wtv.pl > Polska > Czy 500 plus powinno przysługiwać wyłącznie najuboższym? Coraz więcej głosów za reformą programu
Pamela Obuchowska
Pamela Obuchowska 19.03.2022 08:36

Czy 500 plus powinno przysługiwać wyłącznie najuboższym? Coraz więcej głosów za reformą programu

wtv
WTV.pl

500 plus jest niewątpliwie sztandarowym programem rządu PiS oraz jego symbolem, dzięki któremu, poniekąd, przyciąga swoich wyborców, gdyż chętnych do pobierania tego świadczenia nie brakuje. Początkowo zakładano, że program ten ma na celu wsparcie rodzin ubogich i wyrównanie społeczne, aby żadne polskie dziecko nie odstawało od reszty. Jednak od 2018 roku świadczenie to przysługuje już niemal wszystkim rodzinom, które mają chociaż jedno dziecko do 18 r.ż. oraz bez kryteriów dochodowych. Oznacza to, że 500 plus pobierają również zamożne rodziny, które w gruncie rzeczy wcale tego nie potrzebują. Ten problem zauważa spora część opinii publicznej.

500 plus powinno trafiać tylko do najuboższych rodzin?

Zdaniem niektórych osób, świadczenie 500 plus w takiej formie, w jakiej jest obecnie i gdy przysługuje także najbogatszym, nie jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa i kryzysu z nią związanego. Zdaniem wielu konieczna jest reforma tego programu.

Nieprzekonany do obecnej formy świadczenia 500 plus, a w szczególności do jej waloryzacji, jest także główny ekonomista ZUS, prof. Paweł Wojciechowski. W wywiadzie dla Money.pl przyznał, że pieniądze te nie wszystkim się należą i powinny trafiać jedynie do rąk najbardziej potrzebujących.

"Uważam, że zamiast podnosić 500+, lepiej je adresować do tych, którzy faktycznie go potrzebują, czyli rodzin o niższych dochodach. To świadczenie nie wszystkim się należy, powinny je otrzymywać dzieci mniej zamożnych rodziców" - powiedział w rozmowie z portalem Money.pl prof. Paweł Wojciechowski z ZUS.

Sporo osób, z powodu pandemii i kryzysu, jest nawet za całkowitym zlikwidowaniem tego świadczenia. Jednak, jak zapewnia rząd, wstrzymanie wypłat z programu 500 plus w związku z wybuchem epidemii koronawirusa nie będzie miało miejsca.

Źródło: Money.pl / Radio Zet

Powiązane