Gibon z wrocławskiego zoo nie żyje. youtube.com/Zoo WrocławŹródło: youtube.com/Zoo Wrocław
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 9 Stycznia 2021

Dramatyczne zdarzenie we wrocławskim zoo. Maleństwo gibon białopoliczkowy straciło życie

Wrocławskie zoo pożegnało młodego gibona białopoliczkowego, który przyszedł na świat w tamtym roku. W listopadzie doszło do nieszczęśliwego wypadku, wskutek którego zwierzę zmarło. Fani ogrodu zoologicznego są załamani, gibon był wszak w ostatnim czasie jedną z jego najwspanialszych atrakcji.

  • Wrocławskie zoo w wyniku niefortunnego wypadku straciło małego gibona białopoliczkowego
  • Zwierzę wpadło do wody i utopiło się
  • Gibony białopoliczkowe to gatunek zagrożony wymarciem

Maluch z wrocławskiego zoo stracił życie w wyniku niefortunnego skoku do wody... 

Wrocławskie zoo w żałobie

Śpiew gibonów słyszalny może być w promieniu 3 km od źródła dźwięku. Niestety mieszkańcy ogrodu zoologicznego nie będą mogli cieszyć się już jednym z głosów, dobiegających z wybiegu dla tych ssaków we Wrocławiu. 

Jedynym miejscem, w którym można podziwiać ten niezwykle zagrożony gatunek w Polsce, jest tzw. Pagoda Gibonów we wrocławskim zoo. Jeszcze do 2019 r. zwiedzający ogród mogli cieszyć się tylko dwoma przedstawicielami - samcem i samicą, ale wkrótce na świat przyszło niezwykle rozkoszne maleństwo

- Narodziny takiego malucha w zoo to dla nas opiekunów coś niesamowitego. Jest wielka radość i duma z tego, że nasze zoo ratuje zagrożone gatunki - mówiła wówczas Marta Darska, która zajmuje się opieką nad małpami człekokształtnymi. 

Fani wrocławskiego ogrodu zoologicznego zachwycali się niesamowicie słodkim maleństwem, które dokazywało i zwracało na siebie uwagę zarówno dzieci jak i dorosłych. Niestety 3 miesiące temu zauważono, że maluch przestał pokazywać się na wybiegu. Miłośnicy zwierząt zaczęli zastanawiać się, co mogło być tego przyczyną. Czyżby dziecko zachorowało? Prawda okazała się jednak dużo bardziej bolesna... 

Mały gibon nie żyje 

Choć wrocławskie zoo zdecydowało się nie informować swoich fanów o śmierci małego gibona, a zgłosiło jedynie ten fakt w systemie rejestracyjnym, dziś media obiegła smutna informacja na temat losu, jaki spotkał małe zwierzątko. 

Na początku listopada ubiegłego roku, maluch podjął próbę skoku, która okazała się fiaskiem - zwierzę wpadło do wody. Niestety gibony nie potrafią pływać - ssak się utopił

- Nie mamy w zwyczaju podawać wszystkich informacji o urodzinach, wyjazdach, przyjazdach czy śmierci naszych zwierząt, lecz wybrane. Przy 12 tys. osobników w zoo nie da się inaczej - argumentuje dotychczasowy brak informacji w mediach na temat zgonu zwierzęcia rzeczniczka ogrodu Joanna Kij. 

Wrocławskie zoo ma w planach zabezpieczenie wybiegu, by już nigdy więcej nie doszło do podobnego incydentu. 

Naturalnym środowiskiem gibonów są lasy Wietnamu i Laosu. Zwierzę znajduje się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. 

(Zdjęcie wyróżniające jest screenem z nagrania "W ZOO Wrocław urodził się gibon białopoliczkowy", zamieszczonego na kanale wrocławskiego zoo w serwisie YouTube - youtube.com/Zoo Wrocław)

Źródło: fakt.pl, medianauka.pl, zoo.wroclaw.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: