wtv.pl
Wielu z nas nieświadomie krzywdzi te piękne zwierzęta. Zdjęcia mówią wszystko

Twitter/@RobertMaslak

Wielu z nas nieświadomie krzywdzi te piękne zwierzęta. Zdjęcia mówią wszystko

3 Lutego 2020

Autor tekstu:

Pamela Obuchowska

Udostępnij:

Zwierzęta są często zupełnie nieświadomie bardzo krzywdzone przez ludzi. Od lat obrońcy zwierząt i ekolodzy mówią o niedokarmianiu chlebem zwierząt takich jak łabędzie czy kaczki. Toczone są o to boje, tłumaczy się ludziom przykre konsekwencje dla tych zwierząt, które płyną właśnie z odżywiania ich przez nas w niewłaściwy dla nich sposób, a ludzie i tak dalej to robią. A kończy się to dla łabędzi i kaczek niekiedy bardzo fatalnie. Oto przykład.

"Łabędzie i kaczki z tzw. anielskim skrzydłem są skazane na kalectwo i śmierć. Za przyczynę deformacji kości z skrzydle uznaje się dietę zawierającą dużo weglowodanów, głównie karmienie ptaków chlebem" - pisze pan Robert Maślak na swoim Twitterze.

I niestety takich przypadków codziennie jest dużo więcej. Ludzie "chcą dobrze", albo robią to z nudów i dla rozrywki, albo żeby sprawić radość swoim pociechom, które to mogą nakarmić podczas rodzinnego spaceru po parku pływające w stawie kaczki czy łabędzie. Ale niestety, zapominają, nie wiedzą lub udają, że nie wiedzą, o tym, jak bardzo jest to szkodliwe dla tych zwierząt i że przyczyniają się do ich tragedii.

Zwierzęta nieświadomie krzywdzone przez ludzi. Opamiętajcie się!

Czynność ta z pozoru wydaje się bardzo niewinna, a nawet wydawać by się mogło, że nie robimy nic złego, a wręcz pomagamy - my i nasze dzieci mają z tego radochę, kaczki są najedzone, wszyscy są szczęśliwi. Niestety, nic bardziej mylnego. Większość odmian chleba, to dla kaczek po prostu śmieciowe jedzenie. Najgorszy jest popularny przy dokarmianiu biały chleb, który może doprowadzić do różnych problemów, w tym przykrego schorzenia zwanego "anielskim skrzydłem".

Wada ta sprawia, że w wyniku deformacji ostatniego stawu skrzydła lotki ptaka odstają, zamiast leżeć blisko ciała. Gdy schorzenie rozwinie się, uniemożliwia latanie, co dla dzikiego ptaka kończy się śmiercią. Nie istnieje żaden zabieg ani lek, który mógłby pomóc, a "anielskie skrzydło" spowodowane jest właśnie niewłaściwą dietą o zbyt wysokiej zawartości białka i węglowodanów, przy niedoborze witamin D, E i manganu. Dokładnie taką dietę zapewnia ptakom serwowany przez nas posiłek w postaci białego chleba.

"Przestańcie dokarmiać kaczki chlebem!" - biją na alarm od lat obrońcy zwierząt i ekolodzy. Niestety, do niektórych to nie dociera i dalej robią swoje.

A efekt? Kalectwo i śmierć tysiąca kaczych i łabędzich istnień.

Ludzie, zastanówcie się nad tym. Jeśli wciąż jeszcze zdarza Ci się to robić - przestań!

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >