Wybory prezydenckie. Jan Bielecki/East News
Źródło: Jan Bielecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 4 Maja 2020

RMF: Nocą na Nowogrodzkiej zrodził się nowy plan. Wybory będą wyglądały inaczej niż myślimy?

Wybory prezydenckie według pierwotnie przyjętego terminu miałyby odbyć się już za 6 dni. Zamieszanie wywołane obecną sytuacją epidemiczną spowodowało jednak, że do dziś nie wiemy, kiedy i w jakiej formie przyjdzie nam wybrać nowego prezydenta. Zdaniem RMF FM rządzący rozważają głosowanie w tzw. formie hybrydowej.

Z informacji przekazanych przez stację wynika, że partia rządzącą wypracowała nocą nowy projekt dotyczący nadchodzących wyborów, zakładający wykorzystanie Trybunału Konstytucyjnego. Pomysł miałby być owocem kompromisu zawartego pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością, częścią posłów Porozumienia, Andrzejem Dudą a wspomnianym Trybunałem.

Jak podaje RMF, pierwszą częścią projektu miałoby być "skierowanie do TK przepisu tarczy antykryzysowej 2.0, który odebrał Państwowej Komisji Wyborczej możliwość przygotowań do normalnych wyborów". Zdaniem stacji Trybunał miałby "utrącić te przepisy".

Wybory prezydenckie w obu formach?

Następnie, przy pomocy niektórych posłów Porozumienia, rząd miałby odrzucić senackie weto w sprawie wyborów korespondencyjnych. "Prezydent podpisałby ustawę, ale większość jej przepisów skierowałby do Trybunału Konstytucyjnego, poza tym, który daje marszałek Sejmu możliwość odłożenia terminu wyborów", twierdzi RMF. Jak czytamy, TK mógłby uznać powszechne głosowanie kopertowe za niekonstytucyjne, a marszałek Sejmu zyskałaby podstawę do opóźnienia wyborów.

Plan partii rządzącej miałby zakładać głosowanie hybrydowe, to jest: zarówno korespondencyjne, jak i w formie tradycyjnej. Korespondencyjnie miałyby głosować osoby powyżej 60. roku życie oraz te objęte kwarantanną. To efekt zmian w kodeksie wyborczym. Przypomnijmy, że dotychczas głosowanie kopertowe przysługiwało wyłącznie osobom niepełnosprawnym.

Zdaniem RMF tzw. wybory mieszane mogłyby zostać opóźnione o około 2 tygodnie.

Źródło: rmf24.pl