wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Jeśli zobaczysz takiego ptaszka na ziemi, pomóż mu. Ważny apel nie tylko dla miłośników zwierząt

27 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Maria Hędrzak

Udostępnij:

Zwierzęta niejednokrotnie potrzebują naszej pomocy, która może uratować ich życie. Tyczy się to także niezwykłych ptaków, jakimi bez wątpienia są jerzyki. Strona "Ptaki w Polsce" apeluje o szybką reakcję, jeśli zauważymy przedstawi

Jerzyki są objęte w Polsce ochroną gatunkową ścisłą. Muszą się z tym liczyć na przykład ekipy budowlane, których prace mogłyby zaszkodzić krajowej populacji tych ptaków. Warto jednak pamiętać, że każdy z nas może bez dużego zaangażowania pomóc uratować życie niejednego ptaka. Co ważne, bardzo często zdarza się bowiem, że nasz niewielki wysiłek jest im pilnie potrzebny.

Jak informują przedstawiciele strony "Ptaki w Polsce" na Facebooku, jerzyki mają nietypową wśród ptaków budowę nóg. Kiedy znajdą się na chodniku lub trawniku, prawie nie mogą się poruszać. Naturalnie przygotowane są bowiem przede wszystkim do długich lotów - w powietrzu mogą utrzymywać się nawet przez 2-3 lata. Na ziemi mają jednak utrudniony dostęp do pokarmu, co w wielu przypadkach doprowadza do ich śmierci.

Zwierzęta, w tym jerzyki, potrzebują naszej pomocy

Eksperci apelują więc o szybką reakcję, gdy zauważymy jerzyka, który nie jest w stanie sam wzlecieć. Należy wówczas delikatnie go unieść. Ptak powinien znajdować się w pozycji, w której jego dziób jest skierowany w tym samym kierunku co czubki palców. Wówczas bez problemu sam może wzbić się w powietrze. Nie powinno się go jednak podrzucać, gdyż podobne działanie może zakończyć się dla niego tragedią. 

Co ciekawe, niesienie pomocy jerzykom jest opłacalne także dla ludzi. Dlaczego? Jak podaje WP, powołując się na dane Dyrekcji Ochrony Środowiska, dorosły przedstawiciel tego gatunku może pomóc nam uporać się z komarami oraz meszkami. Jednego dnia jest w stanie upolować nawet do 20 tys. tych owadów. 

Wyjątkową czujność i wrażliwość jeśli chodzi o jerzyki powinniśmy zachowywać w okresie od końca kwietnia do połowy października. To właśnie wówczas ptaki te przylatują do Polski, aby ostatecznie przezimować w południowej Afryce.

Źródło: WP

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >