wtv.pl > Polityka > Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:19

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju
(zdjęcie ilustracyjne) Marek BAZAK/East News

Aż 100 gmin w najbliższą niedzielę uda się do urn wyborczych, a co za tym idzie, od północy obowiązuje cisza wyborcza. Przestrzegać muszą jej wszyscy, nie tylko mieszkańcy regionów, gdzie odbywają się wybory. Nie wszyscy mają świadomość, że agitacja polityczna zabroniona jest również w sieci, w tym w mediach społecznościowych.

W nocy z piątku na sobotę zaczęła obowiązywać cisza wyborcza. Już w niedzielę, 13 czerwca odbędą się wybory, a wśród miast, gdzie wybierani będą nowi włodarze, znajduje się Rzeszów, czy Ustka.

Pamiętać należy, że cisza wyborcza obowiązuje nie tylko na terenie miast i gmin, gdzie odbywają się wybory. Ukaranym można zostać nawet za post na Facebooku, czy Instagramie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Trwa cisza wyborcza. Sprawdź, co to dokładnie znaczy

Mieszkańcy aż 100 gmin w tę niedzielę spotkają się przy urnach w lokalach wyborczych. Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że trwa cisza wyborcza.

Wraz z rozwojem technologii ewoluował sam termin ciszy wyborczej. Okazuje się, że agitacja polityczna za jednym z kandydatów biorących udział w wyborach jest zabroniona nie tylko w rzeczywistości.

Również posty w mediach społecznościowych mogą stać się powodem do ukarania w kwestii złamania ciszy wyborczej. Udostępnianie i popieranie kandydatów i kandydatek we wpisach na Facebooku, czy Instagramie oraz rozpowszechnianie ich plakatów wyborczych na InstaStories również jest złamaniem obowiązujących przepisów.

Media również muszą mieć się na baczności

Krajowe Biuro Wyborcze (KBW) zwraca uwagę również na fakt, że nie tylko lokalne media muszą ograniczyć publikację swoich treści na czas ciszy wyborczej. Również największe tytuły muszą mieć się na baczności.

- Istotny jest zasięg mediów. Jeżeli zasięg jest lokalny w Rzeszowie, w którym obowiązuje cisza wyborcza - media nie mogą rozpowszechniać materiałów wyborczych. Jeśli zasięg jest lokalny w Olsztynie, gdzie ciszy wyborczej nie ma - mogą, ale biorą na siebie odpowiedzialność, że materiał nie trafi do Rzeszowa — powiedziała Magdalena Pietrzak, szefowa KBW.

Przypominamy, że za naruszenie ciszy wyborczej grozi kara. Mowa o grzywnie od 20 zł do nawet 5 tys. złotych. To jednak nie wszystko. Za publikację sondaży w okresie objętym ciszą wyborczą otrzymać można karę opiewającą od 500 tys. złotych do nawet 1 miliona złotych.

13 czerwca odbędą się wybory w 100 gminach w kraju

Największe emocje związane są z wyborem prezydenta Rzeszowa. Po wielu latach kadencji na fotel zarządcy miasta wstąpi zupełnie nowa osoba.

Poza tym głos na swoich kandydatów na burmistrza oddadzą m.in. mieszkańcy Ustki, Kątów Wrocławskich, Tuczyna, czy Bogatyni.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Radio Zet, sip.lex.pl, RMF FM, WTV

Zdjęcie główne: (zdjęcie ilustracyjne) Marek BAZAK/East News