wtv.pl
Świętokrzyski Festiwal Smaków, gdzie gościł Ryszard Terlecki, pod lupą służ

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

WP: policja z Kielc sprawdza, czy organizator Świętokrzyskiego Festiwalu Smaków zignorował obostrzenia

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Wirtualna Polska dotarła do wiadomości mówiących o tym, że policja ma badać okoliczności organizacji Świętokrzyskiego Festiwalu Smaków, gdzie jednym z głównych gości był wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Chodzi o możliwość naruszenia obostrzeń w związku z przekroczeniem dopuszczalnej liczby uczestników festiwalu.

Urząd Marszałkowski w Kielcach oraz Muzeum Wsi Kieleckiej chwaliło się, że w Świętokrzyskim Festiwalu Smaków udział wziął m.in. Ryszard Terlecki. Nie był to jedyny polityk PiS, którego zobaczyć można na pamiątkowych zdjęciach.

Okazuje się jednak, że organizatorzy wydarzenia, gdzie do tańca dał się porwać wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, mogą mieć problemy. Kielecka policja sprawdza, czy nie złamano obostrzeń regulujących maksymalną liczbę uczestników wydarzenia na świeżym powietrzu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Na Świętokrzyskim Festiwalu Smaków gościł Ryszard Terlecki. Policja bada czy doszło do naruszenia przepisów

Lista polityków PiS, którzy pojawili się na Festiwalu Smaków współorganizowanym przez Urząd Marszałkowski w Kielcach, jest imponująca. U boku Ryszarda Terleckiego pojawili się Krzysztof Słoń (senator), Anna Gembicka (wiceminister rolnictwa), Marek Pęk (wicemarszałek Senatu) oraz Krzysztof Lipiec (szef świętokrzyskich struktur PiS).

Problem okazał się fakt dotyczący faktycznej ilości uczestników. Wydarzenie odbyło się 22-23 maja.

W tym okresie obostrzenia dopuszczały, by w imprezach organizowanych na świeżym powietrzu uczestniczyło nie więcej niż 25 osób. Dodatkowo przy braku możliwości zachowania dystansu konieczne było noszenie maseczek ochronnych.

Wirtualna Polska dowiedziała się, że policja w Kielcach bada, czy Festiwal Smaków był zgodny z obowiązującymi przepisami pandemicznymi. Relacja zamieszczona w mediach społecznościowych wskazuje, że organizatorzy nie uwzględnili restrykcji.

Roztańczone zdjęcia Ryszarda Terleckiego

Na Facebooku Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach pojawił się wpis dokumentujących wydarzenie z 22-23 maja 2021 roku. Na stronie urzędu zamieszczono obszerniejszą fotorelację.

Na fotografiach dokładnie widać, że ani obostrzenie dotyczące maksymalnej ilości uczestników Świętokrzyskiego Festiwalu Smaków, ani obowiązek zakrywania ust i nosa przy niemożności utrzymania bezpiecznego dystansu nie był respektowany.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Uwagę przyciąga jedno ze zdjęć, gdzie widać Ryszarda Terleckiego. Wicemarszałek Sejmu uchwycony został w momencie, gdy trzymając się za ręce z zespołem ludowym, tańczy w rytm muzyki.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Unia Młodych złożyła zawiadomienie

Służby przyglądają się sprawie po tym, jak prawdopodobieństwo jawnego ignorowania obostrzeń pandemicznych zgłosiło Forum Unia Młodych. Relacja w mediach społecznościowych mówi o tym, że w Świętokrzyskim Festiwalu Smaków udział miało brać ponad 100 osób.

Forum Unia Młodych pod koniec maja skierowała do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oficjalne zawiadomienie o złamaniu przez organizatora obostrzeń. Według WP inspektor zdecydował się przekazać sprawę policji w Kielcach.

Komenda Miejska Policji w Kielcach otrzymała zawiadomienie w sprawie możliwości naruszenia obostrzeń sanitarnych podczas Świętokrzyskiego Festiwalu Smaków [...]. Aktualnie prowadzone jest postępowanie sprawdzające — przekazał oficer prasowy KMP w Kielcach, Karol Macek.

WP poprosiła o komentarz organizatora, który chwalił się uczestnictwem Ryszarda Terleckiego w wydarzeniu. Tadeusz Sikora, dyrektor kieleckiego muzeum wskazuje, że do złamania prawa nie doszło.

W jego opinii w tym przypadku zastosowanie miały przepisy regulujące działanie muzeów. — Zgodnie z przepisami, które nas obowiązywały, na terenie muzeum mogła przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych — przekazuje Tadeusz Sikora. Dodaje, że park „Tokarnia” znajduje się na powierzchni około 65 hektarów.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: WP, swietkokrzyskie.pro, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Zdjęcie główne: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Michał Dworczyk wydał pilny apel. Potrzebuje pomocy w uratowaniu dziecka

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Ruszyła zbiórka podpisów

Czytaj więcej >

Donald Tusk po głosowaniu w PE: Wstydźcie się!

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Sejm zdecydował

Czytaj więcej >