni Macierewicz niespodziewanie zapowiada raport z działalności komisji smoleńskiej. Będzie się działo
  6. Mars był kiedyś podobny do Saturna. Planeta posiadała własne pierścienie

Źródło: Money.pl / Radio Zet