wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

10 kwietnia równo o 8:41 zawyły syreny alarmowe. Wojewoda wykorzystał sposobność

10 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Wojewoda Zbigniew Bogucki wydał specjalne polecenie pracownikom administracji. Zalecono uruchomienie wszystkich syren w województwie zachodnio-pomorskim. Równo o 8:41, pod przykrywką państwowej rocznicy, testowano urządzenia.

Każdego roku upamiętnianie ofiar tragedii, do jakiej doszło 10 kwietnia 2010 roku, wywołuje wiele emocji w debacie publicznej. Mowa nie tylko o dyskusjach internetowych, ale też przedsięwzięciach, przetaczających się ulicami kraju. Dziś oczy Polaków były zwrócone w kierunku Warszawy, gdzie od rana dochodzi do interwencji policji i żandarmerii wojskowej. Mało kto dostrzegł, co wydarzyło się w województwie zachodnio-pomorskim. Zbigniew Bogucki wydał konkretne polecenia.

Wojewoda zachodniopomorski jest znanym w regionie politykiem Prawa i Sprawiedliwości. Zbigniew Bogucki ma za sobą 4 kampanie wyborcze. Trzy z nich - dwie do Sejmu, jedną do rady Szczecina - przegrał z kretesem. Ostatecznie w 2018 udało mu się zasiąść w sejmiku wojewódzkim. W 2020 Mateusz Morawiecki mianował go wojewodą.

Wojewoda Zbigniew Bogucki wykorzystał 10 kwietnia, by przetestować syreny w regionie

Lokalne media przekazały ważny komunikat wojewody dotyczący tegorocznych obchodów katastrofy lotniczej. Już o 8:41 w całym regionie wybrzmiały syreny alarmowe. Poinformowano, że celem przedsięwzięcia jest wyrażenie pamięci i uhonorowanie wszystkich ofiar tragedii smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku. Zalecono mieszkańcom nie podejmowanie żadnych czynności, uspokajając lokalną społeczność. Tradycja ta w regionie jest kultywowana od 5 lat, czyli od czasu przejęcia władzy w kraju przez Zjednoczoną Prawicę. 

Co ciekawe, dziennikarze "Onetu" dotarli do treści korespondencji w sprawie planowanego przedsięwzięcia. Zbigniew Bogucki, według komercyjnego medium, miał nie odnosić się do chęci upamiętnienia ofiar, a do potrzeby przeprowadzenia testu sprzętu. Przedstawiciel Prezesa Rady Ministrów miał powołać się na rozporządzenie z 2013 roku w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadomienia o ich wystąpieniu. Miało to stanowić bezpośrednią przyczynę "treningu".

Władze gmin i powiatów leżących w zachodnio-pomorskim muszą przygotować adekwatne sprawozdania z treningu i analizy sprzętu. Dokumentacje należy przedłożyć wojewodzie Zbigniewowi Boguckiemu już do poniedziałku. Raporty trafią na biurka pracowników wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. 

Nie jest to ostatnie działanie, którego podjął się się Zbigniew Bogucki. Tuż kilka godzin po uruchomieniu syren wraz z wicewojewodą oddał hołd zmarłym przy ulicy Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Skromna delegacja, przy zachowaniu zasad sanitarno-epidemicznych, złożyła wieńce w ważnym dla Polaków miejscu. 

- Nasza obecność, mimo tych trudnych czasów pandemii, jest dowodem na to, że pamiętamy o wszystkich 96 ofiarach katastrofy z 10 X 2010 r. Powinniśmy pamiętać, bo jest to wciąż niezabliźniona rana w polskiej, najnowszej historii - deklarował przedstawiciel administracji rządowej. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Podano datę pogrzebu księcia Filipa

  • Gafa Andrzeja Dudy. Jego słowa musiał poprawić rządowy portal

  • Obostrzenia nadal obowiązują. Można dostać mandat za nieodpowiednie rozpalenie grilla

Źródło: [Onet]

Podobne artykuły

Andrzej Sośnierz opowiedział o wewnętrznych problemach w Prawie i Sprawiedliwości

Polityka

„Brzydziło mnie już to wszystko”. Były polityk klubu PiS nagle zdradza, co się kryje w partii

Czytaj więcej >
Tomasz Lis

Polityka

Nowa okładka "Newsweeka". Tomasz Lis zalany falą krytyki

Czytaj więcej >
Bartłomiej Sienkieiwcz w rozmowie z TVP

Polityka

Bartłomiej Sienkiewicz pokazał wymianę wiadomości z TVP

Czytaj więcej >
wtv.pl

Polityka

Przejęcie Polska Press przez Orlen wstrzymane

Czytaj więcej >
wtv.pl

Polityka

Ujawniono szczegóły wewnętrznych rozmów. Duda miał krytykować Morawieckiego i Dworczyka

Czytaj więcej >
wtv.pl

Polityka

Tajemnicze zniknięcie biskupa Edwarda Janiaka. Śledztwo "Gazety Wyborczej"

Czytaj więcej >