wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ważna petycja kilku tysięcy Polek i Polaków, o której mogliście nie wiedzieć. Wszyscy o nich zapomnieli, chodzi o wybory prezydenckie

29 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

Wybory prezydenckie: Polonia walczy o swoje prawo głosu. Przygotowano petycję do rządzących w tej sprawie. Czytamy w niej o poważnych obawach w sprawie powszechności wyborów.

"My, niżej podpisani obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkujący poza jej granicami, stanowczo protestujemy przeciwko absurdalnej ustawie, jaką uchwalił Sejm 6 kwietnia 2020 r. wieczorem, w wyniku czego w praktyce pozbawieni zostaniemy czynnego prawa wyborczego" - tak rozpoczyna się petycja w sprawie wyborów prezydenckich, podpisana już przed ponad 3 tysiące Polaków mieszkających poza krajem.

Wybory prezydenckie, Polonia chce głosować

Polska Konstytucja jest bardzo precyzyjna w kwestii praw wyborczych. Zgodnie z artykułem 62 "Obywatel polski ma prawo udziału w referendum oraz prawo wybierania Prezydenta Rzeczypospolitej, posłów, senatorów i przedstawicieli do organów samorządu terytorialnego, jeżeli najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat.". Obowiązkiem rządu jest więc zapewnienie możliwości zagłosowania również tym obywatelom, którzy mieszkają za granicą, Obecna sytuacja, pandemia wirusa SARS-Cov-2 doprowadziła jednak do tego, że obostrzenia w przemieszczaniu się skutecznie blokują prawo głosu w większości krajów świata. Jak wskazują podpisujący, często zupełnie uniemożliwia to jakiekolwiek wyjście z domu. 

Zdaniem Polonii, polskie konsulaty nie są gotowe do przeprowadzenie wyborów. Wskazują na zapisy ustawy nakazujące zgłoszenie zamiaru głosowania z 14-dniowym wyprzedzeniem. Tymczasem do wyborów zostało jedynie 11 dni, a prawo jeszcze nawet nie weszło w życie. 

Wskazywany jest również brak możliwości skutecznego ukonstytuowania się komisji wyborczych, Jak czytamy: "Zgodnie z dotychczasowym komunikatem umieszczonym na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych informacja o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych za granicą oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych – na potrzeby tegorocznych wyborów prezydenckich – ma być podana do publicznej wiadomości do 19 kwietnia 2020 r" - jest to kolejna już teraz przekroczona data. 

Jak dotąd rząd nie ustosunkował się wobec petycji. Wciąż nie jest jasne czy i jak przebywającym za granicą zostaną zagwarantowane konstytucyjne prawa wyborcze. 

Petycję można podpisać [tutaj].

Źródło: RMF FM

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >