wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Można składać wnioski o dwa nowe zasiłki. Zyskać może bardzo wiele osób

25 Maja 2020

Autor tekstu:

Kamil Wrzesiński

Udostępnij:

Zasiłek solidarnościowy, to jedna z propozycji rządu na pomoc osobom odczuwającym skutki epidemii koronawirusa w Polsce. We wtorek 26 maja rząd ma przyjąć najnowszy projekt ustawy, który wprowadzi możliwość pobierania tego świadczenia. Można już ta

Przypomnijmy, że w ramach obietnic wyborczych, Andrzej Duda ogłosił wprowadzenie zasiłku solidarnościowego. Jest on skierowany do osób, które straciły pracę w wyniku pandemii. Już jutro rząd ma uchwalić ustawę, która umożliwi pobieranie tego świadczenia.

Zasiłek solidarnościowy i opiekuńczy - można już składać wnioski

Wnioski o przyznanie tej pomocy należy składać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Warto jednak zauważyć, że o przyznanie zasiłku można występować jedynie przez internet. Dodajmy, że w dalszym ciągu nie wiadomo, komu będzie on przysługiwał. Rozpatrywane są różne warianty.

Jedna z możliwości, za którą optował Andrzej Duda, zakłada przydzielanie zasiłku każdej osobie, która straciła pracę przez epidemię. Oznaczałoby to jednak ogromne koszty, ponieważ osoby pozostające bez pracy mogłyby pobierać jednocześnie dwa zasiłki - dla bezrobotnych i solidarnościowego (w wysokości 1200 zł). Taka reforma obciążyłaby budżet państwa na 1,2 mld zł. Druga opcja zakłada przyznawanie świadczenia wyłącznie dla tych osób, które nie mają prawa do zasiłku dla bezrobotnych. O ostatecznej dezycji partii rządzącej dowiemy się już jutro.

Ponadto rząd przedłużył termin przyznawania zasiłku opiekuńczego. Będzie on wypłacany do końca roku szkolnego. Podobnie jak z zasiłkiem solidarnościowym, wnioski o jego przyznanie będzie przyjmował ZUS. Warto dodać, że będą one rozpatrzone dopiero w momencie uchwalenia tzw. tarczy 4.0. Mimo kontrowersji, jakie znalazły się w jej zapisach, zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał wszystkim rodzicom sprawującym opiekę nad dziećmi, które nie ukończyły 8. roku życia.

Źródło: WP.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >