wtv.pl
Woda z kranu

Pixabay/MikesPhotos

Czy w obliczu pandemii woda z kranu jest dla nas bezpieczna? Sprawdziliśmy

20 Marca 2020

Autor tekstu:

Michalina Kobla

Udostępnij:

Woda z kranu nabrała w ostatnim czasie szczególnej popularności za sprawą ruchów proekologicznych i "Zero Waste". Niestety, nadal bardzo wiele Polek i Polaków nie jest przekonanych do tego rodzaju oszczędności. Szczególny popyt na wodę w plastikowych butelkach zaobserwować możemy teraz, w obliczu pandemii. Co naprawdę płynie w rurach i czy mamy się czego obawiać? Sprawiliśmy.

O bezpiecznej zawartości "kranówki" mówi się od wielu lat a odpowiedzialne za nią, miejskie spółki przeprowadzają liczne kampanie informacyjne. O samym procesie filtrowania wody w Warszawie jeszcze jakiś czas temu mogliśmy przeczytać w Magazynie TVN24.

– W samej stacji filtrów proces trwa 24 godziny. Od momentu, gdy woda wpłynie – a jest pobierana drenami spod dna Wisły – a wypłynie do mieszkańców, musi przejść osiem etapów uzdatniania. Filtracja węglowa, piaskowa, koagulacja, ozonowanie pośrednie. To jest gwarancja, że woda, którą dostarczamy mieszkańcom, jest bezpieczna i można ją pić prosto z kranu – mówi dla portalu Marta Pytkowska z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.

Nastawienie do "kranówki" zmieniło się nieco na skutek ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego. Oglądając, obiegające internet zdjęcia Polek i Polaków, gromadzących zapasy żywności widzimy, że wśród najbardziej rozchwytywanych towarów obok produktów pszennych i papieru toaletowego, jest również butelkowana woda. Czy słusznie?

Woda z kranu w czasie epidemii

Postanowiliśmy sprawdzić u samego źródła, czyli w warszawskim MPWiK. Rzecznik spółki zdecydowanie nas uspokoił.

 - Chcemy zapewnić Państwa czytelników, że sytuacja epidemiczna w kraju związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 nie ma żadnego wpływu na jakość i skład wody dostarczanej przez MPWiK w m.st. Warszawie S.A. - zapewnił nas rzecznik spółki, Marek Smółka.

Okazuje się, że warszawska "kranówka" jest nie tylko bezpieczna ale i bogata w liczne minerały, takie jak wapń i magnez.

Laboratoria warszawskich wodociągów spełniają wymagania Ministerstwa Zdrowia. Co więcej, sama Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła brak zagrożenia dla systemów wodociągowych, jako drogi rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2.

Zachęcamy więc do picia wody prosto z kranu. W ten sposób oszczędzimy nie tylko pieniądze ale i zdrowie, pozostając w domu.

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >