wtv.pl > Polityka > Można składać wnioski o dwa nowe zasiłki. Zyskać może bardzo wiele osób
Kamil Wrzesiński
Kamil Wrzesiński 19.03.2022 08:37

Można składać wnioski o dwa nowe zasiłki. Zyskać może bardzo wiele osób

wtv
WTV.pl

Przypomnijmy, że w ramach obietnic wyborczych, Andrzej Duda ogłosił wprowadzenie zasiłku solidarnościowego. Jest on skierowany do osób, które straciły pracę w wyniku pandemii. Już jutro rząd ma uchwalić ustawę, która umożliwi pobieranie tego świadczenia.

Zasiłek solidarnościowy i opiekuńczy - można już składać wnioski

Wnioski o przyznanie tej pomocy należy składać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Warto jednak zauważyć, że o przyznanie zasiłku można występować jedynie przez internet. Dodajmy, że w dalszym ciągu nie wiadomo, komu będzie on przysługiwał. Rozpatrywane są różne warianty.

Jedna z możliwości, za którą optował Andrzej Duda, zakłada przydzielanie zasiłku każdej osobie, która straciła pracę przez epidemię. Oznaczałoby to jednak ogromne koszty, ponieważ osoby pozostające bez pracy mogłyby pobierać jednocześnie dwa zasiłki - dla bezrobotnych i solidarnościowego (w wysokości 1200 zł). Taka reforma obciążyłaby budżet państwa na 1,2 mld zł. Druga opcja zakłada przyznawanie świadczenia wyłącznie dla tych osób, które nie mają prawa do zasiłku dla bezrobotnych. O ostatecznej dezycji partii rządzącej dowiemy się już jutro.

Ponadto rząd przedłużył termin przyznawania zasiłku opiekuńczego. Będzie on wypłacany do końca roku szkolnego. Podobnie jak z zasiłkiem solidarnościowym, wnioski o jego przyznanie będzie przyjmował ZUS. Warto dodać, że będą one rozpatrzone dopiero w momencie uchwalenia tzw. tarczy 4.0. Mimo kontrowersji, jakie znalazły się w jej zapisach, zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał wszystkim rodzicom sprawującym opiekę nad dziećmi, które nie ukończyły 8. roku życia.

Źródło: WP.pl

Tagi: Rząd
Powiązane