wtv.pl
Kardynał Henryk Gulbinowicz

Piotr Molecki/East News

Wypłynęły pewne fakty dot. testamentu kardynała Gulbinowicza. Kuria milczała

27 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Kardynał Henryk Gulbinowicz zmarł w listopadzie 2020 roku. Na niedługo przed śmiercią Nuncjatura Apostolska odebrała mu godność biskupią i wymierzyła karę za wykorzystywanie seksualne nieletnich, którego miał się dopuszczać. W związku z tym czynem

  • Kardynał Henryk Gulbinowicz zmarł w listopadzie 2020 roku, niedługo po odebraniu mu godności biskupiej i nałożeniu kary finansowej.

  • Ostatnio udało dotrzeć się do jego testamentu, w którym nie ma jednak żadnej informacji o majątku pieniężnym.

  • Kuria twierdziła, że majątek trafił do rodziny i to ona powinna w imieniu zmarłego kardynała zapłacić dotację dla fundacji św. Józefa, która została nałożona przez Watykan.

  • Rodzina wypiera się jednak i twierdzi, że nie odziedziczyła po duchownym żadnych pieniędzy.

Problemów na linii rodzina - kuria jest więcej.

Znamy brzmienie testamentu kardynała Henryka Gulbinowicza

Kardynał Henryk Gulbinowicz zmarł w listopadzie 2020 roku. Niedługo przed tym wydarzeniem, Nuncjatura Apostolska ogłosiła, że uznała go winnym wykorzystywania seksualnego nieletnich i nałożyła na niego karę - odebranie przywilejów związanych z godnością biskupią oraz dotację w odpowiedniej dla niego wysokości na fundację św. Józefa, która zajmuje się ofiarami wykorzystywania przez duchownych.

Przez dłuższy czas nie wiadomo było jednak, co stało się z majątkiem kardynała. Wiedziano, że jego testament trafił do kurii, ale majątkiem pieniężnym rozporządzać miała rodzina i to ona miała zapłacić sumę wymaganą przez Watykan.

Niedawno jego testament wyszedł na światło dzienne. Okazało się, że kardynał nie pisał w nim o sprawach finansowych. Swoje osobiste rzeczy oddał Caritsowi, a zbiory książkowe - bibliotece. Archidiecezja, jak twierdziła, nie miała jednak wpływu na to, co stało się z jego pieniędzmi i mogła tylko apelować o zapłacenie kary nałożonej na duchownego.

Według testamentu, przedmioty, o których nie ma konkretnej mowy w testamencie, miał on pozostawić do dyspozycji kurii. 

Siostra nie wie co robić. Otrzymała tylko obraz

Rodzina kardynała zinterpretowała apel kurii jako prośbę do siostry Henryka Gulbinowicza. Ta jednak twierdzi, że żadnych pieniędzy od niego nie otrzymała - trafił do niej jedynie obraz ich rodziców, który nie był nawet zapisany w testamencie. 

Nie wiadomo również, kto w tym momencie zarządza pieniędzmi kardynała. Warto wspomnieć, że Gulbinowicz nie był raczej człowiekiem ubogim - otrzymywał emeryturę biskupią oraz pensję kardynała w wysokości 5000 euro miesięcznie.

Krewnych kardynała poinformowano niedawno również o tym, że zostanie im przesłany pierścień duchownego i parę innych pamiątek. Ubezpieczona przesyłka jednak nigdy nie dotarła. Poczta ujawniła, że paczka została najpewniej skradziona. 

Co ciekawe, nic o podobnym geście nie wiedziała kuria, która zaprzecza, by przesyłała jakiekolwiek inne przedmioty. Ponoć nikt miał się nimi po śmierci Gulbinowicza nie przejmować.

W testamencie nie pojawiła się żadna wzmianka dotycząca nałożonej na Gulbinowicza kary. Czy to możliwe, by został on przygotowany o wiele wcześniej, gdy nie było jeszcze o niej mowy? Na pewno problem stanowi teraz kwestia pieniędzy, które całkowicie się rozpłynęły i nie wiadomo, kto ma zapłacić za grzechy kardynała.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [onet.pl]

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >