Zmiany w teleporadach od 1 października. Potrzebny tylko podpis ministra
Od 1 października w życie wejdą zmiany dotyczące teleporad. Projekt rozporządzenia czeka wyłącznie na podpis ministra. Możliwość zdalnej wizyty nie będzie dłużej możliwa u psychiatry, rehabilitanta oraz stomatologa. To nie koniec zmian. Ustawodawcy tworzą dwie kategorie zasad dotyczących teleporad.
Pandemia koronawirusa mocno zmieniła sposób działania polskiej służby zdrowia. Ośrodki zdrowia z dnia na dzień zawiesiły przyjmowanie pacjentów w formie stacjonarnej i wprowadzono teleporady.
Ministerstwo Zdrowia chce modyfikacji teleporad. Wejdą w życie 1 października. Obecnie czekają na ostateczny podpis ministra Adama Niedzielskiego.
Od 1 października zmiany w teleporadach
Rządowe Centrum Legislacyjne przedstawiło dokładny projekt dotyczący modyfikacji funkcjonowania teleporad. Jest on już po konsultacjach społecznych.
Ustawodawcy chcą wprowadzenia dwóch kategorii w przypadku teleporad. Od 1 października rozgraniczane będą te udzielane w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), a inaeczej te w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS).
Co więcej, zabronione będzie udzielanie konsultacji w formie teleporady przez specjalistów w przypadku pacjentów poniżej 6. roku życia.
Specjalistyczne leczenie będzie musiało być przeprowadzone stacjonarnie również w przypadku pacjentom, którzy mimo leczenia w danej placówce zgłaszają nowe problemy zdrowotne.
Dodatkowo teleporada nie będzie możliwa w przypadku pacjentów, pojawiających się na wizycie lekarskiej po raz pierwszy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:
Szereg zakazów wykluczających teleporadę
Najnowsze przepisy skupiają się przede wszystkim na sytuacjach, gdy pacjent nie może zostać przyjęty przez lekarza zdalnie. W czasie pandemii wiele Polek i Polaków wskazywało, że niektóre POZ nadużywały teleporady.
Od 1 października pole do nadużyć zostanie ograniczone jeszcze bardziej niż wcześniej. Ministerstwo Zdrowia wykluczy tę formę konsultacji z lekarzem w przypadku wizyty u psychiatry, stomatologa oraz rehabilitanta.
Kolejnymi przypadkami, gdzie wizyta w gabinecie lekarza będzie niezbędna, są konslutacje osób chorych przewlekle, których objawy choroby uległy zmianie, stan pacjenta się pogorszył.
W momencie, w którym lekarz będzie posiadał podejrzenia, iż u danej osoby występuje podejrzenie diagnozy nowotworowej, lub jej leczenia również wykluczona zostanie teleporada.
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
OKO.press: zdjęcie pokazane przez Mariusza Kamińskiego to kadr z filmu pornograficznego
38-letnia Polka była przetrzymywana i maltretowana w Tunezji
Źródło: rp.pl, wtv.pl, rcl.gov.pl Zdjęcie główne: Unsplash.com/National Cancer Institute