wtv.pl
Tadeusz Rydzyk

Jakub Kaminski/East News

Znany jest termin kolejnej rozprawy o. Rydzyka. Ostatnim razem był nieobecny

27 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Już za dwa dni Tadeusz Rydzyk stanie przed sądem. Duchowny będzie przesłuchiwany przez wymiar sprawiedliwości oraz oskarżycieli z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Organizacja skierowała do nas wiadomość, informując o terminie drugiego procesu.

Kolejna rozprawa karna wytoczona przez Watchdog Polska wobec Fundacji Lux Veritatis będzie miała miejsce już za dwa dni. Dokładnie 29 kwietnia o godzinie 12:00 w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli rozpocznie się drugie posiedzenie przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, Tadeusza Rydzyka i pozywających go aktywistów społecznych.

Sprawa została  wytoczona w ramach subsydiarnego aktu oskarżenia. Oznacza to, ze prokuratura nie jest stroną w sprawie, a mimo to, próbowała doprowadzić do uznania procesu za bezzasadny. Ostatecznie sędziowie odrzucili wniosek, decydując się na wnikliwe przenalizowanie działań toruńskiego redemptorysty. 

Tadeusz Rydzyk w końcu stanie przed sądem. Jest termin drugiej rozprawy

Podczas drugiego posiedzenia zaplanowano przesłuchanie prezesa Fundacji Lux Veritatis - Tadeusza Rydzyka oraz członka zarządu Fundacji - Jana Króla. Co ciekawe, kapłan nie stawi się na rozprawie. Zeznania będzie składać zdalnie w formie wideokonferencji. W identyczny sposób odpowiadać na pytania będzie ksiądz Król. 

Każdy, kto chce wziąć udział w posiedzeniu sądu, powinien przedłożyć wniosek do sądu, prosząc o wpuszczenie na widownie. Do tej pory podczas pierwszego posiedzenia nikt nie został jeszcze przesłuchany. Tadeusz Rydzyk wraz członkami Fundacji nie stawili się na ławie oskarżonych.

Z uwagi na usprawiedliwioną nieobecność świadków strony skarżonej podczas pierwszego spotkania w sądzie doszło jedynie do złożenia formalnych wniosków przez pełnomocników obu organizacji. Tadeusz Rydzyk, jeśli jego wina zostanie wykazane, może trafić do zakładu karnego nawet na 10 lat. Wszystko przez wzgląd na podejrzenie co do nadużycia uprawnień funkcjonariusza publicznego oraz możliwego naruszenia przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. 

Sieć Obywatelska Watchdog Polska w 2016 roku skierowała wniosek do Fundacji Lux Veritatis, proszą o wykazanie, w w jaki sposób doszło do rozdysponowania publicznych pieniędzy. Co więcej, redemptorysta miał przygotować wykaz środków publicznych pozyskanych od 2008 do 2016 roku.

Częściową odpowiedź skierowano w 2017 roku. Lidia Kochanowska-Mańcz - księgowa Fundacji - przekonywała na antenie Radia Maryja, że nie jest w stanie przekazać Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska tysięcy dokumentów, świadczących o wydatkach organizacji. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [WTV]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >