Czy Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego zadecyduje o wprowadzeniu nowych obostrzeń?. Piotr Molecki/East News
Źródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 7 Kwietnia 2021

Zaostrzenie obostrzeń. Trwa spotkanie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Podczas środowego spotkania Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ma zapaść decyzja o ewentualnym przedłużeniu obowiązujących obostrzeń lub wprowadzeniu nowych czy też zaostrzonych restrykcji. Decyzja, która zależeć będzie od danych dotyczących ilości zakażeń i sytuacji w szpitalach, może zostać ogłoszona jeszcze dziś.

Według wstępnych założeń zaostrzone restrykcje miały obowiązywać w kraju od 27 marca do 9 kwietnia - czyli do najbliższej soboty. Niewykluczone jednak, że obostrzenia - obejmujące ograniczenia handlu i usług i limity wiernych w kościołach - zostaną przedłużone.

W środę o godzinie 10 rozpoczęło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzenia Kryzysowego (RZZK), w trakcie którego ma zapaść decyzja w kwestii przedłużenia lub zaostrzenia obowiązująych restrykcji sanitarnych.

Jak mówił w programie Wirtualnej Polski "Tłit" rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, podczas spotkania RZZK minister Niedzielski ma przedstawić dane dotyczące ilości zakażeń oraz sytuacji panującej w szpitalach.

Andrusiewicz nie wykluczył, że jeszcze w środę po posiedzeniu RZZK odbędzie się konferencja prasowa, w trakcie której ogłoszona zostałaby decyzja w sprawie obostrzeń. Najprawdopodobniej będzie to utrzymanie, a może nawet zaostrzenie aktualnie obowiązujących restrykcji.

 - Na pewno nie ma w tej chwili pola do znoszenia jakichkolwiek obostrzeń, do jakiegokolwiek luzowania. Jeżeli przyglądamy się temu właśnie przede wszystkim, co dzieje się w polskich szpitalach, nie mamy tutaj żadnej możliwości ruchu w zakresie luzowania - tłumaczył Andrusiewicz w programie "Tłit".

Surowsze obostrzenia, surowsze kontrole

Obowiązujące od 27 marca surowsze obostrzenia epidemiczne wiążą się także ze wzmożonymi kontrolami policji. Pod koniec marca Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk sygnalizował, że tego rodzaju kontrole staną się w nadchodzących tygodniach priorytetem każdego funkcjonariusza.

Ostrów Wielkopolski. Malutka dziewczynka zostawiona w oknie życiaOstrów Wielkopolski. Malutka dziewczynka zostawiona w oknie życiaCzytaj dalej

Przykładem surowszego niż dotychczas postępowania policji wobec osób nieprzestrzegających obostrzeń mogą być działania funkcjonariuszy z Wrocławia, którzy na początku kwietnia przeprowadzili kontrole w klubach fitness i siłowniach, gdzie wbrew obostrzeniom ćwiczyli klienci.

Liczba mandatów wystawianych za nieprzestrzeganie obostrzeń wzrosła jednak w skali całego kraju. Według money.pl w samą tylko sobotę - 3 kwietnia - funkcjonariusze wystawili w związku z tym 4986 mandatów. 

Apelujemy o solidarność z chorymi i samodyscyplinę, aby zahamować transmisję wirusa. Pamiętajmy, że policjanci nie walczą z ludźmi, tylko z pandemią. Nie chcemy mieć powodów do karania mówił cytowany przez money.pl rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka.

Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl, "Tłit"

Artykuły polecane przez redakcję WTV: