wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Porównano kwotę, jaką WOŚP zebrało przez 28 lat z pieniędzmi od rządu dla TVP. Robi się słabo

14 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

WOŚP gra już od 28 lat. Przez ten czas zebrał astronomiczną kwotę przeszło 1,2 mld zł. Co ciekawe, kilka dni przed niedzielnym finałem Orkiestry Sejm zdecydował, że tylko w 2020 TVP dostanie zastrzyk finansowy w kwocie niemal dwukrotnie wyższej.

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbył się w minioną niedzielę, był już 28. zwieńczeniem akcji prowadzonej przez fundację Jurka Owsiaka. Na ten moment zebrana kwota wynosi 115 mln zł. To jednak z pewnością nie koniec. Wciąż kończą się popularne aukcje intenetowe, a pieniądze nadal są liczone. Warto dodać, że wspomniane 115 milionów to nowy rekord WOŚP, jesli chodzi o kwotę podaną na zakończenie dnia, podczas którego odbywa się finał. Przed rokiem zebrano przeszło 20 milionów mniej.

Podczas wszystkich lat swojej działalności WOŚP zebrała już ponad 1,2 mld zł. Pieniądze te pozwoliły na zakup tysięcy specjalistycznych urządzeń, które następnie trafiły do polskich szpitali, by móc ratować życie, w szczególności zaś dzieci i osób starszych. Kwota ta jest jednak niczym przy wsparciu finansowym, jakie Telewizji Polskiej zdecydowała się zapewnić partia rządząca.

WOŚP zbiera ledwie ułamek kwot przekazywanych na TVP

Telewizja Publiczna jest wspomagana pieniędzmi z budżetu państwa. To jasne. Problem polega jednak na tym, że przekazywane na telewizję Kurskiego pieniądze w ostatnich latach osiągają zupełnie astronomiczny pułap. Kilka dni przed 28. finałem WOŚP Sejm zdecydował, że w roku 2020 będzie to prawie 2 mld zł. Wszystko za sprawą "rekompensaty za utracone wpływy abonamentowe".

Z abonamentu zwolniona jest bowiem część polskiego społeczeństwa. Jak przypomina gazeta.pl, są to m.in osoby z I grupą inwalidzką, osoby po 75. roku życia, osoby po 60. roku życia z niską emeryturą oraz osoby niewidzące lub niesłyszące. Co więcej, również wśród grupy osób niezwolnionych z płacenia abonamentu jego ściągalność nie jest wysoka. Zdaniem Zjednoczonej Prawicy TVP należy się finansowa rekompensata z tego tytułu. W tym roku będzie to aż 1,95 mld zł. "Za te pieniądze można by np. wybudować gigantyczny, bardzo nowoczesny szpital albo spłacić wszystkie zaległe długi szpitali w Polsce", pisze gazeta.pl.

Kwoty przekazywane TVP w ramach wspomnianej rekompensaty z roku na rok rosną. "W latach 2017-2019 z budżetu państwa na ten cel popłynęło łącznie ok. 2,2 mld zł", zaznacza gazeta.pl. Biorąc pod uwagę, że tylko w tym roku telewizja publiczna dostanie niemal 2 mld, suma przekazana przez Prawo i Sprawiedliwośc na rzecz TVP w ciągu 4 latach przekroczy 4 mld. Niemal 4-krotnie więcej niż ponad 28 lat działalności udało się zebrać Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

"Nawet gdyby uznać rekompensaty za uzasadnione, to można mieć poważne wątpliwości, czy rząd nie pogubił się w priorytetach i czy aby na pewno nie udałoby się znaleźć żadnego pilniejszego celu w Polsce, na który należałoby przeznaczyć w 2020 r. 2 mld zł", pisze wspomniany portal. Trudno nie zgodzić się z tą oceną. 2 mld zł to kwota absolutnie gigantyczna. Dla przykładu, warto zaznaczyć, że jest to niemal dokładnie tyle, ile Prawo i Sprawiedliwość przeznaczy na kilkuletni program modernizacji szpitali

Tagi:

RządJacek KurskiTVPWOŚPPrawo i Sprawiedliwość

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >