wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Wiemy, jak będzie wyglądał finał WOŚP w Gdańsku po zamachu na Pawła Adamowicza

5 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Pamela Obuchowska

Udostępnij:

WOŚP w tym roku wystartuje po raz 28. Odbędzie się dokładnie 12 stycznia 2020 roku. Wiadomo już, jak będzie wyglądał finał WOŚP w Gdańsku - wszystko odbędzie się w cieniu tragedii, jaka miała miejsce rok temu. Tegoroczny finał będzie silnie nawiązywał do

Przede wszystkim zostanie w tym roku zmienione przez organizatorów hasło kwesty. Bowiem do tej pory brzmiało ono "Gdańsk dla orkiestry", zaś w tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy będzie grała pod hasłem "Gdańsk dzieli się dobrem" - w nawiązaniu do ostatnich słów zmarłego tragiczną śmiercią Pawła Adamowicza. Słowa te zostały przez niego wypowiedziane na scenie podczas finału WOŚP - "Światełka do nieba", tuż przed zamachem na jego osobę, w wyniku którego poniósł śmierć i mimo starań lekarzy nie udało się go uratować. Nic dziwnego więc, że tegoroczny finał będzie silnie nawiązywał do zmarłego prezydenta miasta Gdańsk.

"Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. Za to wszystko wam serdecznie dziękuję, bo na ulicach, placach Gdańska wrzucaliście pieniądze, byliście wolontariuszami. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani, Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam!" - dokładnie tak brzmiały ostatnie słowa Pawła Adamowicza.

WOŚP w Gdańsku. Jego finał będzie silnie nawiązywał do zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza 

Teraz miasto przygotowuje się do kolejnego finału WOŚP i już wiadomo, jak będzie to wyglądało. Prócz zmienionego hasła kwesty, zmieni się jeszcze parę rzeczy, jak na przykład miejsce, gdzie odbędzie się tegoroczne "Światełko do nieba" oraz będzie dużo wspomnień zmarłego prezydenta i nawiązań do jego osoby. 

- Chcielibyśmy się spotkać i zastanowić nad dziedzictwem prezydenta. Łez wylaliśmy wiele, smutek będzie nam towarzyszył jeszcze długo, ale myślę, że prezydent bardzo by sobie życzył, żeby ta śmierć nie poszła na marne, żeby z niej zrodziło się coś dobrego - mówiła w listopadzie obecna prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, podczas pierwszej konferencji związanej z organizacją WOŚP.

Zaś dzień po finale, czyli w rocznicę śmierci Pawła Adamowicza, o godz. 19.45 na rynku, gdzie w 2019 roku stała scena WOŚP-u, zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona zmarłemu prezydentowi.

- Przestrzeń, w której stała scena w styczniu, będzie miejscem oznaczonym, by można tam stanąć i oddać się refleksji - powiedziała Dulkiewicz. Prezydent Gdańska zapowiedziała także, że biorąc przykład z Adamowicza, weźmie aktywny udział w zbiórce pieniędzy i będzie obecna podczas tradycyjnego "Światełka do nieba". Oprócz niej na scenie pojawi się również żona zmarłego prezydenta - Magdalena Adamowicz.

Na tegoroczny finał WOŚP w Gdańsku zaplanowano także zmiany organizacyjne. Scena zostanie ustawiona na placu przed Europejskim Centrum Solidarności, a nie jak dotychczas na Targu Węglowym.

 A czy w kontekście ubiegłorocznych tragicznych wydarzeń zostanie wzmożona czujność władz i wzmocniona ochrona? Na to pytanie ratusz odpowiada krótko.

- Wszystko będzie organizowane zgodnie z przepisami dotyczącymi organizacji imprez masowych, a jaki będzie tego rezultat, mogę powiedzieć 13 stycznia, po finale WOŚP - mówi dla "NaTemat.pl" Daniel Stenzel, rzecznik prezydent Gdańska. Nie wiadomo jednak, czy chociażby sama prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz będzie miała dodatkową ochronę.

Koncert finałowy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku rozpocznie się o godzinie 16.00. Planowane zakończenie imprezy przewidziane jest na godzinę 21.00 i zakończy się symbolicznym "Światełkiem do nieba" ze wspomnieniem Pawła Adamowicza.

Pamela ObuchowskaAutor

Absolwentka kulturoznawstwa. Redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Bp Edward Janiak

Polska

Biskup Edward Janiak nie żyje. Zmarły kapłan odszedł w wieku 69 lat

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Alina Zienowicz - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Impas w rozmowach medyków z Ministerstwem Zdrowia. Protest będzie trwał?

Czytaj więcej >
Pixabay/stevepb

Polska

W piątek ruszają zapisy na trzecią dawkę szczepionki dla osób powyżej 50. roku życia i medyków

Czytaj więcej >
Nie żyje Józef Zbigniew Polak

Polska

Nie żyje powstaniec Józef Zbigniew Polak. Ceniony architekt miał 98 lat

Czytaj więcej >
Flickr/alex.ch, https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Polska

Polska nie zamierza zapłacić kary za Kopalnię Turów. Unia Europejska potrąci ją z dotacji

Czytaj więcej >
Pixabay/sarconi, Pxfuel CC0

Polska

Kopalnia Turów. Narasta niepokój wśród mieszkańców Bogatyni. „Czechów nie obsługujemy"

Czytaj więcej >