Jacek Kurski, prezes TVP. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EAST NEWS
Źródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EAST NEWS
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 14 Stycznia 2020

Porównano kwotę, jaką WOŚP zebrało przez 28 lat z pieniędzmi od rządu dla TVP. Robi się słabo

WOŚP gra już od 28 lat. Przez ten czas zebrał astronomiczną kwotę przeszło 1,2 mld zł. Co ciekawe, kilka dni przed niedzielnym finałem Orkiestry Sejm zdecydował, że tylko w 2020 TVP dostanie zastrzyk finansowy w kwocie niemal dwukrotnie wyższej.

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbył się w minioną niedzielę, był już 28. zwieńczeniem akcji prowadzonej przez fundację Jurka Owsiaka. Na ten moment zebrana kwota wynosi 115 mln zł. To jednak z pewnością nie koniec. Wciąż kończą się popularne aukcje intenetowe, a pieniądze nadal są liczone. Warto dodać, że wspomniane 115 milionów to nowy rekord WOŚP, jesli chodzi o kwotę podaną na zakończenie dnia, podczas którego odbywa się finał. Przed rokiem zebrano przeszło 20 milionów mniej.

Podczas wszystkich lat swojej działalności WOŚP zebrała już ponad 1,2 mld zł. Pieniądze te pozwoliły na zakup tysięcy specjalistycznych urządzeń, które następnie trafiły do polskich szpitali, by móc ratować życie, w szczególności zaś dzieci i osób starszych. Kwota ta jest jednak niczym przy wsparciu finansowym, jakie Telewizji Polskiej zdecydowała się zapewnić partia rządząca.

WOŚP zbiera ledwie ułamek kwot przekazywanych na TVP

Telewizja Publiczna jest wspomagana pieniędzmi z budżetu państwa. To jasne. Problem polega jednak na tym, że przekazywane na telewizję Kurskiego pieniądze w ostatnich latach osiągają zupełnie astronomiczny pułap. Kilka dni przed 28. finałem WOŚP Sejm zdecydował, że w roku 2020 będzie to prawie 2 mld zł. Wszystko za sprawą "rekompensaty za utracone wpływy abonamentowe".

Z abonamentu zwolniona jest bowiem część polskiego społeczeństwa. Jak przypomina gazeta.pl, są to m.in osoby z I grupą inwalidzką, osoby po 75. roku życia, osoby po 60. roku życia z niską emeryturą oraz osoby niewidzące lub niesłyszące. Co więcej, również wśród grupy osób niezwolnionych z płacenia abonamentu jego ściągalność nie jest wysoka. Zdaniem Zjednoczonej Prawicy TVP należy się finansowa rekompensata z tego tytułu. W tym roku będzie to aż 1,95 mld zł. "Za te pieniądze można by np. wybudować gigantyczny, bardzo nowoczesny szpital albo spłacić wszystkie zaległe długi szpitali w Polsce", pisze gazeta.pl.

Kwoty przekazywane TVP w ramach wspomnianej rekompensaty z roku na rok rosną. "W latach 2017-2019 z budżetu państwa na ten cel popłynęło łącznie ok. 2,2 mld zł", zaznacza gazeta.pl. Biorąc pod uwagę, że tylko w tym roku telewizja publiczna dostanie niemal 2 mld, suma przekazana przez Prawo i Sprawiedliwośc na rzecz TVP w ciągu 4 latach przekroczy 4 mld. Niemal 4-krotnie więcej niż ponad 28 lat działalności udało się zebrać Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

"Nawet gdyby uznać rekompensaty za uzasadnione, to można mieć poważne wątpliwości, czy rząd nie pogubił się w priorytetach i czy aby na pewno nie udałoby się znaleźć żadnego pilniejszego celu w Polsce, na który należałoby przeznaczyć w 2020 r. 2 mld zł", pisze wspomniany portal. Trudno nie zgodzić się z tą oceną. 2 mld zł to kwota absolutnie gigantyczna. Dla przykładu, warto zaznaczyć, że jest to niemal dokładnie tyle, ile Prawo i Sprawiedliwość przeznaczy na kilkuletni program modernizacji szpitali