wtv.pl > Gospodarka > Złe wiadomości dla osób trzymających pieniądze w bankach. Coraz mniejsze oprocentowanie lokat
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:21

Złe wiadomości dla osób trzymających pieniądze w bankach. Coraz mniejsze oprocentowanie lokat

wtv
WTV.pl

Wszystko wskazuje na to, że czas, gdy lokaty były łakomym kąskiem dla osób posiadających nieco pieniędzy — minęły. Wydaje się, że powodem mającym bezpośredni wpływ na taki stan rzeczy może być pandemia.

Liczby jasno wskazują, że ciekawych z punktu widzenia klienta lokat jest na rynku coraz mniej. Interia Biznes przejrzała oferty poszczególnych firm i wskazała, że jedynie 4 oferty są w tym momencie oprocentowanie produktu w wysokości 2 proc. W większość przypadków liczba ta jest zdecydowanie mniejsza.

Czy warto stawiać na lokaty?

Klienci dobrze zdają sobie sprawę z tego, że lokaty nie przyniosą im już realnego zysku. Narodowy Bank Polski śledzący nieustannie sytuację w tym sektorze przekazuje dane, które to potwierdzają.

Tylko w ciągu roku, od lutego 2020 do lutego 2021 kwota pieniędzy zgromadzonych na lokatach zmalała o ponad 100 miliardów. W lutym 2021 roku miało to być „jedynie” 194 mld złotych.

Dane podane przez Interia Biznes udowadniają, że powody rezygnowania przez Polaków z lokat są poważne. Już jedynie 4 produkty mogą pochwalić się propozycją 2 proc. oprocentowania składowanej kwoty. Jednocześnie autorzy porównania wskazują, że najkorzystniejsze dla klienta oprocentowanie lokaty aktywne jest jedynie przez krótki okres.

Dodatkowym ograniczeniem, na które warto zwrócić uwagę, jest maksymalny limit pieniędzy, jakie można na danej lokacie ulokować. Niestety średnio wynosi on jedynie około od 10 do 20 tys. złotych, co w przypadku pomnażania oszczędności i niskim oprocentowaniu nie stanowi zachęcenia do podejmowania działań w tej sferze finansowej.

Gdzie klienci dostaną najwięcej?

Interia Biznes wskazuje, że 2 proc. lokaty otrzymać możemy w bankach Millenium oraz Getin Nobel Bank. Nieco mniej, bo 1,80 proc w skali roku oferuje mBank, a 1,50 proc. dostaną klienci decydujący się na współpracę z Credit Agricole oraz Nest Bank. Należy jednak zapoznać się z warunkami stawianymi przez konkretne banki w przypadku konkretnych ofert.

Dla przykładu 2 proc. lokata w banku Millenium będzie dla nas najkorzystniejsza jedynie przez 3 miesiące. W ofercie produktu „Lubię, to polecam” zainwestować można jedynie 15 tys. złotych. Konieczne jest również posiadanie w banku konta.

Posiadanie rachunku w konkretnym banku wymagane jest w przypadku wszystkich najkorzystniejszych ofert bankowych. Niestety nie brakuje również informacji na temat sporej ilości negatywnych dla klientów zmian.

Sporo zmian, z których klienci lokat nie będą zadowoleni

Interia Biznes przekazuje, że w przeciągu ostatnich tygodni stwierdzono, aż 5 zmian, które raczej nie są oceniane pozytywnie przez osoby chcące, by ich oszczędności się pomnożyły. Credit Agricole miał zdecydować, iż nowi klienci nie będą otrzymywać korzystniejszych oprocentowań lokat. 

Santander Consumer Bank postanowił, iż rachunki oszczędnościowe otrzymają mniejsze oprocentowanie, jednak by nieco osłodzić tę gorzką wiadomość, podano, że maksymalna kwota, jaką można na nich składów ulega zwiększeniu.

Wśród dużych banków, które również zdecydowały się na wprowadzenie istotnych zmian, znalazł się popularny Alior. Klienci chcący otworzyć tam konta „mega oszczędnościowe” będą zaskoczeni mniejszym oprocentowaniem. Dodatkowo w tej samej firmie podjęto decyzje, że kwoty mogące wylądować na promocyjnych zasadach w obrębie działania konta podstawowego ulegają obniżeniu.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Interia

Tagi: Polska
Powiązane