wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Zaostrzenie obostrzeń. Trwa spotkanie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

7 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Podczas środowego spotkania Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ma zapaść decyzja o ewentualnym przedłużeniu obowiązujących obostrzeń lub wprowadzeniu nowych czy też zaostrzonych restrykcji. Decyzja, która zależeć będzie od danych dotyczących

Według wstępnych założeń zaostrzone restrykcje miały obowiązywać w kraju od 27 marca do 9 kwietnia - czyli do najbliższej soboty. Niewykluczone jednak, że obostrzenia - obejmujące ograniczenia handlu i usług i limity wiernych w kościołach - zostaną przedłużone.

W środę o godzinie 10 rozpoczęło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzenia Kryzysowego (RZZK), w trakcie którego ma zapaść decyzja w kwestii przedłużenia lub zaostrzenia obowiązująych restrykcji sanitarnych.

Jak mówił w programie Wirtualnej Polski "Tłit" rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, podczas spotkania RZZK minister Niedzielski ma przedstawić dane dotyczące ilości zakażeń oraz sytuacji panującej w szpitalach.

Andrusiewicz nie wykluczył, że jeszcze w środę po posiedzeniu RZZK odbędzie się konferencja prasowa, w trakcie której ogłoszona zostałaby decyzja w sprawie obostrzeń. Najprawdopodobniej będzie to utrzymanie, a może nawet zaostrzenie aktualnie obowiązujących restrykcji.

 - Na pewno nie ma w tej chwili pola do znoszenia jakichkolwiek obostrzeń, do jakiegokolwiek luzowania. Jeżeli przyglądamy się temu właśnie przede wszystkim, co dzieje się w polskich szpitalach, nie mamy tutaj żadnej możliwości ruchu w zakresie luzowania - tłumaczył Andrusiewicz w programie "Tłit".

Surowsze obostrzenia, surowsze kontrole

Obowiązujące od 27 marca surowsze obostrzenia epidemiczne wiążą się także ze wzmożonymi kontrolami policji. Pod koniec marca Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk sygnalizował, że tego rodzaju kontrole staną się w nadchodzących tygodniach priorytetem każdego funkcjonariusza.

Przykładem surowszego niż dotychczas postępowania policji wobec osób nieprzestrzegających obostrzeń mogą być działania funkcjonariuszy z Wrocławia, którzy na początku kwietnia przeprowadzili kontrole w klubach fitness i siłowniach, gdzie wbrew obostrzeniom ćwiczyli klienci.

Liczba mandatów wystawianych za nieprzestrzeganie obostrzeń wzrosła jednak w skali całego kraju. Według money.pl w samą tylko sobotę - 3 kwietnia - funkcjonariusze wystawili w związku z tym 4986 mandatów.

- Apelujemy o solidarność z chorymi i samodyscyplinę, aby zahamować transmisję wirusa. Pamiętajmy, że policjanci nie walczą z ludźmi, tylko z pandemią. Nie chcemy mieć powodów do karania - mówił cytowany przez money.pl rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka.

Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl, "Tłit"

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >