Zwierzęta jerzyk. Wikimedia Commons / Monika KorzeniecŹródło: Wikimedia Commons / Monika Korzeniec
Wszystkie wideo autora Maria Hędrzak
Autor Maria Hędrzak - 27 Czerwca 2020

Jeśli zobaczysz takiego ptaszka na ziemi, pomóż mu. Ważny apel nie tylko dla miłośników zwierząt

Zwierzęta niejednokrotnie potrzebują naszej pomocy, która może uratować ich życie. Tyczy się to także niezwykłych ptaków, jakimi bez wątpienia są jerzyki. Strona "Ptaki w Polsce" apeluje o szybką reakcję, jeśli zauważymy przedstawiciela tego gatunku na trawniku lub chodniku.

Jerzyki są objęte w Polsce ochroną gatunkową ścisłą. Muszą się z tym liczyć na przykład ekipy budowlane, których prace mogłyby zaszkodzić krajowej populacji tych ptaków. Warto jednak pamiętać, że każdy z nas może bez dużego zaangażowania pomóc uratować życie niejednego ptaka. Co ważne, bardzo często zdarza się bowiem, że nasz niewielki wysiłek jest im pilnie potrzebny.

Hanna Lis cierpi na przykrą chorobę, która nadal stanowi tabu. Hanna Lis cierpi na przykrą chorobę, która nadal stanowi tabu. "Kobiecość nie musi boleć"Czytaj dalej

Jak informują przedstawiciele strony "Ptaki w Polsce" na Facebooku, jerzyki mają nietypową wśród ptaków budowę nóg. Kiedy znajdą się na chodniku lub trawniku, prawie nie mogą się poruszać. Naturalnie przygotowane są bowiem przede wszystkim do długich lotów - w powietrzu mogą utrzymywać się nawet przez 2-3 lata. Na ziemi mają jednak utrudniony dostęp do pokarmu, co w wielu przypadkach doprowadza do ich śmierci.

Zwierzęta, w tym jerzyki, potrzebują naszej pomocy

Eksperci apelują więc o szybką reakcję, gdy zauważymy jerzyka, który nie jest w stanie sam wzlecieć. Należy wówczas delikatnie go unieść. Ptak powinien znajdować się w pozycji, w której jego dziób jest skierowany w tym samym kierunku co czubki palców. Wówczas bez problemu sam może wzbić się w powietrze. Nie powinno się go jednak podrzucać, gdyż podobne działanie może zakończyć się dla niego tragedią. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. Ksiądz Natanek znowu w akcji "kobiety chłopieją, a mężczyzna miękki i ciepły". Poniża kobiety do granic możliwości, bo uważa, że może
2. Tragiczne odkrycie w Gdyni. Niestety w basenie odkryli straszną prawdę

Co ciekawe, niesienie pomocy jerzykom jest opłacalne także dla ludzi. Dlaczego? Jak podaje WP, powołując się na dane Dyrekcji Ochrony Środowiska, dorosły przedstawiciel tego gatunku może pomóc nam uporać się z komarami oraz meszkami. Jednego dnia jest w stanie upolować nawet do 20 tys. tych owadów. 

Wyjątkową czujność i wrażliwość jeśli chodzi o jerzyki powinniśmy zachowywać w okresie od końca kwietnia do połowy października. To właśnie wówczas ptaki te przylatują do Polski, aby ostatecznie przezimować w południowej Afryce.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Policja nie zamierza odpuszczać. Posypią się mandaty, nawet po 1000 złotych
  2. Pogoda nagle się zmieni. Nadchodzi bardzo duża zmiana. Prognoza na lato 2020
  3. Klienci Biedronki powinni uważać. GIS wydał pilne ostrzeżenie przed popularnym produktem
  4. Nie żyje ceniony i legendarny rysownik. Był autorem najsłynniejszego logotypu miasta, zmarł nagle
  5. Miał zrezygnować, bo zaproponowano mu tylko 8 tys. zł. Ujawniono zarobki uczestników "Tańca z Gwiazdami"
  6. Dramatyczna sytuacja na Podkarpaciu. Zerwany most, płyną samochody, powódź, drogi zamieniły się w rzeki

Źródło: WP