Woda z kranu. Pixabay/MikesPhotosŹródło: Pixabay/MikesPhotos
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 20 Marca 2020

Czy w obliczu pandemii woda z kranu jest dla nas bezpieczna? Sprawdziliśmy

Woda z kranu nabrała w ostatnim czasie szczególnej popularności za sprawą ruchów proekologicznych i "Zero Waste". Niestety, nadal bardzo wiele Polek i Polaków nie jest przekonanych do tego rodzaju oszczędności. Szczególny popyt na wodę w plastikowych butelkach zaobserwować możemy teraz, w obliczu pandemii. Co naprawdę płynie w rurach i czy mamy się czego obawiać? Sprawiliśmy.

O bezpiecznej zawartości "kranówki" mówi się od wielu lat a odpowiedzialne za nią, miejskie spółki przeprowadzają liczne kampanie informacyjne. O samym procesie filtrowania wody w Warszawie jeszcze jakiś czas temu mogliśmy przeczytać w Magazynie TVN24.

W ubiegły wtorek poczuł się źle, 6 ostatnich dni spędził w izolacji. Nie żyje 45-latek pochodzący z Wielkiej BrytaniiW ubiegły wtorek poczuł się źle, 6 ostatnich dni spędził w izolacji. Nie żyje 45-latek pochodzący z Wielkiej BrytaniiCzytaj dalej

– W samej stacji filtrów proces trwa 24 godziny. Od momentu, gdy woda wpłynie – a jest pobierana drenami spod dna Wisły – a wypłynie do mieszkańców, musi przejść osiem etapów uzdatniania. Filtracja węglowa, piaskowa, koagulacja, ozonowanie pośrednie. To jest gwarancja, że woda, którą dostarczamy mieszkańcom, jest bezpieczna i można ją pić prosto z kranu – mówi dla portalu Marta Pytkowska z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.

Nastawienie do "kranówki" zmieniło się nieco na skutek ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego. Oglądając, obiegające internet zdjęcia Polek i Polaków, gromadzących zapasy żywności widzimy, że wśród najbardziej rozchwytywanych towarów obok produktów pszennych i papieru toaletowego, jest również butelkowana woda. Czy słusznie?

Woda z kranu w czasie epidemii

Postanowiliśmy sprawdzić u samego źródła, czyli w warszawskim MPWiK. Rzecznik spółki zdecydowanie nas uspokoił.

 - Chcemy zapewnić Państwa czytelników, że sytuacja epidemiczna w kraju związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 nie ma żadnego wpływu na jakość i skład wody dostarczanej przez MPWiK w m.st. Warszawie S.A. - zapewnił nas rzecznik spółki, Marek Smółka.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nagranie z akcji polskiej policji. Mężczyźni grozili kobiecie, że ją zakażą. Przerażające sceny w sklepie
2. "Kobieta wjechała pod ciężarówkę, zginęła na miejscu". Śmiertelny wypadek na ważnej drodze na Mazowszu

Okazuje się, że warszawska "kranówka" jest nie tylko bezpieczna ale i bogata w liczne minerały, takie jak wapń i magnez.

Laboratoria warszawskich wodociągów spełniają wymagania Ministerstwa Zdrowia. Co więcej, sama Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła brak zagrożenia dla systemów wodociągowych, jako drogi rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2.

Zachęcamy więc do picia wody prosto z kranu. W ten sposób oszczędzimy nie tylko pieniądze ale i zdrowie, pozostając w domu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje kultowa postać polskiej piłki nożnej. Kibice nie mogą powstrzymać łez, wielka strata
  2. Przestępcy znaleźli wyjątkowo perfidny sposób na okradanie mieszkań. Uważaj, kto do Ciebie puka
  3. Dyrektorka polskiego szpitala robiła wszystko, by zdobyć sprzęt do badania zakażonych. Radość nie trwała długo
  4. Sprawdzono, czy Duda miał kontakt z zakażonym. Ujawniono wyniki testów pary prezydenckiej na obecność wirusa
  5. Polacy mieli wreszcie wrócić do domu. Skrajnie niebezpieczna sytuacja na lotnisku, jełost zdjęcie
  6. Umierał i nawet nie wiedział, że przed nim odszedł jego brat, siostra i mama. Wszystko przez jeden obiad, tragedia w USA