Zasiłek solidarnościowy i zasiłek opiekuńczy - wnioski. (zd. il) pixabay.com/gosiak1980Źródło: (zd. il) pixabay.com/gosiak1980
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 25 Maja 2020

Można składać wnioski o dwa nowe zasiłki. Zyskać może bardzo wiele osób

Zasiłek solidarnościowy, to jedna z propozycji rządu na pomoc osobom odczuwającym skutki epidemii koronawirusa w Polsce. We wtorek 26 maja rząd ma przyjąć najnowszy projekt ustawy, który wprowadzi możliwość pobierania tego świadczenia. Można już także składać wnioski o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Przypomnijmy, że w ramach obietnic wyborczych, Andrzej Duda ogłosił wprowadzenie zasiłku solidarnościowego. Jest on skierowany do osób, które straciły pracę w wyniku pandemii. Już jutro rząd ma uchwalić ustawę, która umożliwi pobieranie tego świadczenia.

Złe wieści dla prezydenta Dudy. Wyniki sondażu mogą wywołać zamieszanie na Nowogrodzkiej, sytuacja się pogarszaZłe wieści dla prezydenta Dudy. Wyniki sondażu mogą wywołać zamieszanie na Nowogrodzkiej, sytuacja się pogarszaCzytaj dalej

Zasiłek solidarnościowy i opiekuńczy - można już składać wnioski

Wnioski o przyznanie tej pomocy należy składać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Warto jednak zauważyć, że o przyznanie zasiłku można występować jedynie przez internet. Dodajmy, że w dalszym ciągu nie wiadomo, komu będzie on przysługiwał. Rozpatrywane są różne warianty.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nowe, żółte alarmy dla ośmiu województw. Może zrobić się bardzo niebezpiecznie, ostrzega IMGW
2. Szykują się nowe, wysokie mandaty. Surowe kary będą związane z pandemią koronawirusa

Jedna z możliwości, za którą optował Andrzej Duda, zakłada przydzielanie zasiłku każdej osobie, która straciła pracę przez epidemię. Oznaczałoby to jednak ogromne koszty, ponieważ osoby pozostające bez pracy mogłyby pobierać jednocześnie dwa zasiłki - dla bezrobotnych i solidarnościowego (w wysokości 1200 zł). Taka reforma obciążyłaby budżet państwa na 1,2 mld zł. Druga opcja zakłada przyznawanie świadczenia wyłącznie dla tych osób, które nie mają prawa do zasiłku dla bezrobotnych. O ostatecznej dezycji partii rządzącej dowiemy się już jutro.

Ponadto rząd przedłużył termin przyznawania zasiłku opiekuńczego. Będzie on wypłacany do końca roku szkolnego. Podobnie jak z zasiłkiem solidarnościowym, wnioski o jego przyznanie będzie przyjmował ZUS. Warto dodać, że będą one rozpatrzone dopiero w momencie uchwalenia tzw. tarczy 4.0. Mimo kontrowersji, jakie znalazły się w jej zapisach, zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał wszystkim rodzicom sprawującym opiekę nad dziećmi, które nie ukończyły 8. roku życia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wadliwe maseczki dostarczone Polsce mają zostać zniszczone
  2. Siłownie i baseny będą znów otwarte. Rząd podał datę, wiemy od kiedy
  3. Policja informuje: Zatrzymany podczas protestu przedsiębiorców ma objawy koronawirusa. Sytuacja, jakiej nie było
  4. Kim tak naprawdę jest Paweł Tanajno? Nikt się nie spodziewał, cała prawda wyszła na jaw
  5. Nowe, żółte alarmy dla ośmiu województw. Może zrobić się bardzo niebezpiecznie, ostrzega IMGW
  6. Wielka radość na wakacje. Otwierają uwielbiane miejsca

Źródło: WP.pl