wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ważna petycja kilku tysięcy Polek i Polaków, o której mogliście nie wiedzieć. Wszyscy o nich zapomnieli, chodzi o wybory prezydenckie

29 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

Wybory prezydenckie: Polonia walczy o swoje prawo głosu. Przygotowano petycję do rządzących w tej sprawie. Czytamy w niej o poważnych obawach w sprawie powszechności wyborów.

"My, niżej podpisani obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkujący poza jej granicami, stanowczo protestujemy przeciwko absurdalnej ustawie, jaką uchwalił Sejm 6 kwietnia 2020 r. wieczorem, w wyniku czego w praktyce pozbawieni zostaniemy czynnego prawa wyborczego" - tak rozpoczyna się petycja w sprawie wyborów prezydenckich, podpisana już przed ponad 3 tysiące Polaków mieszkających poza krajem.

Wybory prezydenckie, Polonia chce głosować

Polska Konstytucja jest bardzo precyzyjna w kwestii praw wyborczych. Zgodnie z artykułem 62 "Obywatel polski ma prawo udziału w referendum oraz prawo wybierania Prezydenta Rzeczypospolitej, posłów, senatorów i przedstawicieli do organów samorządu terytorialnego, jeżeli najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat.". Obowiązkiem rządu jest więc zapewnienie możliwości zagłosowania również tym obywatelom, którzy mieszkają za granicą, Obecna sytuacja, pandemia wirusa SARS-Cov-2 doprowadziła jednak do tego, że obostrzenia w przemieszczaniu się skutecznie blokują prawo głosu w większości krajów świata. Jak wskazują podpisujący, często zupełnie uniemożliwia to jakiekolwiek wyjście z domu. 

Zdaniem Polonii, polskie konsulaty nie są gotowe do przeprowadzenie wyborów. Wskazują na zapisy ustawy nakazujące zgłoszenie zamiaru głosowania z 14-dniowym wyprzedzeniem. Tymczasem do wyborów zostało jedynie 11 dni, a prawo jeszcze nawet nie weszło w życie. 

Wskazywany jest również brak możliwości skutecznego ukonstytuowania się komisji wyborczych, Jak czytamy: "Zgodnie z dotychczasowym komunikatem umieszczonym na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych informacja o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych za granicą oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych – na potrzeby tegorocznych wyborów prezydenckich – ma być podana do publicznej wiadomości do 19 kwietnia 2020 r" - jest to kolejna już teraz przekroczona data. 

Jak dotąd rząd nie ustosunkował się wobec petycji. Wciąż nie jest jasne czy i jak przebywającym za granicą zostaną zagwarantowane konstytucyjne prawa wyborcze. 

Petycję można podpisać [tutaj].

Źródło: RMF FM

Wiktor ĆwiklińskiAutor

Redaktor WTV, student prawa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >