wtv.pl
Wobec zatoru lodowego na Wiśle stan poziomu wody został przekroczony. Do akcji wkroczyły lodołamacze.

PRZEMYSLAW SZYSZKA/SE/EAST NEWS

Poziom Wisły przekroczył stan alarmowy. Zdecydowano się na wykorzystanie lodołamaczy

13 Lutego 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Poziom Wisły w Wyszogrodzie (woj. mazowieckie) przekroczył w sobotę stan alarmowy. Wobec powstałego na rzece zatoru lodowego powyżej bezpiecznego poziomu woda utrzymuje się również w Kępie Polskiej oraz Płocku. Do akcji wkroczyły lodołamacze.

Szczegóły dotyczące stanu alarmowego związanego z zatorem na Wiśle przekazał w rozmowie z PAP kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie płockim Piotr Jakubowski, którego wypowiedź przytacza internetowy serwis Radia Zet.

Według relacji Jakubowskiego w sobotnie przedpołudnie z portu przy tamie we Włocławku wypłynęły lodołamacze. Po południu miały dotrzeć do okolic Dobrzynia.

Zator lodowy na Wiśle. Do akcji ruszyły lodołamacze

W sobotę poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 559 cm, przekraczając tym samym stan alarmowy o 9 cm. Niewiele lepiej było w Kępie Polskiej, gdzie rzeka osiągnęła 501 cm, przy stanie alarmowanym wynoszącym 500 cm, wskazuje radiozet.pl.

Rozmówca PAP wskazał, że sytuacja na Wiśle jest stale monitorowana. Służby mają skupiać swą uwagę w rejonie Wyszogrodu. Kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie płockim podkreślił, że gmina jest przygotowana na ewentualną konieczność zabezpieczenia newralgicznych miejsc.

W sobotę do Wyszogrodu trafił sprzęt oraz niezbędne materiały przeciwpowodziowe, w tym worki oraz łopaty. Gmina posiada również zabezpieczony uprzednio piasek. – Zobaczymy, jak rozwinie się sytuacja. Miejmy nadzieję, że przybór wody w najbliższym czasie zatrzyma się – przekazał Jakubowski.

Dodano, że zarządzone w piątek przez Wody Polskie prace wzmacniające uszkodzony w 2019 roku wał przeciwpowodziowy w Kępie Polskiej zostały kontynuowane. Podmiot informował, że straż pożarna uszczelnia wał za pomocą geowłókniny i worków z piaskiem. Konieczne było również jego dociążanie. Wskazano, że prace obejmą 100 metrów obwałowań.

Powołując się na dane Urzędu Miasta w Płocku, serwis zaznacza, że w trakcie sobotniego popołudnia poziom rzeki przekraczał stan alarmowany w przynajmniej kilku punktach.

W Borowiczkach wodowskazy mówiły o 382 cm wody, przy stanie alarmowanym wynoszącym 345 cm. W porcie Radziwie, w lewobrzeżnej części miasta było to 358 cm (stan alarmowy 237 cm), a na nabrzeżu PKN Orlen – 776 cm (stan alarmowy 700 cm).

Płocki magistrat poinformował, że wobec „grubej pokrywy lodowej oraz niesprzyjającego wiatru” dopłynięcie lodołamaczy do Płocka okazało się niemożliwe. Akcja ma być kontynuowana w niedzielę.

Na stopniu wodnym Włocławek trwa spuszczanie rozkruszonego lodu przez zaporę, wskazano w komunikacie. Dodano, że w lewobrzeżnej części Płocka do wycinania przerębli na basenie portu w Radziwiu przystąpili strażacy.

W mieście nadal obowiązuje ogłoszony na początku tygodnia alarm przeciwpowodziowy, wprowadzony wobec zatoru lodowego w miejscowości Popłacin, który uniemożliwiał swobodny przepływ Wisły i powodował jej przybór. Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje ponadto w siedmiu gminach powiatu płockiego.

źródło: radiozet.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • 13. emerytura. Dodatkowe środki trafią na konta seniorów już w kwietniu

  • TVP przegrało sprawę z prof. Mikołajem Spodarykiem. Musi wpłacić 10 tys. na WOŚP

  • Gorzki wpis Pauliny Młynarskiej o prywatnych mediach

Podobne artykuły

Przez gminę Tereszpol w powiecie biłgorajskim (woj. lubelskie) najprawdopodobniej przeszła trąba powietrzna. Źródło zdjęcia: Powiat Biłgorajski / Facebook.com/TradycyjnieAtrakcyjnie

Pogoda

Możliwy przypadek trąby powietrznej we wschodniej Polsce. Doszło do zniszczeń

Czytaj więcej >

Pogoda

Uwaga, nadchodzi diametralna zmiana pogody. Są ostrzeżenia

Czytaj więcej >
wtv.pl

Pogoda

Szykuje się nagła zmiana pogody. Czeka nas śnieg, zamieci i temperatura poniżej zera

Czytaj więcej >
wtv.pl

Pogoda

IMGW ostrzega przed przymrozkami prawie w całym kraju

Czytaj więcej >
wtv.pl

Pogoda

Przymrozki i śnieg. IMGW ostrzega

Czytaj więcej >
wtv.pl

Pogoda

Prognoza pogody na Wielkanoc. Wiosennie nie będzie, pojawi się nawet śnieg

Czytaj więcej >