wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Sejm dokonał pod osłoną nocy bardzo ważnych, niebezpiecznych zmian. Wszystko, by plany PiS mogły zostać zrealizowane

28 Marca 2020

Autor tekstu:

Pamela Obuchowska

Udostępnij:

Wybory mają odbyć się już 10 maja. Zdaniem ekspertów, do tego czasu nie uporamy się jeszcze z epidemią. Niektórzy mówią nawet o jej szczycie, przypadającym właśnie na ten czas. Wiele osób domaga się zatem ich przesunięcia. Jedn

Nocą w ramach specustawy antykryzysowej odbyło się głosowanie Sejmu. Dodano poprawki do tarczy antykryzysowej i dokonano ważnych zmian w Kodeksie wyborczym. Wszystko na korzyść obecnie rządzącej partii, sprytnie i szybko. Czego dotyczą rzeczone zmiany?

Wybory 2020 odbędą w terminie? PiS robi wszystko, żeby tak się stało i nie ma mowy o ich przesunięciu

Wszystko wskazuje na to, że majowe wybory prezydenckie się odbędą, a dla Prawa i Sprawiedliwości nic nie stoi na przeszkodzie. Szalejący groźny wirus, a więc życie oraz zdrowie Polek i Polaków jak widać też są kwestią drugorzędną.

Wśród poprawek dodanych do tarczy antykryzysowej, przyjętych nocą przez Sejm, znalazła się zmiana Kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i powyżej 60. roku życia.

Jak czytamy na rmf24.pl, jedna z poprawek dotyczy zmiany Kodeksu wyborczego i rozszerza zakres głosowania korespondencyjnego. Zakłada ona, że głosować korespondencyjnie będą mogli wyborcy "podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych", oraz ci, "którzy najpóźniej w dniu wyborów skończyli 60 lat". Kolejna dodana poprawka mówi o tym, że głosowania korespondencyjnego nie będzie można przeprowadzać w obwodach zagranicznych, na statkach morskich, zaś wyborcy, którzy ukończyli 60 lat i więcej, zamiast głosowania korespondencyjnego, będą mieli możliwość wybrać głosowanie przez pełnomocnika, na podobnej zasadzie, jak osoby niepełnosprawne. Swój zamiast takiego głosowania korespondencyjnego trzeba będzie zgłosić komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed wyborami, a jeśli ktoś jest na kwarantannie - do 5 dnia przed dniem wyborów.

Opozycja nie kryje swojego oburzenia wobec całej sytuacji. "Właśnie dostaliśmy 79 stron poprawek, sporą część z nich widzimy pierwszy raz na oczy. Mamy 10 minut na ustalenie, jak głosujemy, bo głosowanie zaczyna się o 3. A w poprawkach? PiS majstruje przy wyborach, dekomunizuje RDS [Radę Dialogu Społecznego]. Miała być ustawa antykryzysowa, jest typowy PiS" - napisała na Twitterze o 3 w nocy posłanka Lewicy Marcelina Zawisza. "Prawie czwarta rano, na sali grobowy nastrój, czekamy na głosowanie poprawki PiS nr 177 łamiącej wszelkie reguły stanowienia prawa wyborczego. Republiki, jak się okazuje, obumierają bardzo niespektakularnie - napisał na Twitterze Bartłomiej Sienkiewicz z KO.

Źródło: rmf24.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >