Znany jest termin kolejnej rozprawy o. Rydzyka. Ostatnim razem był nieobecny
Kolejna rozprawa karna wytoczona przez Watchdog Polska wobec Fundacji Lux Veritatis będzie miała miejsce już za dwa dni. Dokładnie 29 kwietnia o godzinie 12:00 w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli rozpocznie się drugie posiedzenie przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, Tadeusza Rydzyka i pozywających go aktywistów społecznych.
Sprawa została wytoczona w ramach subsydiarnego aktu oskarżenia. Oznacza to, ze prokuratura nie jest stroną w sprawie, a mimo to, próbowała doprowadzić do uznania procesu za bezzasadny. Ostatecznie sędziowie odrzucili wniosek, decydując się na wnikliwe przenalizowanie działań toruńskiego redemptorysty.
Tadeusz Rydzyk w końcu stanie przed sądem. Jest termin drugiej rozprawy
Podczas drugiego posiedzenia zaplanowano przesłuchanie prezesa Fundacji Lux Veritatis - Tadeusza Rydzyka oraz członka zarządu Fundacji - Jana Króla. Co ciekawe, kapłan nie stawi się na rozprawie. Zeznania będzie składać zdalnie w formie wideokonferencji. W identyczny sposób odpowiadać na pytania będzie ksiądz Król.
Każdy, kto chce wziąć udział w posiedzeniu sądu, powinien przedłożyć wniosek do sądu, prosząc o wpuszczenie na widownie. Do tej pory podczas pierwszego posiedzenia nikt nie został jeszcze przesłuchany. Tadeusz Rydzyk wraz członkami Fundacji nie stawili się na ławie oskarżonych.
Z uwagi na usprawiedliwioną nieobecność świadków strony skarżonej podczas pierwszego spotkania w sądzie doszło jedynie do złożenia formalnych wniosków przez pełnomocników obu organizacji. Tadeusz Rydzyk, jeśli jego wina zostanie wykazane, może trafić do zakładu karnego nawet na 10 lat. Wszystko przez wzgląd na podejrzenie co do nadużycia uprawnień funkcjonariusza publicznego oraz możliwego naruszenia przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Sieć Obywatelska Watchdog Polska w 2016 roku skierowała wniosek do Fundacji Lux Veritatis, proszą o wykazanie, w w jaki sposób doszło do rozdysponowania publicznych pieniędzy. Co więcej, redemptorysta miał przygotować wykaz środków publicznych pozyskanych od 2008 do 2016 roku.
Częściową odpowiedź skierowano w 2017 roku. Lidia Kochanowska-Mańcz - księgowa Fundacji - przekonywała na antenie Radia Maryja, że nie jest w stanie przekazać Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska tysięcy dokumentów, świadczących o wydatkach organizacji.
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
Danuta Holecka wolałaby zapomnieć o nagraniu sprzed lat. Jej dziecko pilnie potrzebowało pomocy
Onet: Są dowody obciążające Morawieckiego i Dworczyka. Chodzi o wybory kopertowe
Wiadomo już, co z komuniami i weselami 2021. Wiceminister Semeniuk przekazała informacje
źródło: [WTV]