wtv.pl
Czarnobyl

Pixabay/Amort1939

Wypłynęły akta ws. Czarnobyla po 35 latach. Awarie miały miejsce już wcześniej

27 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

26 kwietnia 1986 roku doszło do awarii reaktora w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Od tego tragicznego w skutkach wydarzenia, które wynikało głównie z zaniedbań radzieckich polityków i służb, minęło już 35 lat. Dopiero teraz upublicz

  • 26 kwietnia 1986 roku doszło do awarii reaktora w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na terenie dzisiejszej Ukrainy.

  • Przez lata sprawa była tuszowana przez radzieckie władze. Nawet po upadku Związku Radzieckiego wciąż nie do końca wiadomo było, co właściwie zaszło w Czarnobylu.

  • Po latach coraz więcej szczegółów wychodziło na jaw - wiadomo było, że przyczyną katastrofy były testy reaktora, które nie powinny mieć miejsca.

  • Po 35 latach ujawniono dokumenty wskazujące na to, że już wcześniej dochodziło do awarii w tej elektrowni, co starano się tuszować.

Z powodu awarii zginęło bezpośrednio 31 osób, a pośrednio od 4 tys. do nawet 200 tys. osób w zależności od szacunków. 

Wypłynęły akta dotyczące katastrofy w elektrowni w Czarnobylu. Nowe fakty

Od awarii reaktora w elektrowni jądrowej w Czarnobylu minęło 35 lat. Wydawałoby się, że po tym czasie nie dowiemy się już niczego nowego w tej sprawie. Na jaw wyszły jednak dokumenty, które przeczą tej tezie.

Przez lata, nawet po upadku Związku Radzieckiego, na którego terenie znajdowała się elektrownia (dziś jest to Ukraina), sprawa dotycząca kwestii reaktora i katastrofy miała wiele dziur. Choć przyczyna była znana - wadliwy reaktor oraz nieodpowiedzialność zarządu elektrowni - to wciąż pojawiały się kwestie, które budziły wiele wątpliwości.

Ujawniono w tej sprawie kolejne dokumenty, które wskazują na to, że jeszcze przed rokiem 1986 dochodziło w elektrowni do awarii, które również zagrażały zdrowiu i życiu pracowników i mieszkańców. Sprawy te tuszowała KGB, tłumacząc, że nie może dopuścić do „rozprzestrzenia się panikarskich i prowokacyjnych pogłosek”.

W 1982 roku w związku z taką awarią doszło do emisji bardzo dużej ilości radioaktywnych substancji, które już wtedy mogły narazić pracowników, mieszkańców pobliskich miast i wsi oraz przyrodę. W 1984 roku awarii uległy reaktory 3 i 4 w elektrowni.

Obie sprawy tuszowane były jeszcze w roku 1986, już po katastrofie. W czerwcu wyszła specjalna dyrektywa, która miała utajniać szczegóły zarówno największej awarii, jak i wszystkich poprzednich.

Dokumenty zostały znalezione w Archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. 

Katastrofa była winą władz ZSRR

Katastrofa w Czarnobylu była w całości winą władz ZSRR i zarządu elektrowni. Wiadomo, że reaktor, który uległ awarii, wykonany był z najtańszych możliwych materiałów i był wadliwy. Służby jednak starały się ten fakt ignorować i w nawet mimo uznania czarnobylskiej elektrowni niebezpieczną jeszcze przed tragedią, wiedza o jej złym stanie nie była przekazywana dalej. 

Substancje radioaktywne, które wzleciały w powietrze zaraz po katastrofie pojawiły się również w wielu krajach europejskich - w Skandynawii, Europie Środkowo-Wschodniej, ale również południowej (np. we Włoszech). Miało to wpływ również na życie i zdrowie wielu ludzi - promieniowanie wpłynęło m.in. na dużą zachorowalność na choroby związane z tarczycą. Jej skutki niektórzy odczuwają do dziś.

Ze względu na katastrofę ewakuowanych oraz przesiedlonych zostało ok. 350 000 osób. Skażony został teren o wielkości od 125 000 do 142 000 kmkw. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [rmf24.pl]

Podobne artykuły

Świat

Na Ziemię pospadały fragmenty chińskiej rakiety

Czytaj więcej >
Strzelanina w Kazaniu

Świat

Kazań. Strzelanina w szkole, są ofiary śmiertelne

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjny duchowny wyciągnięty z auta przez policję. Lekceważył obostrzenia

Czytaj więcej >
Jan Paweł II w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski.

Świat

Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

Czytaj więcej >
Tragiczny wypadek autobusu w Peru

Świat

W Peru doszło do kolejnego tragicznego wypadku. W wyniku wypadku zginęło 27 górników

Czytaj więcej >
Luzowanie obostrzeń w Europie często dotyczy tylko osób zaszczepionych.

Świat

Dobre wieści. Europa w końcu się otwiera, ale tylko dla pewnej grupy

Czytaj więcej >