wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Przygotowania do wyborów ruszyły pełną parą, karty są już drukowane. Minister tłumaczy się konstytucją

22 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Wybory Prezydenckie 2020 zdaniem Jacka Sasina odbędą się w wyznaczonym terminie. W opinii wicepremiera nawoływanie do ich przesunięcia to jawna próba złamania konstytucji przez opozycję. Polityk potwierdził, że uruchomiono już druk kart do głosowa

Wiele wskazuje na to, że starania opozycyjnych polityków, prowadzące do przełożenia majowego głosowania, nie zdadzą się na wiele. Z informacji przekazanych przez Jacka Sasina wynika, że druk kart wyborczych już się rozpoczął. – Przygotowania do wyborów już się odbywają i to nie na mocy mojej decyzji, a na podstawie decyzji marszałek Sejmu, która wyznaczyła wybory prezydenckie na 10 maja, i na podstawie decyzji premiera, wydanej w oparciu o ustawę antyCOVID-ową, która nakazała firmom takim jak Poczta Polska i Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych przygotowanie do wyborów, aby mogły się odbyć w trybie korespondencyjnym – przekazał w rozmowie z TVN 24 Jacek Sasin, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Wybory Prezydenckie 2020: "To nie rząd je przeprowadza"

Polityk przedstawił ciekawą narrację, za pomocą której zasugerował niejako, że parcie do zachowania majowego terminu nie jest, w sensie ścisłym, efektem działań Prawa i Sprawiedliwości. – To nie rząd przeprowadza wybory – zaznaczył Sasin, dodając, że to PKW i Krajowe Biuro Wyborcze są tymi instytucjami, które je przeprowadzają.

Wicepremier ubolewał nad faktem, że Senat blokuje nowelizację Kodeksu, która umożliwiłaby wprowadzenie korespondencyjnej formy głosowania. Sasin przekonywał, że ustawa jest forsowana dla dobra obywateli.

– Wszystko byłoby prostsze, gdyby nie obstrukcja opozycji, a tak jesteśmy w pewnym kłopocie – ocenił, cytowany przez rp.pl, dodając, że w jego opinii "Senat przekracza swoją misję", to jest: zapewnienie bezpieczeństwa wyborom.

Polityk zapewniał, że nawoływanie do przełożenia głosowania to łamanie gwarantowanych konstytucją zasad. Co ciekawe, w dalszej części wypowiedzi Sasin zasugerował, że w Polsce nie mamy obecnie stanu klęski żywiołowej, a opozycja wnioskuje o wprowadzenie tegoż jedynie po to, by odłożyć majowe wybory. – Gdzie w przepisach dotyczących stanu klęski żywiołowej jest napisane, że wprowadza się go, by przesunąć wybory? – pytał w TVN 24. – To byłoby brutalne łamanie konstytucji.

Źródło: rp.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >